Lista wpisów
Lista wpisów

Jak zdezynfekować materac? Dezynfekcja materaca krok po kroku.

17.08.2022
Autor: Selene
#PORADY

W łóżku, czyli też na materacu, spędzamy dużą część naszego życia. Warto zatem zadbać o jego czystość, w tym przede wszystkim wolność od mikroorganizmów, stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Aby uniknąć reakcji alergicznych, swędzenia skóry czy bólu głowy, warto regularnie odkażać materac. Jednak jak zdezynfekować materac? Poniżej wyczerpująco odpowiadamy na to pytanie.

Dezynfekcja materaca - kiedy może być konieczna?

Regularnie wycieramy kurze, pierzemy ubrania, czy też pozbywamy się tłuszczu z naczyń. Czynności te nie budzą wątpliwości i dla wszystkich oczywistym jest, że należy je wykonywać. Dlaczego zatem pranie i dezynfekcja materaca już nie przez wszystkich są praktykowane? Przecież w materacu również osadza się kurz, pojawiają się też inne zanieczyszczenia, choćby te przeniesione na ciele użytkownika. Co więcej, budowa materaca i specyfika jego wykorzystania sprawiają, że w łatwy sposób pojawia się w nim wilgoć, tworząc doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, dochodzimy do wniosku, że nie muszą występować żadne szczególne okoliczności, aby odkażać materace. Pozostaje jednak pytanie, jak zdezynfekować materac, jak się do tego przygotować i jak często powtarzać tę czynność?

Materac Selene Lento

Materac Selene Lento

Jak często dezynfekować materac?

Dezynfekcja materaca składa się z kilku czynności. Przebieg procesu omawiamy bliżej w dalszej części tekstu. Co pewien czas, co najmniej raz na kilka tygodni, warto przeprowadzić całą procedurę, od początku do końca. Niemniej podstawowe czyszczenie materaca zalecamy wykonywać zdecydowanie częściej. W zasadzie powinien to być stały element sprzątania mieszkania. Zalecamy, aby co najmniej raz w tygodniu odkurzać materac. Ważne jest również regularne pranie pokrowca.

Pamiętaj, że elementem dezynfekcji materaca jest jego wietrzenie. Kiedy wstaniesz, pozostaw łóżko rozścielone na co najmniej kilkadziesiąt minut. Chodzi o to, aby dać czas na wydostanie się wilgoci. Ponadto istotne jest wietrzenie materaca. Wystarczy, że zostawisz rozścielone łóżko i otworzysz okno – najlepiej robić to codziennie, wystarczy kilkanaście minut.

Materac Villeroy & Boch Laila 7000

Materac Villeroy & Boch Laila 7000

Jakich środków użyć do dezynfekcji materaca?

Zastanawiasz się nad konkretami, odnośnie tego, jak zdezynfekować materac? Nie wiesz, jakiego rodzaju środków użyć? Spieszymy z odpowiedziami. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów, którymi możesz wyczyścić i zdezynfekować materac. Najczęściej są to środki bezpieczne dla zdrowia, niemniej przed zakupem zawsze warto sprawdzić skład i certyfikaty bezpieczeństwa. Dobrze jest najpierw poznać zapach środka, aby mieć pewność, że nam odpowiada. W końcu to, jak pachnie Twój materac ma duży wpływ na komfort spania. Generalnie wybierając środek do odkażania materaca do wyboru masz preparaty 3 rodzajów:

  • dedykowane czyszczeniu materacy,
  • delikatne detergenty uniwersalne,
  • środki domowej roboty.

Preparaty przeznaczone stricte do czyszczenia materacy to środki o odpowiedniej mocy, które z pewnością nie zaszkodzą materacowi. W większości przypadków to środki, których nie trzeba zmywać, ponieważ po wchłonięciu w materac nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Podobnie jest z delikatnymi detergentami. Muszą być one jednak naprawdę delikatne, aby nie stanowiły zagrożenia dla człowieka oraz nie zniszczyły materaca. Detergent to dobre rozwiązanie, pod warunkiem że mamy pewność w kwestii właściwego dobrania preparatu.

Ostatnia z dostępnych opcji to środek domowy. Łatwo i szybko możesz samodzielnie przygotować środek do dezynfekcji materaca. Wystarczy, że do 100 ml wody dodasz 100 ml octu i już masz gotowy preparat, który pozwoli Ci pozbyć się zanieczyszczeń. Problematyczny jest jednak nieprzyjemny zapach octu, dlatego dodaj również kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. To wystarczy, aby nie tylko wyczyścić i odkazić materac, ale również nadać mu przyjemnego zapachu.

https://selene.pl/materac-selene-multi-2-0,3,5395,1388

Materac Selene Multi

Jak zdezynfekować materac? Krok po kroku

Przechodząc do sedna, podsumujemy teraz przedstawione powyżej informacje oraz dodamy kilka nowych. Innymi słowy, wytłumaczymy jak krok po kroku przeprowadzić kompletną dezynfekcję materaca:

  1. Przygotuj materac – zdejmij pościel i pokrowiec.
  2. Wypierz pokrowiec w 60 stopniach, aby pozbyć się wszystkich groźnych mikroorganizmów.
  3. Odkurz materac.
  4. Zaaplikuj środek dezynfekcyjny – spryskaj powierzchnię materaca. Możesz delikatnie wetrzeć środek, pocierając materac miękką gąbką.
  5. Zostaw materac odkryty aż do wyschnięcia.
  6. Nałóż pokrowiec.

Warto przyjrzeć się nieco bliżej podpunktów numer 4. Spryskanie powierzchni i wtarcie środka to najprostsza metoda, którą może wykonać każdy, bez dysponowania jakimkolwiek sprzętem specjalistycznym. Niemniej istnieją również inne, bardziej zaawansowane, jednak też wygodniejsze metody. Jedną z nich jest zastosowanie odkurzacza parowego. To urządzenie, które najpierw aplikuje parę ze środkiem odkażającym, a później wysysa zanieczyszczenia i wysusza materac. To szybka i bardzo skuteczna dezynfekcja materaca. Proces z użyciem odkurzacza parowego określa się jako pranie ekstrakcyjne.

Alternatywę dla odkurzacza parowego stanowi myjka parowa, która jednak nie posiada funkcji zasysania zanieczyszczeń i suszenia materaca. Korzystając z myjki lub odkurzacza, nie trzeba za każdym razem stosować środka dezynfekującego. Sama wysoka temperatura działa bowiem odkażająco.

Materac One by Tempur

Materac One by Tempur

Dezynfekcja materaca – zrobić to samodzielnie czy wynająć firmę?

Jak wykazaliśmy powyżej, odkażanie materaca jak najbardziej można przeprowadzić samodzielnie. Nie jest to wcale trudne, ani też szczególnie czasochłonne. Tym samym do regularnego, standardowego czyszczenia i dezynfekcji materaca nie ma sensu wzywać fachowców. Istnieją jednak sytuacje, w których warto skorzystać z ich pomocy.

W przypadku materacy z łóżek szpitalnych, czy też po prostu z łóżek użytkowanych przez osoby cierpiące na choroby zakaźne, wskazane jest zlecenie odkażania specjalistom. Aby zwalczyć dużą ilość groźnych wirusów czy bakterii, domowe sposoby czy ogólnodostępne detergenty mogą okazać się niewystarczające. Profesjonalna dezynfekcja materaca to najczęściej ozonowanie lub odkażanie chemiczne z użyciem mocnych, specjalistycznych środków.

Dezynfekcja materaca to nic trudnego. Każdy może przeprowadzać ją samodzielnie. Pewne czynności związane z dezynfekcją należy wykonywać z dużą częstotliwością, inne można wdrażać nieco rzadziej. Natomiast w skrajnych przypadkach, gdy zaistnieje potrzeba zastosowania środków specjalistycznych, polecamy wezwać fachowców.

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Promocja trwa od 01.09 do 31.10.2022. Klient, który w czasie trwania promocji zakupi materac Tempur, może otrzymać do...
image
Teraz kupując w naszym e-sklepie możecie wybrać odbiór towaru w jednym z naszych sklepów stacjonarnych za 0 zł. Mater...
image
Nowa, wyjątkowa kolekcja trzech materaców Selene dla najbardziej wymagających klientów. Do docenianego przez naszych ...