Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak wyprać kołdrę – ręcznie, w pralce czy chemicznie? Kompleksowy poradnik.

15.05.2023
#PORADY

Pot, kurz i złuszczony naskórek to idealna pożywka dla bakterii i roztoczy. W trosce o właściwą higienę snu należy pamiętać o regularnej zmianie pościel. Znajdujące się wewnątrz kołdry mikroorganizmy mogą powodować reakcje alergiczne, co skutkuje pogorszeniem jakości snu. Jak wyprać kołdrę, aby jej nie zniszczyć? Jak często należy to robić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim włożysz kołdrę do pralki.

Dlaczego trzeba prać kołdrę?

Każdego dnia spędzamy w łóżku średnio 8 godzin. Gdy śpimy, organizm ciężko pracuje, wydalając toksyny w postaci potu. W nocy dochodzi także do podziału komórek skóry. Martwy naskórek wnika w pościel, stając się pożywką dla roztoczy. To właśnie te niewidoczne gołym okiem pasożyty mogą być przyczyną porannej chrypki, uporczywego kichania, podrażnień skórnych i innych reakcji alergicznych. Nagromadzona w pościeli wilgoć może przyczyniać się także do rozwoju groźnych dla zdrowia grzybów. Pamiętaj, że drobnoustroje są obecne nie tylko na poszewce, ale mogą przenikać również do wnętrza kołdry. Jeśli więc chcesz lepiej spać, zadbaj o czystość kołdry (i pozostałych elementów pościeli).

Czy trzeba prać nową kołdrę?

Kołdrę, podobnie jak poszewki czy prześcieradło, warto wyprać przed pierwszym użyciem. Przede wszystkim ze względów higienicznych. Mimo że zakłady produkcyjne przestrzegają rygorystycznych zasad higieny, to kołdra w trakcie magazynowania lub transportu może ulec zakurzeniu lub zabrudzeniu. Jeśli więc zależy Ci na maksymalnym komforcie snu, wypierz kołdrę przed pierwszym użyciem. Dotyczy to w szczególności produktów przeznaczonych dla małych dzieci i alergików.

Czy można prać kołdrę w pralce?

Wiele osób bardzo rzadko pierze kołdry lub w ogóle tego nie robi, żyjąc w przekonaniu, że kołdrę można wyprać wyłącznie w profesjonalnej pralni, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak jest naprawdę? To zależy od wybranego produktu. Większość kołder, zarówno z wypełnieniem syntetycznym, jak i naturalnym, można prać w domowej pralce. Aby mieć pewność, że kołdra nie ulegnie zniszczeniu, należy jednak zapoznać się z instrukcją prania zamieszczoną na metce przez producenta.

Jak wyprać kołdrę ręcznie?

Alternatywą dla pralki automatycznej może być pranie ręczne. Jest to metoda, która wymaga nieco więcej wysiłku. Wlej do wanny letnią wodę i rozpuść w niej niewielką ilość delikatnego detergentu. Zamocz kołdrę i pocieraj materiał przez kilka-kilkanaście minut (w zależności od stopnia zabrudzenia), a następnie dwukrotnie wypłucz i pozostaw do wyschnięcia. Najwięcej wątpliwości dotyczących prania pojawia się w przypadku dużych, dwuosobowych kołder. Jak wyprać kołdrę 200x220, która nie mieści się w pralce? Masz dwie opcje: możesz wybrać metodę ręczną albo zanieść kołdrę do profesjonalnej pralni.

Jak prać kołdry syntetyczne?

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym są łatwe w czyszczeniu, ponieważ wkład poliestrowy nie ulega zbiciu. Tego typu kołdry można więc prać w pralce automatycznej tak samo jak inne elementy pościeli czy odzież. Przed włożeniem kołdry do bębna należy zdjąć poszewkę. Do prania kołder warto stosować przeznaczone do tego preparaty. Możesz także skorzystać z gotowych programów prania. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstawania uszkodzeń. W jakiej temperaturze prać kołdrę? Producenci przestrzegają przed praniem kołder w zbyt wysokich temperaturach i na zbyt wysokich obrotach. Zbyt mocne wirowanie może bowiem uszkodzić wkład. Najlepszy program do prania kołdry syntetycznej w pralce to: maksymalnie 60 stopni Celsjusza i mniej niż 1000 obrotów.

Jak prać kołdry z wypełnieniem naturalnym?

Kołdry ze wsadem naturalnym (np. z gęsiego puchu) charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Świetnie odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać, niezależnie od temperatury. W sklepie Selene znajdziesz ekskluzywne kołdry letnie, zimowe i całoroczne dla dorosłych i dla dzieci. Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat kołder z naturalnym wypełnieniem jest to, że tego typu produktów nie można prać w warunkach domowych. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z zakupu z kołder ze wsadem naturalnym, obawiając się konieczności częstych wizyt w pralni chemicznej.

Jak prać kołdrę z puchu i pierza w pralce, aby służyła jak najdłużej?

 1. Zdejmij poszewkę – wypierz ją osobno.
 2. Upewnij się, że w poszyciu kołdry nie ma dziur.
 3. Zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi prania i suszenia.
 4. Wybierz delikatny środek piorący (najlepiej bez enzymów, czyli związków chemicznych, które mogłyby uszkodzić wsad). Możesz sięgnąć po preparaty przeznaczone do prania odzieży dziecięcej. Przy praniu kołdry z naturalnym wypełnieniem postaw na środek piorący w postaci sypkiej, unikaj kapsułek.
 5. Sprawdź, czy Twoja pralka ma specjalny program do prania kołder. Jeśli nie – zastosuj tę samą zasadę co w przypadku prania kołder z wypełnieniem syntetycznym, tj. 60 stopni Celsjusza i niskie obroty (maksymalnie 800).
 6. Włóż do bębna 3-4 piłeczki tenisowe (czyste), aby zapobiec zbijaniu się puchu. Na rynku znajdziesz także specjalne piłeczki do prania z gumowymi wypustkami.
 7. Pozostaw kołdrę do samoistnego wyschnięcia. Suszenie mechaniczne w suszarce bębnowej może spowodować mikrouszkodzenia.

Ważne! Jaka pralka do prania kołdry będzie odpowiednia? Przede wszystkim zwróć uwagę na ładowność urządzenia. Kołdry jednoosobowe należy prać w pralce o ładowności co najmniej 7 kg. Kołdry dwuosobowe o rozmiarach 200x200, 200x220 lub większe należy prać w pralce o ładowności co najmniej 10 kg.

Jak prać kołdrę z wełną alpaki lub wielbłąda?

Wełna alpaki, dzięki właściwościom termoregulacyjnym, jest jednym z najlepszych materiałów wypełniających na świecie. Jest także hipoalergiczna – dzięki temu może być stosowana również przez alergików. To inwestycja w komfortowy wypoczynek przez cały rok. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości wymaga jednak szczególnej pielęgnacji. Nie zalecamy więc prania kołdry z wełną alpaki w pralce automatycznej. Zabrudzenia punktowe możesz usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej delikatnym środkiem piorącym. W przypadku większych zabrudzeń zalecamy wizytę w pralni chemicznej, aby uniknąć skurczenia się włókien. Wełna alpaki to wyjątkowy materiał, który nie zatrzymuje wilgoci. Inwestując w tego typu produkt, możesz więc ograniczyć częstotliwość prania. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć kołdrę, wystarczy, że wystawisz ją na działanie wiatru.

Jak często prać kołdrę?

Raz na 6 miesięcy lub tak często, jak to potrzebne. U jednych pranie kołder dwa razy w roku wystarczy, u innych konieczne będzie częstsze czyszczenie. Od czego zależy częstotliwość prania kołdry? Od tego:

 • czy cierpisz na nadpotliwość, czy nie;
 • jaka jest pora roku (latem bardziej się pocimy, więc konieczne będzie częstsze pranie);
 • czy śpisz ze zwierzęciem w łóżku;
 • kiedy się kąpiesz (rano czy wieczorem);
 • w czym śpisz (nago czy w pidżamie);
 • jakich kosmetyków używasz na noc (tłuste kremy mogą zostawiać ślady na pościeli i przenikać do wnętrza kołdry).

Aby zadbać o właściwą higienę w sypialni, pamiętaj nie tylko o regularnym praniu kołder i pościeli, ale także o codziennym wietrzeniu pomieszczenia. Dzięki temu poprawisz komfort snu.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Z kodem PODUSZKA możesz teraz kupić poduszki profilowane z 15% rabatem. Skorzystaj z okazji i popraw jakość swojego s...
image
Raty 0% to najlepsza okazja na zakupy rozłożone w czasie! Skorzystaj z nieoprocentowanych rat i zapłać w 10 częściach.
image
Kolekcja Premium, to komfort i wygoda, które zostały stworzone z wiedzy, doświadczenia i pasji do zdrowego snu. Mater...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki