Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Materac na kanapę i wersalkę - jaki wybrać?

24.08.2022
#PORADY

Kanapa na której śpisz nie spełnia Twoich oczekiwań? Jest zbyt miękka, nierówna, a w połowie znajduje się głęboka szczelina? W takich okolicznościach nie ma mowy ani o komfortowym ani o zdrowym śnie. Rozważ zatem inwestycję w materac na wersalkę. Podpowiadamy, dlaczego jest to dobre rozwiązanie, a także jak wybrać odpowiedni model.

Niewygodna wersalka - czy można położyć na nią materac?

Często przestrzeń mieszkania uniemożliwia nam wstawienie do niej jednocześnie wersalki czy kanapy, doskonałej do spędzania czasu wolnego w ciągu dnia, jak i wygodnego łóżka. Brak możliwości urządzenia wynajmowanego mieszkania, czy funduszy na zakup jakościowego łóżka z wysokiej klasy materacem – to kolejne powody, dla których wybieramy tylko jeden z wymienionych mebli. Jednak spanie na wersalce czy kanapie może być bardzo uciążliwe i niezdrowe, przez co wiele osób decyduje się na materac na kanapę. Największe problemy, w których rozwiązaniu może pomóc właściwy materac, to:

  • powstanie szczeliny po rozłożeniu kanapy lub wersalki,
  • nierówna powierzchnia,
  • twardość dostosowana do siedzenia, a nie do spania.

Materac na wersalkę to rozwiązanie godne polecenia. Tworzy on dodatkową, elastyczną warstwę, przez co nierówności i szczeliny przestają być odczuwane. Uzyskujemy również pożądaną twardość podłoża. Warto podkreślić, że zarówno w zakresie grubości materacy na wersalki, jak i ich twardości, wybór jest bardzo duży. W dalszej części tekstu podpowiadamy, jaki materac na tapczan, wersalkę, czy kanapę wybrać.

Jaki materac wybrać na kanapę i wersalkę?

Niektórzy użytkownicy wersalek czy tapczanów, aby wyrównać powierzchnię i uczynić sen bardziej komfortowym, sięgają po zwykłe materace. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Mając do dyspozycji klasyczny, gruby materac, lepiej położyć go na podłodze, tworząc nowe miejsce do spania, zamiast na wersalce czy kanapie. Dlaczego?

Materac łóżkowy jest przystosowany do łóżka na metalowym lub drewnianym stelażu. Innymi słowy, potrzebuje on bardzo solidnego, konkretnego podparcia w tej właśnie formie. Tylko wtedy zachowuje stabilność. Kładąc tego typu materac na wersalkę, ryzykujemy, że w nocy znacząco się przesunie. Trudno mówić o komfortowym śnie na materacu, który się rusza. Ponadto materac dostosowany do stelaża tylko na nim będzie się równo układał. Na tapczanie czy kanapie nie ma na to szans, przez co nie można liczyć na równą powierzchnię. W konsekwencji zastosowanie klasycznego materaca może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Trzeba też pamiętać, że klasyczny materac jest duży i ciężki, przez co codzienne nakładanie go na wersalkę to bardzo niekomfortowe rozwiązanie.

Jedyne odpowiednie materace na wersalki to materace nawierzchniowe. Materac nawierzchniowy na wersalkę, tapczan lub kanapę to model o grubości maksymalnej 10 cm. Mowa tu jednak o najgrubszych dostępnych modelach, ponieważ najcieńsze to grubość rzędu 4-5 cm. Są to materace bardzo lekkie, których przenoszenie nikomu nie powinno sprawić trudności. Przylegają do powierzchni, przez co nie zachodzi ryzyko przesunięcia materaca, który tworzy równą, wygodną powierzchnię do spania.

Materac nawierzchniowy Selene Bubble

Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że materace na kanapy i tapczany są bardzo różnorodne. Rozróżnienie dotyczy między innymi wspomnianej grubości – odpowiedni dobór materaca na wersalkę pod kątem jego grubości szerzej omawiamy w dalszej części artykułu. Natomiast teraz zajmiemy się przybliżeniem typów materacy ze względu na materiał wykonania, w tym przede wszystkim wypełnienia. Materac na tapczan, wersalkę lub kanapę to najczęściej jeden z poniższych modeli:

  • materace termoelastyczne – pianka wypełniająca reaguje na temperaturę ciała użytkownika, dostosowując do niej swój kształt.
  • materac poliuretanowy – elastyczny i komfortowy materac, gwarantujący stabilne podparcie dla ciała.
  • materace wysokoelastyczne – posiada podobne właściwości jak model poliuretanowy, przy czym cechuje się jeszcze większą elastycznością.
  • materac lateksowy – wykonany z lateksu materac nawierzchniowy na wersalkę to propozycja z kategorii premium. Jego wysoka elastyczność zapewnia doskonałe podparcie dla ciała oraz duży komfort snu. Szybko odparowuje wilgoć, przez co jest doskonałym wyborem dla alergików.

Materac nawierzchniowy na wersalkę – czy warto go mieć?

Zastanawiasz się, czy wersalka z materacem to dobre rozwiązanie? Niewątpliwie wybierając odpowiedni materac na wersalkę czy kanapę, wiele zyskasz. Pamiętaj jednak, że o skali korzyści decyduje właśnie dobór właściwego modelu. Pod uwagę należy wziąć wymieniony powyżej podział ze względu na typ wypełnienia materaca, jednak to jeszcze nie wszystko. Równie istotną kwestią jest grubość materaca, która jak już wspomnieliśmy wcześniej, waha się w granicach 4-10 cm. Aby określić odpowiednią dla siebie grubość, przede wszystkim zastanów się, z jakiego powodu decydujesz się na materac na tapczan lub kanapę. Innymi słowy, jaką ma pełnić funkcję.

  • Materac poprawiający jakość powierzchni – Wersalka na której śpisz posiada wypustki wbijające się w plecy podczas snu? A może Twój materac na łóżko ze stelażem stracił już swoje właściwości? Jeśli chcesz po prostu poprawić jakość powierzchni, na której śpisz, zwykle wystarczy Ci jeden z najcieńszych materacy nawierzchniowych. Zakres zalecanej grubości to w tym przypadku 4-7 cm. Wybór powinieneś uzależnić również od swojej wagi – im większe obciążenie, tym grubszy powinien być
  • Materac na kanapę jako wsparcie dla kręgosłupa – kłopot z kanapą jest zwykle taki, że powierzchnia nie zapewnia dostatecznej podpory dla ciała. Osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi, takimi jak nawracające bóle kręgosłupa, mogą bardzo skorzystać na inwestycji w materac nawierzchniowy na wersalkę czy kanapę. Polecamy w tym przypadku wybór dosyć grubego materaca. Grubość powinna wynosić od 8 do 10 cm.

Pamiętaj, aby grubość materaca dostosować do swojej wagi i preferencji. Ponadto weź pod uwagę gęstość pianki zastosowanej w danym modeli. Im jest ona mniejsza, tym bardziej miękki jest materac. Zazwyczaj gęstość wynosi od o 1,5 do 2,5 kg/m3. Zasadniczo im większa waga użytkownika, tym większa powinna być też gęstość pianki. Pamiętaj też, że problemy z kręgosłupem determinują konieczność wyboru twardszego materaca, który zapewni im odpowiednie podparcie. Trzeba pamiętać, że przenoszenie twardego materaca jest nieco bardziej problematyczne, ponieważ większa gęstość pianki oznacza jej większą ilość, a tym samym wyższą wagę materaca. Niemniej materac nawierzchniowy na wersalkę wciąż pozostaje nieporównywalnie lżejszy od klasycznego materaca i nawet w najcięższej wersji jest całkiem poręczny.

Materac nawierzchniowy Selene KS

Materac nawierzchniowy Selene KS

Materac na kanapę to doskonały sposób na wyrównanie powierzchni kanapy

W Twojej wersalce lub kanapie jest szczelina? Materac wyrównujący na wersalkę to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. W takiej sytuacji możesz potrzebować nieco grubszego materaca. Niemniej wiele zależy od szerokości i głębokości szczeliny – im większa, tym grubszy powinien być materac. Zalecana grubość materaca na wersalkę to w tym przypadku od 6 do 10 cm. Zastanawiasz się, czy materac wyrównujący na wersalkę zawsze rozwiąże problem? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jednak trzeba spełnić jeden, prosty warunek. Mianowicie konieczne jest wybranie odpowiedniego materaca, o właściwej grubości i gęstości.

Podsumowanie - czy warto położyć materac na wersalkę?

W niektórych przypadkach materac na kanapę to rozwiązanie nie tyle dobre, ile w zasadzie konieczne. Szczelina w połowie łóżka znacząco obniża komfort snu, a także nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa. Podobnie zbyt miękka, a co gorsza nierówna powierzchnia kanapy bądź wersalki. W takich sytuacjach materac nawierzchniowy to rozwiązanie niezbędne ze względu na wygodę i zdrowie. Niemniej wykorzystanie materaca nawierzchniowego na wersalkę polecamy absolutnie każdemu, kto chce po prostu poprawić jakość swojego posłania, a tym samym również snu. Służymy wsparciem przy wyborze odpowiedniego modelu, co jest kwestią kluczową dla późniejszego zadowolenia z produktu.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Do 21.04.2024 możecie zakupić wszystkie koce, pledy i narzuty z rabatem 15%. Zbliża się majówka - to dobry moment na ...
image
Do końca kwietnia poduszkę Tempur ONE możecie mieć aż 25% taniej - zarówno tę w standardowym, jak i w chłodzącym pokr...
image
Marka MyAlpaca zakochała się w alpakach i ich cudownej, magicznej wełnie od pierwszego wejrzenia. Wełna alpaki jest w...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki