Pokój nastolatka to miejsce, w którym młody człowiek spędza sporą część dnia. Jest to bezpieczna baza, w której może rozwijać się, uczyć się, a także odpoczywać. Sen jest niezwykle ważny dla nastolatków. Z tego powodu wybór łóżka dla młodych osób musi być odpowiednio przemyślany. Dowiedz się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas zakupów.
Jakie łóżko młodzieżowe wybrać? Postaw na odpowiedni rozmiar
Stoisz przed wyborem łóżka dla swojego nastoletniego dziecka? Zastanawiasz się, jakie łóżko dla 13-, 14- czy 15-latka będzie odpowiednie? Przedstawiamy najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, aby zapewnić swojemu dorastającemu dziecku najlepsze warunki do zdrowego rozwoju. Jednym z najważniejszych kryteriów w doborze łóżka jest jego rozmiar. Kiedy nastolatek ukończy mniej więcej 12. lub 13. rok życia, wiedz, że jest to najlepszy czas na zmianę obecnie używanego łóżeczka dziecięcego na znacznie większe, które będzie służyło mu przez kolejnych kilka lat. Pamiętaj, że nastolatkowie rosną w bardzo szybkim tempie, dlatego zakup dopasowanego łóżka nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zdecyduj się na przyszłościowy wariant. Co to znaczy?
Bardzo dobrą opcją jest wybór łóżka w rozmiarze 80 × 200 cm lub 90 × 200 cm. Niezależnie od obecnego wzrostu dziecka, takie modele będą świetnie sprawować się przez naprawdę długie lata. Jeśli dysponujesz nieco większą przestrzenią, możesz postawić na bardziej rozbudowane łóżka, np. 100 × 200 cm czy 120 × 200 cm. Pamiętaj jednak o tym, aby wybrane łóżko było dopasowane do wolnej przestrzeni dostępnej w pokoju nastoletniej pociechy. Zbyt duży model może przytłoczyć przestrzeń, a także sprawić, że nie będzie w niej miejsca na biurko czy inne niezbędne elementy wyposażenia.
Łóżko Wood Eco - sprawdź rozmiary
Funkcjonalne łóżka dopasowane do potrzeb nastolatków
Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla nastolatka, to funkcjonalność. Świetnym wyborem są modele wyposażone w dodatkowe rozwiązania, zwiększające praktyczność mebli. Mowa tutaj m.in. o pojemniku na pościel umieszczonym pod łóżkiem. Pojemna skrzynia może być wykorzystywana nie tylko do przechowywania poduszek czy kołder, lecz także wielu innych akcesoriów, których w przestrzeni młodej osoby nie brakuje. Dzięki temu będzie można o wiele łatwiej zorganizować pokój i utrzymać go w czystości.
Solidne łóżko dla 13-, 14- czy 15-latka
Jakie łóżko do pokoju młodzieżowego wybrać? Przede wszystkim solidne. Takie, które zapewni młodej osobie odpowiednie podparcie. Powinno być wyposażone w trwałą konstrukcję, stabilny stelaż oraz wytrzymałą ramę. Najlepiej zdecydować się na modele wykonane z drewna bukowego czy dębowego. Dzięki temu zyskasz pewność, że mebel ten nie tylko zagwarantuje nastolatkowi komfortowy wypoczynek nocą, lecz także relaks w ciągu dnia. Młodzi ludzie spędzają wiele godzin w łóżku. Nierzadko uczą się w nim czy też czytają książki bądź oglądają seriale. Dlatego wybrany model musi być odporny na liczne uszkodzenia mechaniczne.
Łóżko dla nastolatka powinno być ponadto precyzyjnie wykończone i pozbawione wszelkich niebezpiecznych elementów, takich jak wystające części konstrukcji czy drzazgi. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych użytkowników, np. 12- czy 13-latków, których rozpiera energia i z racji tego często wpadają na różne pomysły nierzadko niebezpiecznych zabaw.
Nowoczesne łóżko dla nastolatka wkomponowane w wystrój jego pokoju
Wybierając łóżko do pokoju nastolatka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby miało uniwersalny rozmiar, czyli wspomniane 80 × 200 cm lub 90 × 200 cm. Dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie rosnąć, a jego łóżko wciąż będzie dla niego idealne. Niemniej ważne są również kwestie estetyczne.
Nowoczesne łóżko dla nastolatka musi być dopasowane do wystroju pokoju młodej osoby. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta chcą dobrze czuć się w swojej przestrzeni, dlatego pieczołowicie ją dopracowują, wprowadzając różnego rodzaju dodatki. Łóżko nie może więc odstawać od innych elementów wyposażenia. Wybierając łóżko, zapytaj swoją pociechę o zdanie. Niech wybrany model będzie wpisywał się przede wszystkim w gust nastolatka. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że upodobania młodych osób dość często się zmieniają. Miłośnik ciemnych kolorów może miesiąc później stać się fanem jasnych i minimalistycznych przestrzeni. Z racji tego, świetnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na łóżka uniwersalne, np. drewniane bądź tapicerowane w stonowanej kolorystyce. W ten sposób nastolatek będzie mógł dopasować łóżko do swojego stylu poprzez wybór pościeli czy innych dekoracji w danym kolorze i wzorze.
Czy łóżko dla chłopca a dziewczyny powinno być inne?
Czy wybór łóżka dla nastolatka powinien być zróżnicowany ze względu na płeć? Dziewczyny i chłopcy w wieku nastoletnim różnią się pod wieloma względami. Zakup dobrego łóżka nie powinien być jednak podyktowany płcią, lecz indywidualnymi potrzebami każdej osoby. Mowa tutaj zarówno o estetyce łóżek, jak i ich właściwościach. Niezwykle istotny jest wybór idealnie dostosowanego materaca, który zapewni optymalne podtrzymanie kręgosłupa i wpłynie pozytywnie na zdrowy rozwój dziecka. W nastoletnim wieku ciało młodych osób bardzo się zmienia. Dzieci rosną i przybierają na wadze, a wszystko to odbywa się podczas snu. Zbyt małe łóżko oraz niewłaściwy materac może spowodować wady postawy, które w przyszłości przełożą się na poważniejsze problemy z układem kostnym, stawowym i mięśniowym, czego należy kategorycznie unikać.
Łóżko tapicerowane Maxi 1000 - obejrzyj dostępne kolory tkanin!
Najczęściej popełniane błędy w doborze łóżka dla nastolatka
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez rodziców jest zakup łóżka dopasowanego do wzrostu nastolatka. Dzieci bardzo szybko rosną, więc model, który był idealny dla 13-latka, może być już za mały dla 14-latka. W trakcie odpoczynku młode osoby muszą czuć się swobodnie, a nie dopasowywać się do zbyt małego łóżka – to mebel ma być dostosowany do ciała dziecka.
Ponadto opiekunowie nierzadko decydują się na zakup łóżek niskiej jakości, które są niestabilne, skrzypią, a także nie zapewniają odpowiedniego podparcia ciała w trakcie snu. Liche łóżko nawet z dobrym materacem nie będzie oferowało najwyższego stopnia komfortu w czasie wypoczynku. Nastolatkowie wymagają tak samo dobrych łóżek, jakie rodzice kupują dla siebie. To nieprawda, że młode osoby muszą mieć często wymieniane elementy wyposażenia pokoju. Jeśli będą dość uniwersalne i solidne, posłużą naprawdę długi czas.
Co więcej, chcąc zmaksymalizować wolną przestrzeń w pokoju nastolatka, a także jego funkcjonalność, rodzice często wybierają dla swoich pociech kanapy. Takie tapczany zwykle nie są wyposażone nawet w materac nawierzchniowy, który odpowiednio podeprze ciało w trakcie snu. Ponadto meble te dość szybko się niszczą, szczególnie jeśli są intensywnie eksploatowane. Powierzchnia spania zapada się, robią się w niej dziury. Spanie w takich warunkach jest bardzo niekomfortowe i niezdrowe. Każdego ranka młody człowiek będzie czuł się obolały i zmęczony. Kanapy czy tapczany to rozwiązania dobre dla gości, a nie do użytku codziennego.