Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak często wymieniać materac? Ile wytrzyma Twój materac?

16.03.2023
#PORADY

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To właśnie tutaj możemy zrelaksować się po ciężkim dniu. Jakość wypoczynku zależy w głównej mierze od zastosowanego na łóżku materaca. Tak samo, jak meble, pościel czy dodatki, tak i materac jest zdatny do użytku tylko przez pewien okres. Aby zachować pełną higienę snu, należy zadbać o jego wymianę w odpowiednim czasie. Co ile wymieniać materac? Podpowiadamy!

Co ile lat wymieniać materac?

Jak często wymieniać materac? To pytanie, które często zadają osoby, pragnące zadbać o najwyższy poziom komfortu i stopień higieny snu. Jak podaje wielu ekspertów, materac powinno wymieniać się co 7-10 lat. Nie jest to jednak ścisła reguła. Czasami zakup nowego modelu będzie konieczny już po 3 latach. Skąd jednak wiadomo, co ile wymienia się materac? Jeśli zauważysz, choć kilka sygnałów wymienionych poniżej, będzie oznaczało to, że czas wybrać się na poszukiwania nowego materaca.

Warto dodać, że gwarancja producenta, którą dostajemy przy zakupie, nie jest wyznacznikiem tego, że po jej zakończeniu produkt będzie nadawał się do wymiany. Gwarancja nie określa czasu użytkowania.

Materac Sealy Hybrid Style łóżku w kolorze pudrowym w sypialni.

Materac Sealy Hybrid Style - obejrzyj go w e-sklepie

Kiedy wymienić materac? Nie bagatelizuj tych sygnałów!

Co ile wymiana materaca powinna mieć miejsce? Nie zawsze Twój model wytrzyma 6 czy 7 lat. Czasami pierwsze oznaki jego zużycia pojawiają się znaczenie wcześniej. Pierwszym sygnałem, że z materacem jest coś nie tak, są liczne odkształcenia, pojawiające się na jego powierzchni. Wszelkie nierówności, dołki, wgniecenia czy grudki są znakiem, że czas na zakup nowego egzemplarza. Jeśli nie zaopatrzysz się w nowy materac w odpowiednim czasie, możesz spodziewać się dużego dyskomfortu podczas wypoczynku.

Czasami może jednak zdarzyć się tak, że na powierzchni materaca nie zauważysz żadnych wgnieceń czy innych oznak zużycia, jednak coraz częściej budzisz się obolały i niewyspany. Jeśli mięśnie, stawy i kręgosłup dają się po każdym przebudzeniu we znaki, oznacza to, że masz niepoprawnie dobrany materac (zakupiłeś zbyt miękki lub zbyt twardy model) lub po prostu trzeba go wymienić. Nie każda usterka materaca musi być widoczna z zewnątrz, czasami poważny defekt tkwi w jego wnętrzu.

Fizyczne i higieniczne zużycie materaca

Powyżej wymieniliśmy głównie fizyczne oznaki zużytego materaca. Większość osób o tym, co ile wymienić materac w łóżku, decyduje na podstawie właśnie tych symptomów. Wgniecenia, nierówności i inne podobne przyczyny wywołują u użytkowników dyskomfort, więc szybko udają się oni do sklepu po nowy model.

Niestety prawda jest taka, że materac głównie zużywa się pod względem higienicznym. Z racji tego bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dbać o swój model. Należy go regularnie odkurzać i wietrzyć. Bardzo istotne jest także stosowanie pokrowca, o którym wielu użytkowników zapomina. Takie zabezpieczenie trzeba również systematycznie prać.

W zaniedbanym materacu znacznie szybciej dochodzi o rozwoju baterii, roztoczy czy innych mikroorganizmów. W efekcie u wielu osób pojawiają się oznaki alergii czy astmy. To bardzo poważna sprawa. Jeśli nie jesteś przeziębiony, a budzisz się z opuchniętymi oczami i katarem, to znak, że musisz zmienić swój materac. Co więcej, zabrudzona powierzchnia materaca może podrażniać wrażliwą skórę. Pomimo stosowania prześcieradeł, nierzadko w czasie snu, podwijają się one i przez to bezpośrednio stykamy się właśnie z materacem.

Co ciekawe, wiele osób ocenia zużycie materaca na podstawie koloru pianki. Jest to jednak błąd. Musisz widzieć, że pianka umieszczona w materacu się utlenia (czego oznaką jest zmiana koloru), ale zachowuje wciąż swoje właściwości.

Zdjęcie produktowe materaca Selene Bubble Plus

Materac Selene Bubble Plus to nasz bestseller - przeczytaj opinie zadowolonych klientów!

Dlaczego nie warto spać na starym materacu?

To, ile wytrzymuje materac, zależne jest głównie od tego, jak będziesz o niego dbać. Duże znaczenie ma także fakt, czy został on odpowiednio dobrany. Mowa tutaj o dopasowaniu do liczby użytkowników, a także ich wagi. Dla osób o sporej masie ciała najbardziej miękkie modele będą nie tylko niewygodne, lecz także znacznie szybciej ulegną zużyciu. Oczywiście ogromny wpływ ma również to, jak materac będzie użytkowany. Osoby, które uwielbiają spać, na pewno szybciej zużyją swoje modele niż użytkownicy, którzy sporo podróżują lub śpią krótko.

Jakie są więc skutki spania na starym materacu? Po kilku lub kilkunastu nocach spędzonych na takim materacu możesz borykać się z bólami głowy, ogólną apatią, niechęcią czy rozbiciem. Dodatkowo możesz cierpieć na brak koncentracji, co z pewnością będzie przeszkadzało w pracy lub w szkole. Co więcej, niekomfortowy sen na łóżku, które pełne jest wgnieceń i nierówności, przekłada się również na ból całego ciała. Spanie w takich warunkach najdotkliwiej odczują starsze osoby, które z racji wieku mierzą się już z bólami kręgosłupa czy stawów. Ponadto spanie na zużytym materacu jest bardzo niezdrowe dla dzieci i nastolatków, ponieważ może spowodować u nich wady postawy, a te są bardzo ciężkie do skorygowania. Zaniedbany i stary materac to ponadto siedlisko mikroorganizmów, które mogą wywoływać alergie.

Nowy materac to lepsze samopoczucie!

Jeśli chcesz każdego dnia budzić się wypoczętym i w pełni sił, koniecznie musisz zainwestować w nowy materac. Najlepiej w taki model, który będzie dopasowany do Twojej postury, a także preferencji. Dzięki temu będzie Ci się nie tylko lepiej spało. Każdego dnia będziesz mógł cieszyć się dobrym humorem, a także lepszą koncentracją. Sen jest ważny zwłaszcza dla dzieci i nastolatków. Dlatego na

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Z kodem PODUSZKA możesz teraz kupić poduszki profilowane z 15% rabatem. Skorzystaj z okazji i popraw jakość swojego s...
image
Raty 0% to najlepsza okazja na zakupy rozłożone w czasie! Skorzystaj z nieoprocentowanych rat i zapłać w 10 częściach.
image
Kolekcja Premium, to komfort i wygoda, które zostały stworzone z wiedzy, doświadczenia i pasji do zdrowego snu. Mater...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki