Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Budzenie się w nocy – jakie są tego przyczyny?

18.03.2021
#PORADY

Dlaczego budzę się w nocy? To pytanie, które codziennie zadaje sobie wiele osób, przekręcając się z boku na bok, licząc owce, przechadzając się po domu lub w inny sposób próbując zmusić organizm do odpoczynku. Regularne pobudki zaburzają prawidłowy rytm snu, powodując chroniczne zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją, a nawet spadek libido. Są także uciążliwe dla pozostałych domowników. Co jest przyczyną częstego budzenia się w nocy i kiedy warto skonsultować problem ze specjalistą? Podpowiadamy!

Jakość snu a komfort życia

Regularny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, zwłaszcza układu nerwowego i pracy mózgu. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej snu potrzebują dzieci i niemowlęta (noworodki mogą przesypiać nawet do 20 godzin na dobę, ale przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym już tylko 10).

Osoby dorosłe przesypiają średnio 7-8 godzin, co wciąż stanowi 1/3 doby. Sen można podzielić na dwie fazy: faza NREM (z języka angielskiego non-rapid eye movement) i faza REM (ang. rapid eye movement). Pierwsza charakteryzuje się wolnymi ruchami gałek ocznych i dzieli się na cztery stadia. W fazie REM gałki oczne zaczynają się poruszać nieco szybciej.

Pojawiają się także marzenia senne utkane z doświadczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Tuż po zaśnięciu rozpoczyna się faza NREM, która trwa zazwyczaj do 100 minut. Następnie mózg przechodzi do fazy REM trwającej około 15 minut. Cały cykl powtarza się od 4 do 5 razy.

oferta materacy

Częste budzenie się w nocy – czym może być spowodowane?

Regularne wybudzanie w nocy to problem, którego nie należy ignorować. Przyczyna może być bardzo prozaiczna np. źle dobrany materac lub nieodpowiednia poduszka. Zbyt twarde podłoże może powodować problemy z układem krążeniowo-naczyniowym i bóle kręgosłupa, a zbyt miękkie nadmierne napięcie mięśni. W obu przypadkach ucierpi jakość snu.

Osoby ze schorzeniami kręgosłupa mogą wybudzać się w nocy także z powodu bólu szyi lub karku. To znak, że warto zainwestować w specjalistyczne, poduszki profilowane zapewniającą odpowiednie podparcie dla głowy i ramion. Należy także zwrócić uwagę, czy zbyt często nie śpimy na brzuchu. Ta pozycja powoduje złe ułożenie kręgosłupa oraz nadmierny nacisk na organy wewnętrzne. Jest zdecydowanie odradzana przez lekarzy i ekspertów ds. snu.

Wybudzanie w nocy może mieć także podłoże fizyczne lub psychiczne. Jedną z najczęstszych przyczyn nocnych pobudek jest nadmierny stres. Problemy emocjonalne związane z pracą lub życiem prywatnym utrudniają zasypianie i komfortowy wypoczynek. Warto wówczas pomyśleć o technikach relaksacji lub, jeśli to możliwe, przeznaczyć więcej czasu w ciągu dnia na odpoczynek. Regularne budzenie się w nocy może być efektem różnego rodzaju schorzeń związanych z układem moczowym, krążeniowo-naczyniowym, oddechowym, hormonalnym lub kostno-stawowym. Dlatego budzenie się w nocy o tej samej porze warto skonsultować z lekarzem.

Kilka rozmiarów poduszek profilowanych Pillowise

Dobrze dobrana poduszka to podstawa. Poduszki Pillowise dostępne są w 6 rozmiarach, dzięki czemu zapewniają idealne podparcie, pozwalając rozluźnić mięśnie. 

Budzenie się o 2 w nocy – co to oznacza?

Gdy nasza świadomość pozostaje w fazie uśpienia, organizm… intensywnie pracuje! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pobudki o tej samej godzinie nie są przypadkowe. Między północą a 3 w nocy aktywuje się wątroba, usuwając zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Wybudzanie się w nocy w tych godzinach może być sygnałem, że warto uważniej przyjrzeć się temu, co ląduje na naszych talerzach.

Budzenie się między 3 a 4 w nocy – co to oznacza?

Regularne budzenie się o 3 lub 4 w nocy może z kolei świadczyć o problemach z układem oddechowym lub zbyt dużym nawarstwieniu się problemów emocjonalnych. Warto wykonać podstawowe badania pozwalające określić, czy nic złego nie dzieje się z płucami, a jeśli przyczyną pobudek jest zbyt duży stres, spróbować znaleźć jego źródło.

Materac tempur na lepszy sen

Wysokiej klasy materace Tempur to zbawienie dla osób niemogących zasnąć z powodu niewygodnej pozycji. 

Co robić przed snem, aby nie budzić się w nocy?

Warto pomyśleć o śnie jako… terapii, której zadaniem jest regeneracja całego organizmu. Kluczem do poprawy higieny snu jest regularny tryb życia, czyli stałe godziny snu i posiłków. Specjaliści z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zalecają, aby każdego dnia przeznaczyć przynajmniej 30 minut na umiarkowaną aktywność fizyczną. Dlaczego o tym wspominamy w kontekście wysypiania się? Ruch w ciągu dnia wpływa na lepszą jakość snu. Wystarczy spacer z kijkami, krótki jogging, zabawa z dzieckiem na placu zabaw, a nawet praca w ogrodzie. Warto także pamiętać o komforcie termicznym w miejscu, w którym śpimy. Temperatura w sypialni nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Eksperci przekonują, że najlepiej się śpi w temperaturze około 18-20 stopni Celsjusza. Więcej o odpowiedniej temperaturze podczas snu, przeczytasz w tym artykule https://selene.pl/jaka-jest-najlepsza-temperatura-do-spania,31,25. Nie można zapominać o codziennym wietrzeniu sypialni (przez cały rok, nie tylko wiosną i latem!). Na obniżenie jakości snu może wpływać także zbyt późna i zbyt obfita kolacja. Ostatni posiłek najlepiej zjeść 2-3 godziny przed snem, aby dać organizmowi czas na trawienie.

Czego NIE robić przed snem, aby nie budzić się w nocy?

Jeśli chcesz poprawić jakość snu, zacznij od zmiany szkodliwych nawyków. Tuż przed snem nie należy oglądać telewizji lub korzystać z urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło takich jak tablety czy smartfony. Eksperci ds. snu zalecają także unikania używek, czyli picia przed snem alkoholu, kawy oraz napojów zawierających kofeinę. Warto zrezygnować także z palenia papierosów.

Budzenie się w nocy – krótkie podsumowanie

Nocne pobudki znacznie obniżają jakość snu i komfort życia. Przyczyn budzenia się o 2, 3, 4 w nocy może być wiele: od chorób układu krążeniowo-naczyniowego i oddechowego po nieodpowiedni materac, a nawet przewlekły stres. Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni: zmienić materac na taki, który jest dopasowany do wagi, wzrostu oraz stanu zdrowia. Jeżeli to nie wyeliminuje regularnych pobudek, należy skonsultować problem z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie dodatkowych badań.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Czujecie jesień? My taaak... Sypialnie z pewnością będą teraz częściej w centrum naszego zainteresowania! Do 20.10.20...
image
Teraz przy zakupie jednej z poduszek Selene (Soft, Cool, Smart, Balance lub Contour) możesz otrzymać drugą poduszkę S...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki