Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak działają aplikacje do monitorowania snu?

13.09.2022
#PORADY

Podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia jest spokojny sen. Należy zadbać nie tylko o jego odpowiednią długość, ale też efektywność. W tym mogą Ci pomóc odpowiednie aplikacje służące do monitorowania snu. Wyjaśniamy, jak działają i które z nich warto wybrać?

Ile godzin na dobę należy spać?

To, jak długo powinien trwać sen, jest zależne przede wszystkim od wieku. Stąd:

 • noworodek powinien spać od 14 do 17 godzin;
 • niemowlę — 12-15 godzin;
 • przedszkolak — ok. 10 godzin;
 • uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej — ok. 9 godzin;
 • młodzież — ok. 8 godzin;
 • osoby dorosłe — 6-8 godzin;
 • ludzie w starszym wieku — 6-7 godzin.

Na jakość snu wpływa też zachowanie cyklów NREM, czyli wolnofalowej fazy snu i REM — właściwej fazy snu. U dorosłego powinny one powtarzać się ok. 4-5 razy w ciągu całego okresu snu. Mogą zostać zaburzone, gdy jest on zbyt płytki i często przerywany. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o zdrowy wypoczynek, w czym pomoże Ci odpowiednia aplikacja do monitorowania snu.

Poduszka Ergo Med +

Poduszka Ergo Med+

Aplikacje do monitorowania snu i inne rozwiązania

Jeśli masz poważne problemy z zasypianiem, musisz zastanowić się nad ich podłożem. Do przyczyn bezsenności można zaliczyć:

 • zmiany hormonalne;
 • problemy o naturze psychicznej;
 • przyjmowanie niektórych leków.

Jeśli podejrzewasz u siebie takie problemy, powinieneś umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

Gdy Twoje kłopoty ze snem nie wynikają z powyższych problemów, możesz sięgnąć po dostępne na rynku rozwiązania umożliwiające szybkie zapadanie w sen. Wśród nich znajdziesz:

 • opaski i zegarki służące do monitorowania snu — umożliwiają śledzenie wielu parametrów życiowych, takich jak tętno, ilość wysiłku fizycznego i spalonych kalorii. Jednak są niewygodne, ponieważ trzeba spać z nimi na ręce;
 • monitory i czujniki snu — to droższe i bardziej skomplikowane urządzenia, które kontrolują wiele parametrów życiowych;
 • aplikacje do monitorowania snu — to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

Aplikacja pomoże Ci zasnąć i ochronić się przed wieloma konsekwencjami niewysypiania się.

oferta poduszek

Aplikacja do monitorowania snu — przeciwdziałanie skutkom niedospania

Niewyspanie się nie skutkuje jedynie zmęczeniem. Do jego konsekwencji można też zaliczyć:

 • problemy z koncentracją — ma to wpływ na obniżenie jakości pracy i nauki;
 • kłopoty z logicznym myśleniem — może to spowodować problemy z wypełnianiem zawodowych i codziennych obowiązków;
 • częste stany irytacji i gniewu — nie sprzyjają zachowaniu dobrych relacji z rodziną i znajomymi;
 • osłabienie odporności — co oznacza częstsze zapadanie na choroby;
 • niekorzystny wygląd, w tym ziemistą cerę.

Aby tego uniknąć, trzeba się dobrze wysypiać. Jak już wspominaliśmy, pomocna w tym może okazać się aplikacja do monitorowania snu . Jeśli zastanawiacie się, jak działa takie narzędzie, już spieszymy z wyjaśnieniami.

Kołdra Hefel Pure Camel

Kołdra Hefel Pure Camel

W jaki sposób aplikacje do monitorowania snu pomagają w zasypianiu?

Aplikacje ułatwiające zachowanie zdrowego snu możesz ściągnąć z Internetu za darmo lub za niewielką opłatą. Swoje działanie opierają o akcelerometr lub na połączeniu ze smart watch’em. Kontrolują poszczególne fazy snu. Niektóre z nich zostały wyposażone w budzik, który włącza się, kiedy sen jest najpłytszy. Można też ustawiać go ręcznie. Taki alarm obudzi Cię w sposób łagodny i dostosowany do fazy snu. Ponadto aplikacje automatycznie wyłączają funkcje, które mogłyby Ci przeszkadzać w odpoczynku. Można też spotkać takie, które posiadają filmiki wyciszające i ułatwiające zapadanie w sen.

Przy ich wyborze należy uważać, na takie, które źle odczytują parametry, gdy w sypialni śpi więcej niż jedna osoba lub zwierzę. Przeszkadzać im mogą też różne hałasy dobiegające z zewnątrz. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej najlepszym aplikacjom do monitorowania snu .

Płatna lub darmowa aplikacja do monitorowania snu — co można znaleźć na rynku?

Aplikacje ułatwiające zasypianie i kontrolujące sen można ściągnąć na urządzenia w systemie Android i iOS.

Rekomendujemy sięgnięcie po:

 • Nightly — to aplikacja, która pozwoli Ci oglądać relaksujące filmiki przed snem. Dzięki rozmyciu i wyostrzeniu wybranych elementów obrazu będziesz mógł skupić się na jednym punkcie, co wprowadzi Cię w stan uśpienia. Tło filmów to delikatna wyciszająca muzyka. Aplikacja dostosowuje porę budzenia do godziny położenia się do łóżka;
 • Sleep Watch — to aplikacja na Apple Watch. Pomaga zmienić nawyki i wyregulować fazy snu;
 • Sleep Cycle — jest to tania, łatwo dostępna i przystępna. Można ją ściągnąć w systemie Android lub iOS. Na podstawie aktywności podczas snu ocenia jego fazy i budzi użytkownika w łagodny sposób o odpowiedniej porze. Kontroluje też niektóre parametry np. czas trwania snu i jego efektywność. Zaletą jest też to, że to darmowa aplikacja do monitorowania snu .

Te aplikacje to skuteczny i tani sposób na poprawę jakości snu.

Aplikacja do monitorowania snu — gdzie umieścić telefon?

Na koniec warto wspomnieć, gdzie należy położyć smartfon, aby aplikacja działała. Powinien leżeć w pobliżu głowy. Trzeba też pamiętać, że tylko odpowiednio sprężynujący materac, gwarantuje wykrycie ruchów przez to narzędzie.

Przeczytaj również:

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Przez cały marzec macie okazję zakupić wszystkie materace Sealy z doskonałym rabatem 20%, obejmującym wszystkie model...
image
Kolekcja Premium, to komfort i wygoda, które zostały stworzone z wiedzy, doświadczenia i pasji do zdrowego snu. Mater...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki