Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Pranie pierza – jak prać poduszki z pierza? Praktyczny poradnik.

11.04.2022
#PORADY

Kochamy poduszki z pierza i puchu! Są miękkie, delikatne i pomagają zrelaksować się podczas odpoczynku nocnego. Jednak wymagają od nas regularnego prania w specyficznych warunkach. Jak prać poduszki z pierza, by ich nie zniszczyć? Jakiej temperatury i detergentu wymagają? Oto praktyczny poradnik!

Pranie poduszek – dlaczego trzeba to robić?

Pościel przyjmuje z naszego ciała pewną ilość zanieczyszczeń i bakterii. Człowiek w nocy traci złuszczony naskórek, który jest idealnym pożywieniem dla roztoczy i innych drobniutkich żyjątek. Zwłaszcza skóra głowy i włosy przekazują do pościeli sebum, które wnika w poszewkę i samą poduszkę. Dlatego regularne ich pranie dla zachowania higieny i komfortu snu jest już dla nas naturalne.

Pewnym wyzwaniem może być jednak pranie poduszek z pierza. Kobiety dawniej nie miały z tym problemu, mimo że nie dysponowały automatycznymi pralkami i nowoczesnymi detergentami. Dlatego dzisiaj również nie musisz się bać regularnego czyszczenia poduszek z pierza. Chociaż proces ten może być wymagający, to zapewni niesamowity efekt w postaci puszystej i miękkiej poduszki.

Poduszka z puchu i pierza Tree & Goose

Poduszka z puchu i pierza Tree & Goose

Pranie pierza – główne zasady

Na początku przyjrzyjmy się 5 zasadom, które musisz uwzględnić, piorąc poduszki z pierza.

  1. Nie korzystaj z silnych detergentów – gdy bierzesz się za pranie pierza, unikaj proszków. Zawarte w nich substancje negatywnie oddziałują na naturalne pióra wewnątrz poduszki, co powoduje ich zbijanie w bryły. W konsekwencji poduszka zupełnie straci puszystość. Wybieraj więc delikatne płyny do prania, substancje przystosowane dla alergików (są łagodniejsze) lub te dla dzieci.
  2. Unikaj mechanicznego suszenia – jeśli decydujesz się na czyszczenie poduszek z pierza lub puchu, nie umieszczaj ich potem w urządzeniu do suszenia. Najlepszym miejscem będzie tradycyjna suszarka stojąca. Idealnie będzie wystawić ją na zewnątrz zwłaszcza gdy wieje wiatr. Co kilka godzin staraj się ją obracać i formować, by pierze nie zlepiły się ze sobą.
  3. Wybieraj pranie w niskiej temperaturze – zdania w tej kwestii są podzielone, jednak zaleca się pranie poduszek z pierza w pralce i maksymalnej temperaturze 40°C. Cieplejsza woda może negatywie odbić się na kondycji piór w pościeli. Przy użyciu odpowiedniego detergentu takie pranie skutecznie unieszkodliwi roztocza i bakterie.
  4. Włącz niski poziom wirowania – 600–800 obrotów na minutę to optymalna opcja do wirowania poduszek z pierza. Dlaczego? Dzięki temu unikniesz jej zgniatania i wywijania. Stopniowe usuwanie nadmiaru wody przy łagodnym trybie wirowania sprzyja równomiernemu suszeniu.
  5. Dokładnie obejrzyj poduszkę przed praniem – jeśli są w niej nawet drobne otwory, warto je zaszyć. Mokre pierze bez trudu przedostaną się przez nie do bębna pralki i w konsekwencji zapchają całkowicie elementy filtrujące. A to może zakończyć się poważną awarią urządzenia.

Poduszka z puchu Kauffmann De Luxe 100

Poduszka z puchu Kauffmann De Luxe 100

Jak często można prać poduszki z pierza

Skoro wiesz już, jak wyprać poduszkę z pierza, warto poznać częstotliwość tej czynności. Poduszki brudzą się szybciej niż kołdra, więc częściej należy poddawać je praniu. Optymalnie będzie robić to raz na pół roku. Dlaczego pranie pierza i puchu warto wykonywać w takich odstępach czasu? To złoty środek między zachowaniem pełnej higieny posłania i jakością samej poduszki. Zbyt częste poddawanie jej praniu mogłoby doprowadzić do jej zniszczenia. Czyszczenie możesz dopasowywać do swoich potrzeb, zwłaszcza jeśli masz potrzebę do zachowania pełnej sterylności pościeli. Nie warto jednak robić tego częściej niż co 3 miesiące.

W czym prać poduszki z pierza lub puchu?

Środki piorące wybierane do pościeli z pierza muszą być delikatne. Świetnie sprawdzą się tu produkty dla dzieci i niemowląt. Brak silnych składników aktywnych pozwala zachować nienaruszoną strukturę piór w poduszkach. Dlatego odradzamy stosowanie proszków do prania czy silnych płynów piorących. Na rynku znajdziesz dedykowane środki do pierza i puchu, które świetnie się nadają do pościeli puchowej lub z pierza. Jeśli chodzi o to, jak prać poduszki z pierza, warto wrzucać je do pralki pojedynczo. Dzięki temu nie zgniotą się pod wpływem własnego ciężaru i nie odkształcą.

Zdarza się jednak, że etykieta producenta nie uwzględnia prania pierza w pralce automatycznej. Pozostaje ci więc zaryzykować lub oddać poduszki do pralni chemicznej. Czasem nie ma innego wyjścia, więc nie traktuj tego rozwiązania za gorsze. Zwłaszcza jeśli nie masz większego doświadczenia w praniu pierza lub zwyczajnie obawiasz się tego robić, oddaj je do specjalistycznego zakładu. Unikniesz w ten sposób zniszczenia poduszek nieumiejętnym praniem.

Poduszka z puchu i pierza Bossanova

Poduszka z puchu i pierza Bossanova

Jak wysuszyć poduszkę z pierza?

Najlepszą opcją jest wystawienie poduszki po praniu na oddziaływanie świeżego powietrza i powiewów wiatru. Wcześniej sprawdź, jaka będzie temperatura – dobrze jest zapewnić posłaniu ciepło. Podczas samego suszenia warto co kilka godzin obracać poduszkę i przesypywać pierze, żeby równomiernie wyschły i nie zbijały się. Taki proces zwykle trwa kilka dni w zależności od pogody. Nie warto jednak spieszyć się z oblekaniem pościeli i ponownym jej używaniem, bo nawet niewielka ilość wody może spowodować gnicie piór.

Warto wspomnieć, że suszenie poduszek z pierza w pralce nie jest zalecane. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się tego robić. Czasem po prostu nie ma innej możliwości, by je wysuszyć i konieczne jest posłużenie się takim urządzeniem. Staraj się więc ustawić program na jak najniższe obroty (np. 400 obr./min) i poświęcić na suszenie przynajmniej 3 godziny. Pamiętaj jednak, że ryzykujesz odkształcenie poduszek podczas takiego suszenia.

oferta poduszek

Pranie poduszek z pierza i puchu – podsumowanie

Powiedzmy sobie wprost – poduszki z pierza i puchu są wymagające w czyszczeniu. Musisz pamiętać o wybraniu niskiej temperatury i niewielkich obrotów, łagodnym detergencie czy dłuższym suszeniu pościeli. Jednak prawidłowo przeprowadzony proces prania i suszenia jest wart wysiłku. Zobaczysz, że dzięki zastosowaniu się do powyższych podpowiedzi twoje poduszki i pościel zyskają pierwotną sprężystość, delikatność i objętość. Będą też przede wszystkim higienicznie czyste, co pozwoli ci zadbać o jakość swojego snu.

Przeczytaj również:

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki