Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak dobrać materac dla dwojga? Twardości i rodzaje materacy dla par

06.08.2021
#PORADY

Tak wiele mówi się o tym, że materac powinien być dopasowany do wzrostu, wagi oraz indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Jak więc pogodzić potrzeby i wymagania dwóch osób o różnej masie ciała i różnych upodobaniach? Nasi eksperci podpowiadają, jak dobrać rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz twardość materaca dla dwóch osób, aby zadbać o wysoki komfort snu.

Jak wybrać najlepszy materac dla dwojga?

To pytanie, które spędza sen z powiek osobom, które planują urządzenie sypialni. Jak twierdzą eksperci, spanie we dwoje ma wiele zalet. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na samopoczucie i zacieśnienie więzi. Spanie obok osoby, którą darzymy zaufaniem, pozwala także znacząco obniżyć poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Zdarza się jednak, że partner lub partnerka ma pewne nawyki (takie jak głośne chrapanie, wstawanie w nocy lub częste przekręcanie się z boku na bok), które utrudniają wspólne spanie i obniżają komfort snu. W takim przypadku warto rozważyć zakup dwóch łóżek i dwóch materacy dopasowanych do potrzeb każdego z partnerów.

Wkład materaca Memo Dynamic Standard Duo

Materac Memo Dynamic Standard Duo z dwoma wkładami H2 i H3 w jednym pokrowcu.

Jaki materac dla pary? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przy wyborze materaca dla dwojga trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy takich jak twardość podłoża, rozmiar produktu i rodzaj wypełnienia. Dobrze dobrany materac nie powinien być zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musi też być odpowiednio długi, żeby żadnemu z partnerów nogi nie zwisały z krawędzi łóżka, i szeroki, aby każdy z użytkowników mógł spać w ulubionej pozycji: na plecach, na boku czy na brzuchu (chcielibyśmy jednak podkreślić, że ta ostatnia pozycja może w negatywny sposób wpływać na kręgosłup i komfort snu). Wybierając materac dla dwojga, pamiętaj, żeby szukać produktów z łatwo zdejmowalnym pokrowcem, który bez problemu wypierzesz w pralce w wysokiej temperaturze pozwalającej pozbyć się większości alergenów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu zadbasz o higienę i przedłużysz żywotność materaca.

Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Przy wyborze twardości materaca należy zwrócić szczególną uwagę na masę ciała osób, które będą z niego korzystać. Na rynku dostępne są materace o twardości H1, H2, H3, H4 i H5. Największą popularnością cieszą się produkty oznaczone jako H2 i H3. Materac o twardości H1 jest przeznaczony dla osób szczupłych o filigranowej sylwetce, które ważą nie więcej niż 60 kilogramów. Produkty oznaczone jako H2 to dobry wybór dla osób, których masa ciała mieści się w przedziale od 50 do 80 kilogramów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu produkt nie zawiera dodatkowych zabezpieczeń, więc im bliżej górnej granicy, tym większe ryzyko szybszego odkształcenia. Materac o twardości H3 będzie komfortowy dla osób ważących od 80 do 100 kilogramów. Dla osób o niższej wadze może być zbyt twardy i w efekcie powodować problemy z układem krążenia. Materace o twardości H4 i H5 zostały zaprojektowane z myślą o osobach, których masa ciała przekracza 100 kilogramów. Posiadają dodatkowe wzmocnienia, które sprawiają, że materac tak szybko się nie zużywa. Jeżeli Ty i Twój partner lub partnerka macie podobną masę ciała, wybór idealnego produktu nie sprawi Wam kłopotu. Co jednak w przypadku osób o różnej wadze? Czy muszą rezygnować ze spania w jednym łóżku? Oczywiście, że nie! Podpowiemy, jaki materac będzie odpowiedni dla pary.

Więcej o wyborze materaca w zależności od jego twardości, przeczytasz w tym artykule - https://selene.pl/twardosc-materaca-co-oznaczaja-symbole-h1-h2-h3-h4-h5-rodzaje-twardosci-materaca,31,15.

oferta materacy

Dwa osobne materace czy jeden wspólny?

Jeżeli spanie we dwoje sprawia Wam przyjemność, nie warto z niej rezygnować! Nawet jeśli między Wami jest duża różnica wagowa, to możecie zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań:

  • dwa osobne materace o różnej twardości połączone jednym pokrowcem,
  • jeden wspólny materac posiadający specjalną warstwową budowę, która zapewnia komfortowy wypoczynek nawet osobom, między którymi jest spora różnica wagowa.

Jeden materac dla dwóch osób o różnej wadze

Osobom o różnej masie ciała, którym zależy na wyborze jednego produktu, polecamy materace hybrydowe. Tego typu produkty zostały zaprojektowane z myślą o osobach o różnej wadze. Składają się z kilku warstw: płyty lateksowej, pianki Visco (termoelastycznej reagującej na temperaturę ciała), pianki HR (wysokoelastycznej), sprężyn kieszeniowych praz pianki komfort. Materace hybrydowe dzięki swojej budowie charakteryzują się dużą wytrzymałością.

Materac hybrydowy Selene Duet

Materac hybrydowy Selene Duet - jeden wkład, ten sam komfort spania bez względu na budowę ciała.

Dwa materace dla pary o różnej masie ciała

W przypadku wyboru dwóch materacy każdy z partnerów powinien dopasować swoją część do własnej wagi, stanu zdrowia, ale także indywidualnych upodobań. Wybierając dwa materace o różnej twardości, pamiętaj, aby miały tę samą wysokość. Dzięki temu zmieszczą się w jednym pokrowcu. Przy wyborze dwóch produktów zwróć uwagę na to, aby pomiędzy materacami nie było szczeliny, która może powodować dyskomfort w trakcie snu.

Jak dobrać rozmiar materaca dla dwojga?

Za materace podwójne uznaje się produkty o szerokości od 140 centymetrów. W przypadku osób o większej masie ciała taka szerokość może nie być wystarczająca. Dlatego za najbardziej komfortowe materace dla dwóch osób uznaje się produkty o szerokości 160 lub 180 centymetrów (zwłaszcza jeśli zdarza się, że w łóżku rodziców goszczą także maluchy). Standardowa długość materaca dla osoby dorosłej to 200 centymetrów. Wybierając produkt dla dwóch osób, trzeba jednak wziąć pod uwagę wzrost obojga partnerów, pamiętając o tym, aby zostawić około 15-20 centymetrów „zapasu”. Dlatego w przypadku osób o wzroście powyżej 190 centymetrów warto szukać produktów o długości 220 centymetrów.

Materac Monday

Materac Monday. Wszystkie sprzedawane przez nas materace mogą być wyprodukowane w niestandardowych rozmiarach na życzenie klienta.

Czego unikać przy wyborze materaca dla pary?

Nie rezygnuj ze swoich potrzeb na rzecz partnera lub partnerki. Znajdźcie rozwiązanie, które będzie komfortowe dla Was obojga. Kilka nocy na źle dobranym materacu o nieodpowiedniej twardości prawdopodobnie skończy się jedynie przejściowym dyskomfortem. Jednak spanie przez wiele lat na źle dobranym podłożu może powodować rozwój schorzeń kręgosłupa lub pogłębienie już istniejących. Szukaj produktów wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Pamiętaj, że zakup materaca to inwestycja na wiele lat. Cena jest jednym z wyznaczników jakości produktu. Unikaj najtańszych materacy pochodzących od producentów, którzy nie cieszą się zaufaniem konsumentów. W przypadku produktu przeznaczonego dla dwóch użytkowników egzaminu nie zdadzą się materace sprężynowe typu bonell, w których wszystkie sprężyny są ze sobą połączone, przez co każdy ruch partnera lub partnerki jest odczuwany po drugiej stronie. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do spania na elastycznym materacu sprężynowym, wybierzcie materac kieszeniowy typu pocket lub multipocket. To nowoczesna technologia, w której każda sprężyna znajduje się w oddzielnym pokrowcu wykonanym z tkaniny i pracuje niezależnie od innych. Dobrym wyborem dla par będą także materace piankowe zapewniające odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i wygodę. W przypadku wyboru dwóch produktów pamiętajcie o wyborze odpowiedniej twardości.

Jaki materac wybrać dla dwojga? Krótkie podsumowanie

Dobrze dobrany materac to podstawa komfortowego wypoczynku. Wybierając produkt dla pary, należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary materaca (długość, szerokość i wysokość) oraz twardość produktu, pamiętając o potrzebach obojga użytkowników.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
-15% na produkty dziecięce od Mikołaja! Użyj kod KIDS
image
Raty 0% to najlepsza okazja na zakupy rozłożone w czasie! Skorzystaj z nieoprocentowanych rat i zapłać w 10 częściach.
image
Kolekcja Premium, to komfort i wygoda, które zostały stworzone z wiedzy, doświadczenia i pasji do zdrowego snu. Mater...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki