Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Co zrobić, gdy materac jest za miękki? Utwardź go!

15.11.2021
#PORADY

Czy wiesz, że podłoże, na którym śpisz, powinno być dopasowane do Twojego wzrostu, wagi, budowy ciała oraz osobistych preferencji? Źle dobrany materac może powodować różne dolegliwości i wpływać na obniżenie komfortu snu. Co zrobić, jeśli materac jest zbyt miękki, ale wciąż nadaje się do użytku? Podpowiadamy, jak utwardzić zbyt miękki materac!

Skutki spania na zbyt miękkim materacu jakie są?

Codziennie budzisz się z bólem karku lub kręgosłupa? Masz problem ze wstaniem bez podparcia i zmianą pozycji w nocy? Prawdopodobnie śpisz na zbyt miękkim materacu. Chcesz się upewnić, że produkt, który obecnie użytkujesz, jest odpowiedni dla Ciebie? Wykonaj prosty test. Połóż się na plecach i wsuń rozpostartą dłoń po plecy tuż nad biodrami. Jeśli masz problem ze wsunięciem ręki, to znak, że materac jest za miękki: Twoje ciało za mocno się w nim zapada, co powoduje, że kręgosłup jest w nienaturalnej pozycji.

Choć miękki materac, który otula ciało niczym kołdra, na początku może wydawać się wygodny, to na pierwsze efekty spania na źle dobranym podłożu nie trzeba długo czekać. Jeśli śpisz na zbyt miękkim podłożu, Twój organizm nie jest w stanie w pełni się zregenerować. Mięśnie, zamiast odpoczywać, są cały czas napięte. Efekt? Częste nocne pobudki, niewyspanie i rozdrażnienie.

Długotrwałe napięcie mięśniowe może prowadzić do różnych dolegliwości. Osoby, które śpią na zbyt miękkim podłożu, cierpią na chroniczne bóle głowy, szyi i kręgosłupa. Zarówno podczas snu, jak i w ciągu dnia. Wizyta u masażysty lub fizjoterapeuty przyniesie tylko chwilową ulgę. Bez wprowadzenia zmian w sypialni trudno oczekiwać długotrwałej poprawy.

oferta materacy

Co zrobić kiedy materac jest za miękki, czyli jak utwardzić materac do spania?

Producenci, chcąc ułatwić klientom dobór materaca, posługują się poniższą skalą twardości:

  • H1 (materac miękki przeznaczony dla osób o wadze do 60 kilogramów);
  • H2 (materac średnio twardy przeznaczony dla osób o wadze od 50 do 80 kilogramów);
  • H3 (materac twardy przeznaczony dla osób od 80 do 100 kilogramów);
  • H4 i H5 (materace bardzo twarde przeznaczone dla osób o wadze powyżej 100 kilogramów).

Pamiętaj jednak, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Twarde materace nie są polecane m.in. osobom, które cierpią na problemy z układem krążeniowym.

Zbyt miękkiego materaca nie trzeba wymieniać na nowszy model, jeśli wciąż spełnia swoje zadanie. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są materace nawierzchniowe.

Jak utwardzić materac do spania?

Materac nawierzchniowy, czyli tzw. topper, to produkt, który stosuje się na materac po to, aby uzyskać inną twardość podłoża. Czym materac nawierzchniowy różni się od tradycyjnego? Toppery są cieńsze (zazwyczaj mają wysokość około 6-7 cm) i lżejsze. Powstają z wysokiej jakości pianki wysoko- lub termoelastycznej. Mogą być stosowane nie tylko na łóżkach, ale także sofach i wersalkach.

Topper Selene Bubble

Topper na materac Vita Bubble. Twardość: średni / twardy

Różnią się także ceną. Ze względu na mniejszą ilość materiałów potrzebnych do produkcji są tańsze od tradycyjnych materacy. Zastosowanie dodatkowego materaca pozwala wyrównać powierzchnię do spania, zapewniając lepsze podparcie dla wszystkich odcinków kręgosłupa.

Jak inaczej utwardzić miękki materac? Alternatywą dla materacy nawierzchniowych są maty kokosowe o grubości około 1 centymetra wkładane pod pokrowiec. To rozwiązanie, które, podobnie jak topper, pozwala uzyskać pożądaną twardość materaca.

A może czas na nowy materac?

Odpowiedzieliśmy na pytanie, jak utwardzić zbyt miękki materac. Warto jednak pamiętać, że to produkt, który, tak jak każdy przedmiot codziennego użytku, zużywa się. Jeśli został wykonany z wysokiej jakości materiałów, posłuży dłużej, ale nawet on po wielu latach będzie wymagać wymiany. Jeśli czujesz, że podłoże, na którym śpisz, jest zbyt miękkie, a dodatkowo obserwujesz, że materac zaczyna się odkształcać, to dobry czas, żeby pomyśleć o zakupie nowego modelu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy: od sprężynowych przez piankowe po hybrydowe.

Materac Memo Dynamic Standard Duo z dwoma wkładami o twardościach H2 oraz H3

Wybierając nowy produkt, warto zwrócić uwagę, aby podłoże było dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli razem z partnerem korzystamy z tego samego materaca, warto pomyśleć o zakupie dwóch produktów o różnej twardości. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać, żeby oba materace miały tę samą wysokość. Dzięki temu zmieszczą się w jednym pokrowcu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup materaca hybrydowego. To model, który jest zbudowany z kilku warstw ułożonych naprzemiennie: lateksowej, piankowej i sprężynowej. Dzięki specjalnej konstrukcji sprawdzi się nawet w przypadku par, w których występuje duża różnica wagowa.

Materac hybrydowy Selene Duet

Pamiętaj, że zakup wysokiej jakości materaca to inwestycja w zdrowy i komfortowy sen na wiele lat. Jeśli nie wiesz, jak utwardzić materac do spania i jaki produkt wybrać, napisz do nas lub odwiedź jeden z salonów stacjonarnych Selene. Nasi doradcy ds. snu rozwieją wszystkie wątpliwości.

 

* Zdjęcie główne pochodzi ze wspólnej sesji Selene Materace oraz Thorn-Fit.

Przeczytaj również:

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki