Menu

Najczęściej zadawane pytania


Najcześciej zadawane pytania

Spis treści

1. Który materac jest najlepszy?

Nie ma jednego idealnego materaca na którym każdy się wygodnie i zdrowo wyśpi. Dobór materaca zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji – wagi, wzrostu, tego w jakiej pozycji śpimy i oczywiście czy mamy jakieś bóle np. kręgosłupa. Ważną informacją jest też rodzaj i miejsce występowania takiego bólu.

2. Jaki materac jest lepszy, twardy czy miękki?

Dla niektórych schorzeń kręgosłupa zalecane jest twardsze podparcie, jedna zawsze materac musi pod taką osobą pracować oraz być odpowiednio dopasowany aby kręgosłup znajdował się w pozycji anatomicznej. Materac nie powinien być ani zbyt twardy ani zbyt miękki.


3. Jaki wybrać materac dla 2 osób w przypadku dużej różnicy wagi?

W takim przypadku warto rozważyć zakup 2 oddzielnych materacy. W naszej kolekcji posiadamy również materace w wersji Duo -gdzie w jednym pokrowcu znajdują się dwa wkłady o różnej twardości H2- poniżej 80 kg oraz H3- powyżej 80kg. Jest to alternatywa dla klientów wzbraniających się przed dwoma osobnymi materacami.

4. Czy materac trzeba odwracać?

Większość dostępnych materacy przeznaczona jest jest dwustronnego użytku, co daje możliwość odwrócenia materaca i zmiany powierzchni spania, tak aby dotychczas użytkowana powierzchnia „odpoczęła” po to aby materac był użytkowany równomiernie, co zwiększa żywotność takiego materaca. W przypadku materacy jednostronnego użytku zaleca się zamianę ułożenia materaca z głowy na nogami.

5. Dlaczego warto wybrać dobry stelaż do materaca?

Wybór dobrego materaca jest ważny ze względu na żywotność i wentylację materaca. Zalecamy stosowanie stelaży z giętkimi listwami o odpowiednich odstępach co zapobiega także przepychaniu się materaca pod naszym ciężarem. W tym celu warto też rozważyć zakup ochraniacza pod materac.

6. Jaki wybrać materac dla dziecka?

Większość materacy, które posiadają strefy twardości zbudowana jest dla osoby dorosłej, w które dziecko się nie mieści. Zaleca się zatem stosowanie materacy bezstrefowych. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są materace z pianki termoelastycznej, gdyż zawsze ułożą się idealnie i podparcie kręgosłupa będzie właściwe niezależnie od wagi i wzrostu.

7. Jaka jest różnica między materacami z pianki termoelastycznej a pianki wysokoelastycznej?

Pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę i ciężar naszego ciała, co daję doskonałe podparcie. Redukuje nacisk, dzięki temu śpimy spokojnie bez konieczności zmiany pozycji. Pianka wysokoelastyczna daje uczucie sprężystości, dopasowuje się pod wpływem wagi. Zastosowane wzdłużne i poprzeczne nacięci>a gwarantują idealne podparcie kręgosłupa.

8. Czy jest możliwość zdjęcia pokrowca z materaca w celu wyprania?

Tak, większość materacy posiada pokrowce ściągalne, antyalergiczne z możliwością wyprania w temperaturze do 60 st. C. W celu lepszej ochrony materacy przed wszelkimi zabrudzeniami zalecane są ochraniacze na materac. Ochraniacz ten można wyprać do 95 st.C. Znacznie łatwiej jest go zdjąć i założyć.

9. Jaki rodzaj podłoża jest zalecany pod materac?

Materac należy użytkować na stelażu elastycznym, sprężystym zapewniającym dopływ powietrza od spodu materaca. Warto zwrócić uwagę na odległości między listwami, które nie powinny przekraczać 3 cm.

10. Jaka poduszkę dobrać przy problemach z kręgami szyjnymi?

Najlepsze ergonomiczne podparcie kręgów daje podgłówek. Przy doborze należy wziąć pod uwagę pozycję w jakiej najczęściej sypiamy oraz twardość materaca co umożliwi prawidłowe dobranie rodzaju i wysokości podgłówka.

11. Jeden czy dwa materace?

Idealny dobór materaca dla każdej ze stron . Jednak przy łączeniu pojawi się strefa mniejszej twardości , rozwiązanie przy stelażach regulowanych , dużych dysproporcjach wagi. Stosując jeden materac nie trzeba się bać ruchów drugiej osoby , dobrym rozwiązaniem są materace termoelastyczne , które nie przenoszą drgań na drugą stronę , redukują nacisk, przy dużej różnicy wagi jest jeden materac .W ofercie materace Duo od rozmiaru 160/200 posiadają jeden pokrowiec i dwie twardości H2 I H3 i powierzchnię bez dzielenia.

12. Czy kupując materac ważne są strefy twardości czy nie?

Strefy twardości pozwalają na lepsze dostosowanie się materaca do kształtu ciała , przy niższym wzroście polecamy materace bez strefowe.

13. Materac czy wersalka?

Dobór dobrego materaca jest bardzo ważny. W łóżku spędzamy 1/3 życia dlatego jest jeszcze ważniejsze odpowiednie dobranie materaca .Meble które kupujemy mają wpływ na wrażenie estetyczne , materac ma wpływ na nasze zdrowie , samopoczucie.

14. Jaki wybrać materac, sprężynowy czy piankowy?

Nie ma jednego idealnego materaca dla wszystkich Istnieje w wiele kwestii wpływających na wybór materaca wzrost i waga, stan zdrowia i takie sprawy jak ulubiona pozycja w jakiej śpimy. W związku z tak bogatą ofertą, przy wyborze materaca nie warto się kierować uprzedzeniami czy sugestiami innych.

15. Czy pianka w materacu podczas użytkowania nie ugniecie się?

Obecnie do produkcji materacy piankowych stosuje się kilka rodzajów pianek zatem pod pojęciem materace piankowe kryje się cała masa produktów o różnych właściwościach. Nie należy się martwić iż pianka ugniecie się gdyż materace wykonane są w najnowszej technologi z zupełnie innych materiałów niż kilkanaście lat temu. Na cenę odpowiedniego materaca bezpośredni wpływ mają surowce i komponenty z których został on wykonany oraz wydłużony okres gwarancji.

16. Czy rodzaj stelaża ma wpływ na jakość spania ma materacu?

Przy zakupie materaca, warto kupić do niego odpowiedni stelaż który wydłuży żywotność materaca i pomoże mu jeszcze lepiej podeprzeć nasze ciało.

17. Czy przy rozmiarze 160x200 oraz wzwyż kupić dwa czy jeden materac?

Takie rozwiązanie pozwoli na idealny dobór materaca, dla każdej ze stron, lecz na ich łączeniu pojawi się strefa mniejszej twardości, która będzie utrudniała użytkowanie. Przy zastosowaniu jednego materac nie będziemy odczuwać ruchów drugiej osoby. Dwa różne materace można stosować w przypadku dużych dysproporcji pod względem budowy ciała, czy predyspozycji dwóch osób.

18. Na czym polegają strefy twardości?

Strefy twardości pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie się materaca do kształtu ciała, jednak trzeba pamiętać, że są one projektowane pod średni wzrost i przy założeniu, że śpimy w jednej pozycji. W czasie snu człowiek zmienia swoją pozycję wiele razy, dlatego też często strefy twardości nie spełniają idealnie swojego zadania i mają raczej drugorzędne znaczenie.

19. Jaki materac dla dziecka?

Materac dla dziecka powinien być elastyczny o odpowiedniej twardości. Kokos i grykę odradzamy zdecydowanie chociaż są to produkty naturalne. Jeżeli do kokosu i gryki dostanie się mocz, to materac będzie bardzo brzydko pachnieć. W środku kokosu i gryki znakomicie rozwijają się grzyby, pleśnie oraz bakterie. Taki materiał akumuluje w sobie dosłownie wszystko łącznie z zapachami. Dobrym rozwiązaniem w XXI wielu jest pianka wysokoelastyczna z dodatkiem pianki termoelastycznej. Sprężyny oraz lateks również są odradzane. Sprężyny ze względu na zaburzenia pola elektromagnetycznego, a lateks w związku z dużym ryzykiem uczulenia.

20. Czy mogę położyć materac na podłodze i tak użytkować?

Tak, z tym że musi być położony na stelażu. Jeżeli położymy materac bezpośrednio na podłodze może zapleśnieć. W szczególności narażone są na to materace lateksowe. Materac szybciej się zużyje.

21. Boli mnie kręgosłup. Jaki materac kupić?

W przypadku schorzeń kregosłupa i jego bóli ważnym etapem przy wyborze materaca będzie to jak dany typ materaca może nam pomóc z konkretnym schorzeniem. Natomiast najbardziej istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej twardości materaca ponieważ samo to może sprawić czy będziemy czuć się wypoczęci lub niewyspani. Bardzo specyficznym stanem jest okres zaraz po wszczepieniu endoprotezy. Również i w tym zakresie ludzie odczuwają niesamowitą ulgę po dopasowaniu odpowiedniego materaca. Nie cofnie zmian i nie wyleczy Twojego kręgosłupa. Może jednak zdecydowanie go odciążyć. Ból może znacznie się zredukować lub nawet ustać. Znaczna część dolegliwości bólowych kręgosłupa, barków, łokci oraz bioder spowodowana jest złym materacem.

22. Czy stelaż do materaca ma znaczenie?

Stelaż w materacu jest to absolutnie niezbędny elementem. Dobrze dobrany stelaż gwarantuje prawidłowe i długie użytkowanie materaca. Stosując stelaż możemy co najmniej dwukrotnie wydłużyć żywotność materaca w stosunku do zwykłego stelaża z drewna litego lub płyty. Materac położony na niewłaściwym stelażu zmienia swoje właściwości ortopedyczne. Brak stelaża z listew elastycznych powoduje utratę gwarancji producenta na materac, a także szybsze jego odkształcenie.

23. Jaki materac jest lepszy, kieszonkowy czy piankowy?

Każdy materac ma swoje zalety,zarówno kieszonkowy i piankowy.Ważne jest aby był wygodny i odpowiednio podpierał nasz kręgosłup.Istotne znaczenie ma też: waga, wiek i oraz ewentualne schorzenia.

24. Czym różni się sprężyna kieszeniowa multipocket od klasycznej kieszeni?

Ilością i wielkością sprężyn. Sprężyny w materacu multipocket są mniejsze i jest ich znacznie więcej. W materacu typu multipocket w wielkości 100/200 jest 1000 sprężyn, w normalnym ok 350.

25. Czy należy odwracać materac dwustronny i dlaczego?

Materac dwustronny należy odwracać, przedłuża to żywotność materaca.

26. Jaką twardość ma materac termoelastyczny?

Materace termoelastyczne nie mają podziału na twardości, materac z większą ilością pianki termoelastycznej będzie bardziej "miękki", pianka będzie otulała ciało, ciało się bardziej zapada w piankę, natomiast wybierając materac z mniejszą ilością pianki termoelastycznej będziemy odczuwali taki materac jako "twardszy".

27. Co to jest sprężyna multi?

Sprężyna kieszonkowa o średnicy 3 cm (normalna sprężyna kieszonkowa średnica 5 cm), której ilość w materacu 100x200 cm wynosi 1000 sztuk co zapewnia lepsze podparcie punktowe kręgosłupa.

28. Co to jest pianka viskoelastyczna?

Pianka visco, inaczej termoelastyczna, dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury ciała, posiada właściwości niwelacji nacisku na ciało osoby śpiącej.

29. Czym różnią się stelaże Konsul i Lignum EL2?

-Konsul jest stelażem 5-cio strefowym, EL2 7-mio strefowym,
- Konsul posiada 28 listew, EL2 posiada 31 listew,
- W Konsulu listwy stelaża osadzone są w uchwytach kauczukowych przytwierdzonych bezpośrednio do boków, W EL2 uchwyty kauczukowe osadzone są na amortyzatorach przymocowanych do boków,
- EL2 posiada 2 silniki, które przy braku prądu zasilane są za pomocą baterii.

30 . Jakie materace można stosować na stelażach regulowanych?

Do takich stelaży polecamy materace z pianki wysoko lub termoelastycznej oraz lateksowe, nie nadają się materace sprężynowe.

31. Jak często obracać materac?

Zaleca się przewracanie materaca co 3 miesiące, w celu równomiernego rozłożenia obciążenia na materacu, co zwiększa również jego żywotność.

32. Czym różni się pianka termoelastyczna od wysokoelastycznej?

Pianka termoelastyczna inteligentnie dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury, gdy z niej wstajemy powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu. Śpiąc na materacu z pianki termoelastycznej mamy wrażenie miękkości i delikatności, otulenia natomiast pianka wysokoelastyczna pod wpływem ciężaru ugina się, po czym wraca do swojego położenia, jest twardsza i bardziej sprężysta.

33. Czy na tym materacu będę się pocił?

Jeżeli masz skłonność do nadmiernego pocenia się w nocy, to sugerujemy materace wysokoelastyczne oraz w szczególności materace tubowe. Pianka termoelastyczna jest w tym wypadku niewskazana. Jeżeli masz już materac termoelastyczny i jest Ci na nim za ciepło zmień kołdrę. W 70% pomaga.

34. Jeden materac czy dwa?

Argumenty "za":
- kupując dwa oddzielne materace mamy możliwość wyprania jednego całego pokrowca w tradycyjnej 5 lub 7 kilowej pralce,
- jeden materac można z czasem sprezentować dziecku. Np. wymiar 90x200 cm,
- jeżeli materac jest dwustronny, symetryczny, to wymaga obracania na drugą stronę, aby zachować długo jego walory początkowe. Mały materac z powodzeniem może obrócić jedna osoba,
- specjalista mając możliwość wykorzystania zupełnie innych materacy może swobodnie dopasować materace pod konkretną osobę. Jest to szczególnie ważne, gdy między parą jest znaczna różnica w dopasowaniu do jednego materaca,
- mając dwa materace możemy rozbudować nasz zestaw do spania o dwie jednostki, które podnoszą nasze materace. Funkcja podnoszenia może być manualna lub elektryczna sterowana pilotem. Na zachodzie wiodącym rozwiązaniem są dwa oddzielne materace + regulowane stelaże.

Argument "przeciw"
- minusem dwóch oddzielnych materacy może być dla niektórych osób przerwa pomiędzy materacami. Do tej ledwo wyczuwalnej przerwy można się bardzo szybko przyzwyczaić.
- Jeżeli zastosowano dwa zupełnie różne materace może wystąpić różnica wysokości. W tym wypadku specjalista mając odpowiednią wiedzę jest w stanie precyzyjnie wypoziomować materace, tak aby były idealnie na tej samej wysokości.

35. Boli mnie kręgosłup. Jaki materac polecacie?

W przypadku schorzeń kręgosłupa i jego bóli ważnym etapem przy wyborze materaca będzie to jak dany typ materaca może nam pomóc z konkretnym schorzeniem. Natomiast najbardziej istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej twardości materaca ponieważ samo to może sprawić czy będziemy czuć się wypoczęci lub niewyspani. Z powodzeniem pomagamy osobom, które doświadczają dyskopatii, kręgozmyku, przepukliny, zwyrodnień, oraz skrzywień kręgosłupa ( skolioza, lordoza, kifoza), a nawet złamań!
Bardzo specyficznym stanem jest okres zaraz po wszczepieniu endoprotezy. Również i w tym zakresie nasi Klienci odczuwają niesamowitą ulgę po dopasowaniu odpowiedniego zestawu. Materac nie cofnie zmian i nie wyleczy Twojego kręgosłupa. Może jednak zdecydowanie go odciążyć. Ból może znacznie się zredukować lub nawet ustać. Znaczna część dolegliwości bólowych kręgosłupa, barków, łokci oraz bioder spowodowana jest złym materacem.

36. Czemu służy obracanie materaca?

Obracanie materaca przedłuża jego żywotność.

37. Do jakich materacy może być stosowany stelaż regulowany?

Stelaż regulowany nie jest polecany do materacy sprężynowych, do materacy wysokoelastycznych i termoelastycznych jak najbardziej.

38. Czy pokrowiec materaca jest wliczony w cenę?

Tak, każdy materac zakupiony w naszym salonie ma odpowiedni pokrowiec zewnętrzny, który jest częścią materaca, dlatego nie trzeba ponosić innych kosztów związanych z zakupem dodatkowego pokrowca.

39. Czy pokrowiec można zdjąć, wyprać i w jaki sposób?

Każdy pokrowiec jest zdejmowany, dla ułatwienia wszystkie są wyposażone w zamek błyskawiczny, przeznaczone do prania w temperaturze do 60 stopni C,można oddać do pralni albo jeśli jest taka możliwość (zmieści się do pralki) wyprać w domu.

40. Czy są dostępne niestandardowe rozmiary materacy?

Oczywiście, należy się liczyć z tym, że taki materac będzie droższy i okres oczekiwania się wydłuży, ale na życzenie klienta zamawiamy inny rozmiar materaca niż standardowy.

41. Gdzie jest góra materaca?

Materace termoelastyczne oraz hybrydowe są jednostronne. Producent najczęsciej oznacza naklejką stronę do spania z warstwą pianki termoelastycznej. Najbardziej pewnym sposobem jest jednak otwarcie pokrowca i zajrzenie do środka. Piankę termoelastyczną łatwo rozpoznamy w dotyku. Materace kieszonkowe (sprężynowe) oraz wysokoelastyczne są dwustronne.

42. "Materacy" czy "materaców" - która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne! Badacze języka polskiego nie doszli do konsensusu, wiec w rezultacie zaakceptowano obie formy odmiany. Zachęcamy więc do wyboru jednego z naszych materaców lub materacy.


Najcześciej zadawane pytania 2
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki