Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak często zmieniać pościel?

12.10.2022
#PORADY

Zbyt rzadkie zmienianie pościeli grozi reakcjami alergicznymi, egzemą i innymi problemami zdrowotnymi. Jest to bowiem siedlisko roztoczy, bakterii i grzybów. Z tego powodu, powinieneś wiedzieć, jak często przebierać pościel i wymieniać kołdrę oraz kiedy ją prać.

Dlaczego regularna wymiana pościeli jest tak ważna?

Może się wydawać, że kwestia tego, jak często zmieniać pościel nie jest bardzo istotna. Przecież to nie ubranie ani bielizna. Jednak ma to bardzo duży wpływ na zdrowie. W poszewkach gromadzą się fragmenty naskórka, resztki jedzenia i sierść zwierząt. Jest to doskonała pożywka dla roztoczy. Ponadto rozwijają się w nich bakterie i nierzadko grzyby, które mogą wywołać wiele chorób. Stąd tak ważne jest regularne zmienianie pościeli, zwłaszcza w przypadku alergików.

Piaskowa pościel Estella Alvaro

Lniana Pościel Estella Alvaro - sprawdź cenę w naszym e-sklepie.

 

Jak często powinno się zmieniać pościel? Jak się z tym szybko uporać?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno należy wykonywać tę czynność minimum raz w miesiącu. Jednak w trosce o swoje zdrowie, warto zmieniać ją częściej, co około tydzień lub dwa. W przypadku alergików, osób z problemami skórnymi i ludzi, którzy śpią ze zwierzętami, należy zadbać o jeszcze częstsze wymiany pościeli. Także w lecie, przy wysokich temperaturach, lepiej zmieniać pościel częściej. Powinieneś to robić, nawet gdy wydaje się czysta. Bakterii i grzybów nie da się dojrzeć gołym okiem.

Oprócz tego, jak często powinno się zmieniać pościel , warto też poruszyć kwestię, w jaki sposób robić to szybko i bez wysiłku. Najprościej jest najpierw wsunąć kołdrę lub poduszkę do poszewki, trzymając ją za dwa końce, a potem obiema rękami uchwycić pościel i trzepać nią, aż poszewka zsunie się w dół. Może też pomóc Ci druga osoba i pociągnąć poszewkę w dół.

Oprócz zmieniania pościeli, trzeba też pamiętać o wymianie kołdry.

Pościel Foonka Liquid Dream

Pościel Foonka Liquid Dream - dostępna jest w naszym e-sklepie.

 

Czy regularna wymiana kołdry jest konieczna? Jak często należy to robić?

Co prawda kołdry nie musisz bardzo często zmieniać, ale też nie powinno się jej używać przez kilkanaście lat. Używając jej i piorąc, doprowadzasz ją do powolnego zniszczenia. Z tego powodu warto wymieniać ją co około 2 lata. To samo tyczy się poduszki.

Jeśli nie wiesz, kiedy powinieneś pozbyć się kołdry lub poduszki, zwróć uwagę na to, czy:

  • poszycie zmieniło barwę na żółtą;
  • wypełnienie jest nadal sprężyste — nie może być spłaszczone na tyle, żeby nie dało się przywrócić mu pierwotnego kształtu poprzez pranie.

Pamiętaj, że to, jak często powinno się zmieniać pościel i kołdrę, nie jest tylko kwestią estetyki, ale też bardzo istotną sprawą, decydującą o stanie zdrowia.

Jak często zmieniać pościel? — negatywne konsekwencje

Mikrobiolodzy i lekarze podkreślają, że znaczna część Polaków nie zachowuje poprawnej częstotliwości wymiany pościeli. Może to prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które dotkną całą rodzinę. Wśród nich wymienia się zwiększone ryzyko zapadnięcia na:

  • astmę;
  • egzemę;
  • katar alergiczny.

Te wszystkie dolegliwości są dokuczliwe i wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Poza tym brudna pościel jest nieestetyczna i może wydzielać nieprzyjemny zapach, a spanie w niej jest po prostu niehigieniczne, nawet jeśli dana osoba dokładnie umyła się przed położeniem do łóżka.

Ponadto, aby zachować odpowiednią higienę i nie narazić się na problemy zdrowotne ważną kwestią, oprócz tego, jak często zmieniać pościel , jest też to, aby wiedzieć, jak poprawnie ją wyprać.

Pościel Moyha Senne Marzenie

Pościel Moyha Senne Marzenie - sprawdź dostępne rozmiary w sklepie internetowym.

 

Jak często prać pościel? Jakich zasad przestrzegać podczas prania?

Jak łatwo się domyślić, poszewki należy prać po każdej ich wymianie. Temperatura prania powinna wynosić:

  • 60 stopni Celsjusza — w przypadku bawełny i lnu;
  • 40 stopni Celsjusza — gdy pościel wykonana jest z delikatniejszych tkanin, takich jak flanela lub satyna.

Po wysuszeniu można ją wyprasować w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Pamiętać należy też, aby każdorazowo trzymać się wskazówek producenta. Na metce możesz znaleźć inne wytyczne. Warto się do nich dostosować, aby nie zniszczyć szybko pościeli. Jednak musisz mieć na uwadze, że temperatura niższa niż 40 stopni Celsjusza nie gwarantuje skutecznego wyeliminowania wszystkich drobnoustrojów. Powinieneś też zadbać o zakup pościel z wytrzymałych materiałów, aby po kilku praniach nadal nadawała się do użytkowania.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz, z jaką regularnością należy wymieniać poszewki i jak często prać pościel . Warto jednak podsumować te wszystkie informacje.

pościele i prześcieradła

Jak często powinno się zmieniać pościel? Podsumowanie

Nie ma odgórnej zasady dotyczącej regularności zmiany pościeli. Przyjmuje się, że najlepiej to robić raz na ok. 1-2 tygodnie. Częstsze wymiany polecane są alergikom i osobom z dolegliwościami skórnymi oraz posiadaczom zwierząt domowych. Jest to też ważne latem. Kołdry i poduszki należy wyrzucić po około 2 latach użytkowania. Poszewki powinno się prać w temperaturach 40-60 stopni Celsjusza lub według zaleceń producenta. Nie przestrzeganie tych zasad zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, egzemę i katar alergiczny. Tak więc w trosce o swoje zdrowie i komfort należy dbać o regularne wymienianie pościeli.

Przeczytaj również:

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki