Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?

09.10.2023
#PORADY

Niektóre osoby budzą się z bólem szyi i kręgosłupa. O zaistniały stan rzeczy obwiniają poduszki, na których śpią. Część ludzi celowo z nich rezygnuje, aby sprawdzić, czy poprawi to jakość nocnego wypoczynku. Z drugiej strony ten element wyposażenia sypialni najłatwiej zmienić, bo nie generuje tak dużych kosztów jak materac czy łóżko. Jak dobrać odpowiednią dla siebie poduszkę, aby nocny wypoczynek okazał się regenerujący i poprawiający samopoczucie? Kiedy można z niej zrezygnować?

Kto może pozwolić sobie na spanie bez poduszki?

Spanie bez poduszki jest możliwe tylko w dwóch przypadkach. Dzieciom do 2. roku życia, które nie mają w pełni utwardzonego kręgosłupa, nie zaszkodzi leżenie bezpośrednio na materacu. Odbywa się to bez uszczerbku na ich zdrowiu. Drugi wyjątek stanowią pacjenci, którym spanie bez poduszki zalecił ortopeda, kierując się konkretnymi przesłankami zdrowotnymi. 

Poduszka Pillowise Junior

 

Poduszka Pillowise Junior - PODUSZKI PROFILOWANE - Sklep internetowy Selene

Jak zapewnić sobie głęboki sen i prawidłową regenerację organizmu?

Poduszka, podobnie jak materac, pościel, piżama, temperatura w sypialni i jej wietrzenie, wpływa na jakość snu. Nie wystarczy tylko zmrużyć oczu, ważne, aby przejść do fazy REM. Wiele procesów wówczas spowalnia, a przez to możliwa staje się regeneracja. Jednocześnie obserwuje się wtedy usuwanie toksycznego beta-amyloidu z mózgu, niszczenie komórek nowotworowych i patogenów. W tym czasie powstają też nowe komórki skóry, przez co ta zachowuje atrakcyjny wygląd. Mając to na uwadze, warto zadbać o to, aby czynniki zewnętrzne, prowadzony styl życia i dieta ułatwiały głęboki sen. Pomocna okazuje się właściwie dobrana poduszka. 

 

Dlaczego od poduszki boli kręgosłup?

Poduszka do spania stanowi podstawę wyposażenia każdej sypialni. Za ból kręgosłupa, szyi, migrenę, ogólne rozdrażnienie i problemy z koncentracją odpowiada nie tyle ona, co jej niewłaściwe dopasowanie do naszych potrzeb. Uwzględniając m.in. pozycję spania oraz indywidualne cechy budowy anatomicznej, należy dobrać odpowiednią poduszkę. Przyczyni się to do poprawy jakości nocnego wypoczynku. Sen stanie się głęboki i nieprzerwany. Procesy regeneracyjne zajdą prawidłowo. 

 

Jakie wady posiada poduszka z pierzem?

Wiele osób sięga po poduszki z pierzem. Wydają się idealnym rozwiązaniem, bo korzystały z nich nasze babcie i mamy. Sprawiają wrażenie przyjemnych w użytkowaniu, ale to tylko pozory. Miękka poduszka wypełniona pierzem nie zapewnia należytego podparcia odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Aby została zachowana prawidłowa krzywizna, mięśnie przez całą noc podtrzymują ten fragment ciała, przez co nie odpoczywają. Nie zachodzi ich relaksacja, co skutkuje bólem w odcinku szyjnym.

 

Dlaczego poduszki z syntetycznym wypełnieniem powodują ból szyi?

Niektóre poduszki z syntetycznym wypełnieniem są z kolei zbyt twarde i sztywne. Nie dopasowują się do naturalnych krzywizn anatomicznych. Skutkuje to brakiem właściwego podparcia dla tych struktur. Zbyt wysoka poduszka do spania także okazuje się niewygodna, bo utrzymuje głowę w nienaturalnym położeniu.

 

Kto powinien zwrócić uwagę na poduszki ortopedyczne?

Spanie bez poduszki może zalecić jedynie lekarz lub fizjoterapeuta, jeśli stwierdzi wadę postawy. Specjalista zazwyczaj jednak rekomenduje modele ortopedyczne. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby wspierały prawidłową postawę ciała i ułożenie kręgosłupa. 

 

Jak działają poduszki z pianki termoelastycznej?

Poduszki z pianki termoelastycznej stanowią godne uwagi rozwiązanie dla wszystkich osób, które dbają o jakość nocnego wypoczynku. Wykonano je z materiału, który dopasowuje się do indywidualnej budowy anatomicznej. Ciepło wydzielane przez organizm człowieka sprawia, że poduszka “zgrywa” się z naturalnymi krzywiznami odcinka szyjnego. Podtrzymuje go w prawidłowej pozycji, dlatego mięśnie mogą odpocząć, przechodząc w stan relaksacji. Poduszki z pianki termoelastycznej zapewniają zdrowy, nieprzerwany sen. Korzystając z nich, rano budzimy się wypoczęci i pełni energii do działania. Ból karku staje się przykrym wspomnieniem. 

 

Co cechuje poduszki z pianki wysokoelastycznej?

Alternatywą są poduszki z pianki wysokoelastycznej. Wyróżniają się wysoką sprężystością, przez co dopasowują się do odcinka szyjnego, gdy ten wywiera na nie nacisk. Bardzo szybko powracają do stanu pierwotnego. Nie ulegają trwałym odkształceniom i służą nam przez lata. Jeśli często przekręcamy się z boku na bok, to poduszka z pianki wysokoelastycznej lepiej za nami “nadąży” niż ta z pianki termoelastycznej. Jej dodatkowym atutem jest przewiewność, która przekłada się na dobrą termoregulację. Oddychające poduszki z pianki termoelastycznej poleca się alergikom oraz osobom cierpiącym na dermatozy. Sprawdzą się również przy zwiększonym wydzielaniu potu. 

 

Poduszka do spania na boku - postaw na model w kształcie wałka!

Spanie bez poduszki nie jest zdrowe, ale ten element wyposażenia sypialni powinien korespondować z naszymi nawykami. Tylko wówczas zapewni naszemu kręgosłupowi właściwe podparcie. Lubisz spać na boku, ale czasami przewracasz się na plecy? Sprawy sobie poduszkę o odpowiednim kształcie z wybrzuszeniem odpowiednio unoszącym szyję.

Poduszka Selene Smart

Poduszka Selene Smart - PODUSZKI PROFILOWANE - Sklep internetowy Selene

 

Poduszka do spania na brzuchu - motylek dla wygodnego ułożenia ciała

Spanie na brzuchu uchodzi za najmniej zdrowie, gdyż wywiera się wówczas duży nacisk na narządy wewnętrzne, a głowa jest wysunięta nienaturalnie na bok. Jeśli upodobaliśmy sobie to ułożenie, korzystajmy z poduszki typu motylek. Ułatwia ona przybranie wygodnej pozycji. 

Poduszka Tempur Ombracio SmartCool

Poduszka Tempur® Ombracio SmartCool - PODUSZKI TEMPUR - Sklep internetowy Selene

Poduszka do spania na plecach - dlaczego jej wysokość jest ważna?

Najlepsza poduszka do spania na plecach to ortopedyczna, która została specjalnie wyprofilowana. Dzięki temu krzywizny odcinka szyjnego otrzymują odpowiednie oparcie. Najwięcej trudności przysparza jednak wybór prawidłowej wysokości. Niska poduszka ortopedyczna nie spełni swojej funkcji, z kolei za wysoka sprawi, że kręgosłup przyjmie nienaturalny kształt. 

Poduszka Selene Premium Contour

Poduszka Selene Premium Contour - PODUSZKI PROFILOWANE - Sklep internetowy Selene

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Do 21.04.2024 możecie zakupić wszystkie koce, pledy i narzuty z rabatem 15%. Zbliża się majówka - to dobry moment na ...
image
Do końca kwietnia poduszkę Tempur ONE możecie mieć aż 25% taniej - zarówno tę w standardowym, jak i w chłodzącym pokr...
image
Marka MyAlpaca zakochała się w alpakach i ich cudownej, magicznej wełnie od pierwszego wejrzenia. Wełna alpaki jest w...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki