Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Materac do spania na podłodze - czy to dobry pomysł?

31.10.2023
#PORADY

Sen wpływa na to, jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Może wspierać nasze zdolności poznawcze, dobry nastrój i ogólny stan zdrowia. Zdarza się, że pewne czynniki zakłócają nocny wypoczynek, co odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu. Stajemy się wówczas rozdrażnieni, zmęczeni, a nasza wydajność w pracy spada. Za problemy ze snem często odpowiada źle dobrany materac, nieprzewiewna pościel i niewygodna poduszka. Każdy z tych elementów możemy tak dopasować, aby pożegnać dyskomfort. U kogo sprawdzi się materac do spania na podłodze, a kto powinien unikać tego rozwiązania?

 

Spanie na podłodze - trend, który przywędrował z Azji

Spanie na podłodze ma swoich zwolenników i przeciwników. Wspomniany trend przywędrował do nas z Azji, gdzie jest często praktykowany ze względów zdrowotnych i praktycznych. Japończycy i Chińczycy bardzo dbają o swoją kondycję, jednocześnie należą do minimalistów. Powoli materac do spania na podłodze zyskuje w Polsce na popularności. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród osób, które skarżą się na ból kręgosłupa. Kładąc ten element wyposażenia sypialni bezpośrednio na podłożu, zapewnia się jego stabilne i równomierne rozłożenie. Spanie na plecach staje się wówczas dużo bardziej komfortowe, bo poszczególne elementy ciała znajdują się w naturalnej pozycji i zyskują podtrzymanie.

 

Materac do spania na podłodze - kiedy jest wskazany, a kto powinien go unikać?

Lekarze rekomendują materac do spania na podłodze pacjentom, u których obserwuje się dysfunkcje kręgosłupa. Wspomniane rozwiązanie nie u wszystkich zda egzamin. Odradza się je alergikom i astmatykom. Kiedy materac znajduje się na stelażu, nie ma bezpośredniego kontaktu z roztoczami i kurzem. Wspomniane czynniki wyzwalają reakcje uczuleniowe, dlatego należy ich unikać. Ponadto spanie na podłodze przyczynia się do szybszego zabrudzenia materaca.

materac selene multi

Materac Selene Multi 2.0 - SELENE MULTI - Sklep internetowy Selene

Materac na podłodze - jakie rodzi komplikacje?

Nie zawsze to, co świetnie sprawdza się u innych, nam również przyniesie satysfakcję. Spanie na podłodze utrudnia prawidłową wentylację materaca. Od spodu przylega on bowiem do podłogi, przez co nie jest wietrzony od dołu. Gdy znajduje się na stelażu, to powietrze krąży bez problemu, wykorzystując wolne przestrzenie między belkami.

 

Ochraniacz na materac - niezastąpione rozwiązanie przy spaniu na podłodze

Jak wcześniej wspomniano, materac do spania na podłodze dość szybko się brudzi. Osadza się na nim kurz oraz obecne w nim roztocza. Wymusza to podjęcie odpowiednich kroków. Po pierwsze, sypialnię należy często sprzątać, odkurzając i myjąc podłogę. Materac trzeba regularnie odwracać na drugą stronę. Poza tym kluczową rolę odgrywa jego zabezpieczenie przed zalaniem, poplamieniem i zniszczeniem. Ochraniacz na materac stanowi niezbędną inwestycję. Ta zwróci się w dłuższej perspektywie, ponieważ sam produkt posłuży nam przez lata. Materace są drogie, więc najlepiej dbać o nie, aby nie ponosić zbyt często tak dużych wydatków.

ochraniacz materaca tempur cooling tencel

Ochraniacz materaca Tempur Soft Tencel - OCHRANIACZE - Sklep internetowy Selene

Jaka grubość materaca do spania na podłodze będzie odpowiednia?

Nie każdy materac nadaje się do spania na podłodze. Jeśli jest zbyt cienki, nie gwarantuje należytego oparcia dla kręgosłupa. Zdrowy i nieprzerwany sen ma miejsce wówczas, gdy materiał, z którego wykonano materac i poduszkę, dopasowuje się do naszych krzywizn anatomicznych. Zapewnia im odpowiednią amortyzację, przez co odciąża mięśnie. Mogą one przejść w stan relaksacji i odpocząć przez noc. Pozwala to obudzić się bez bólu szyi i kręgosłupa. Minimalna grubość materaca do spania na podłodze wynosi 20 cm. Można postawić na nieco grubszy.

 

Spanie na podłodze - co musisz mieć na uwadze?

Materac to element wyposażenia sypialni, który nie został opracowany do spania na podłodze. Producenci zakładają, że będzie użytkowany przy zastosowaniu specjalnego stelaża. O ile krótkotrwałe korzystanie z niego niezgodnie z przeznaczeniem zazwyczaj nie ma daleko idących konsekwencji, o tyle długotrwałe pociąga za sobą wymierne skutki. 

  1. Materac do spania, gdy znajduje się na podłodze, gromadzi wilgoć. Dochodzi do tego wskutek zakłócenia swobodnego przepływu powietrza. Ścisłe przyleganie do podłoża zaburza cyrkulację. Utrudnia to odprowadzanie ciepła pochodzącego z ludzkiego ciała, przez co przegrzewamy się i pocimy. Wilgoć także nie odparowuje, przez co namnażają się pleśnie. Materac do spania psuje się i nadaje do wyrzucenia.
  2. Kupując materac do spania, najlepiej korzystać z niego, kładąc go na specjalnym stelażu. Przedłuża to czas eksploatacji. Gdy leży na podłodze, szybciej się zużywa, a to generuje spore koszty. Zakup dobrej jakości materaca stanowi bowiem spory wydatek w domowym budżecie.
  3. Kiedy materac znajduje się na stelażu, sprawia wrażenie bardziej miękkiego i przyjemnego. Umieszczając go na podłodze, musimy liczyć się z większą twardością i sztywnością. Przy problemach z kręgosłupem jest to nawet wskazane, ale u zdrowych osób dyskomfort przewyższa czerpane korzyści.
  4. W przypadku alergików i astmatyków materac do leżenia na podłodze stanowi kiepski pomysł. Naraża ich na kontakt z potencjalnymi alergenami, w tym m.in. roztoczami kurzu domowego, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.

 

Jakie materace nadają się do spania na podłodze?

Nie każdy materac nadaje się do spania na podłodze. Najlepiej postawić na model, który słynie z tego, że świetnie oddycha. Jeśli planujesz spanie na podłodze, zwróć uwagę na:

  • materac sprężynowy;
  • materac wysokoelastyczny;
  • materac lateksowy.

Materac Selene Calando

Materac Selene Calando - SELENE CALANDO - Sklep internetowy Selene

Dlaczego materac termoelastyczny nie jest wskazany do spania na podłodze?

Materac termoelastyczny gwarantuje idealne dopasowanie do krzywizn anatomicznych kręgosłupa. Odbywa się to pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Kiedy materac termoelastyczny znajduje się na podłodze, nie może go oddać na zewnątrz. Skutkuje to przepoceniem, a wilgoć stwarza dogodne warunki dla pleśni. W rezultacie po pewnym czasie materac termoelastyczny nadaje się do wyrzucenia. Zakup kolejnego rodzi ogromny koszt, dlatego planując spanie na podłodze, lepiej zainwestować w inny model.

 

Materac na podłodze potraktuj jako rozwiązanie na chwilę

Spanie na podłodze warto potraktować jako rozwiązanie tymczasowe - na czas remontu, walki z bólem kręgosłupa czy przeprowadzki. W miarę możliwości materac należy jak najszybciej położyć na odpowiednim stelażu.

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Czujecie jesień? My taaak... Sypialnie z pewnością będą teraz częściej w centrum naszego zainteresowania! Do 20.10.20...
image
Teraz przy zakupie jednej z poduszek Selene (Soft, Cool, Smart, Balance lub Contour) możesz otrzymać drugą poduszkę S...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki