Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

04.01.2023
#PORADY

Jak często zdarza Ci się wstać niewypoczętym lub z bólem karku? Przybranie odpowiedniej pozycji podczas snu może wymagać zastosowania poduszki ortopedycznej (przez większość osób nazywanej poduszką profilowaną). Przynosi ona ukojenie tylko wtedy, gdy jest produktem wysokiej jakości i używa się jej we właściwy sposób. O tym właśnie przeczytasz w tym artykule. Zapraszamy!

Poduszka ortopedyczna – czym jest i jak na niej spać?

Czy każdą poduszkę o nieregularnym kształcie możemy nazwać ortopedyczną? Niestety nie. Zanim omówimy to, jak spać na poduszce ortopedycznej, musimy rozprawić się z „podróbkami”. Wiele poduszek jedynie imituje warianty ortopedyczne, ale wcale nie posiada zbawiennych właściwości. Wynika to najczęściej z niskiej jakości wykonania. Za takimi poduszkami z reguły nie stoi żaden rozpoznawalny producent. Produkty takie nie posiadają żadnych atestów i właściwie nie wiadomo, z czego są wykonane.  

 

Poduszka Tempur Millennium Smart Cool

Poduszka Tempur Millenium w pokrowcu Smart Cool - sprawdź rozmiary i cenę!

Dobre poduszki ortopedyczne wykonane są ze specjalnej pianki typu Visco lub z pamięcią kształtu. Tylko takie egzemplarze spełniają pokładane w nich oczekiwania. Więcej o tych modelach możesz znaleźć w artykule o tym, jak wybrać poduszkę ortopedyczną. Teraz możemy przejść do odpowiedzi na pytanie, jak spać na poduszce ortopedycznej. Sam wybór poduszki i jej ułożenie zależne jest od:

  • pozycji podczas snu;
  • wagi danej osoby;
  • osobistych preferencji.

Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej?

Wiele poduszek ortopedycznych ma nieregularny kształt. Dzięki temu można ją dopasować do przyjmowanej podczas snu pozycji. Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej, by zapewnić sobie ulgę w bólu? Zacznijmy od tego, że taka poduszka ma zapewniać odpowiednie podparcie pod kark i szyję, a niekoniecznie pod samą głowę. Dlatego musi być dopasowana do odcinka szyjnego danej osoby.

Jeśli śpisz na plecach, Twoja poduszka ortopedyczna powinna być położona niższą wypukłością bliżej ramion. A jak układać głowę na poduszczę ortopedycznej w takiej pozycji? Połóż się tak, by wyższa wypukłość delikatnie dotykała tyłu Twojej głowy. Leżąc na plecach, kark nie jest uniesiony tak wysoko względem reszty ciała, dlatego niższe podparcie świetnie pasuje do jego podpierania.

Jak leżeć na poduszce ortopedycznej, gdy śpisz na boku? W tej pozycji za uniesienie karku i szyi wysoko odpowiada jeden z Twoich barków. Chociaż spanie na boku nadal uważane jest za lepsze od snu na brzuchu, to jednak wymaga lepszego podparcia dla karku. Aby zniwelować jego uniesienie, przekręć poduszkę, by grubszy fałd znajdował się pod karkiem. Na początku takie ułożenie poduszki może nie być zbyt naturalne, ale uwarz – tak właśnie powinno się ją układać do spania na boku.

 

Poduszka Tulip the Pillow

Poduszka Tulip the Pillow - przyjrzyj się jej ergonomicznemu kształtowi

Poduszka ortopedyczna – jak na niej spać na brzuchu?

Do spania na brzuchu służą inne modele. Zanim odpowiemy na to, jak się śpi na poduszce ortopedycznej na brzuchu, powiedzmy sobie wprost – to nie najlepsza pozycja dla Twojego ciała. Dlatego najlepszym sposobem na zniwelowanie bólów szyi i karku jest zmiana pozycji oraz wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej. Jeśli jednak zmiana nawyku jest dla Ciebie zbyt trudna, sięgnij po płaskie egzemplarze medyczne do spania na brzuchu. Jak ułożyć poduszkę ortopedyczną do takiej pozycji snu? Po pierwsze wybierz model płaski i niski. Zauważysz, że ma on regularne kształty i nie ma większego znaczenie, jak go położysz. Pamiętaj jednak, że spanie na brzuchu nie jest rekomendowane przez ekspertów w dziedzinie fizjoterapii.

 

Poduszka Tempur Ombracio

Poduszka Tempur Ombracio Smart Cool do spania na brzuchu - dowiedz się o niej więcej!

Jak używać poduszki ortopedycznej – wnioski

Teraz już wiesz, jak spać na poduszce ortopedycznej i w jaki sposób ją układać. Pamiętaj, że na początku zmiana może wymagać delikatnego przyzwyczajenia. To powoduje, że osoby niecierpliwe szybko odkładają nowy nabytek na bok i stwierdzają, że „nie działa”. Kluczem jest zakup produktu atestowanego, wysokiej jakości i używanie go w prawidłowy sposób. Jeśli zastosujesz się do tych podpowiedzi, Twój sen bez wątpienia zmieni się na lepsze. Powiedz bólowi STOP i sięgnij po poduszkę ortopedyczną dopasowaną do siebie!

oferta poduszek

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Do 21.04.2024 możecie zakupić wszystkie koce, pledy i narzuty z rabatem 15%. Zbliża się majówka - to dobry moment na ...
image
Do końca kwietnia poduszkę Tempur ONE możecie mieć aż 25% taniej - zarówno tę w standardowym, jak i w chłodzącym pokr...
image
Marka MyAlpaca zakochała się w alpakach i ich cudownej, magicznej wełnie od pierwszego wejrzenia. Wełna alpaki jest w...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki