Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania?

17.05.2021
#PORADY

Prawdopodobnie każdemu z nas choć raz zdarzyło się zasnąć na źle dobranej poduszce. Efekt? Sztywność karku, ból głowy i obniżone samopoczucie. Jedna noc bez odpowiedniego podparcia dla głowy szyi i barków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale długotrwałe spanie na nieodpowiednio dobranej poduszce może powodować różnego rodzaju problemy (przede wszystkim w odcinku szyjnym kręgosłupa).
Jaką poduszkę wybrać? Wysoką czy niską? Twardą czy miękką? Z wypełnieniem w postaci puchu czy elastycznej pianki? Podpowiadamy!

Pomagamy wybrać wygodną poduszkę do spania

Czy wiesz, że chroniczne bóle głowy, karku i barków mogą być spowodowane źle dobraną poduszką? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób ten element wyposażenia sypialni wpływa na jakość snu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różniących się kształtem, rodzajem wypełnienia, poszycia, a także rozmiarem i wysokością. Na samym początku chcielibyśmy przypomnieć, że poduszki dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do dekoracji. Nadają pomieszczeniu przytulnego wyglądu i mogą być np. ciekawym akcentem kolorystycznym w monochromatycznej sypialni. Warto jednak mieć świadomość, że ze względu na swój kształt oraz sposób wypełnienia nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia w trakcie odpoczynku nocnego. Ich długotrwałe użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem może prowadzić do nieodwracalnego odkształcenia, co w negatywny sposób wpłynie na estetykę produktu.

oferta poduszek

 

Jaka powinna być najlepsza poduszka do spania?

Może się wydawać, że wybór wygodnej poduszki do spania będzie trudnym zadaniem. Niekoniecznie! Choć każdy z nas ma nieco inne potrzeby, istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto kierować się przy wyborze.

• Ergonomia

Dobre poduszki powinny zapewniać odpowiednie podparcie dla głowy, kręgosłupa szyjnego oraz barków. Wybierając produkt do spania, warto kierować się także najczęściej przyjmowaną pozycją w trakcie snu. Inna poduszka będzie odpowiednia dla osób śpiących na plecach, a inna dla osób, które najbardziej lubią spać na brzuchu (choć ta pozycja, zdaniem lekarzy oraz ekspertów ds. snu, jest najmniej korzystna dla zdrowia).

• Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że poduszka każdego dnia przez kilka godzin ma ciągły i bezpośredni kontakt z Twoją skórą! Dobra poduszka do spania powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów posiadających odpowiednie atesty i zapewniających komfort termiczny.

• Komfort

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Warto zadbać, aby wypoczynek nocny był jak najbardziej komfortowy i przy wyborze poduszki kierować się nie tylko zaleceniami specjalistów, ale także własnymi upodobaniami (jeśli te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie).

Poduszki MyAlpaca

Poduszki MyAlpaca

Kształt poduszki – jaki wybrać?

Klasyczna, profilowana, a może w kształcie… czteroramiennej gwiazdy? Jeszcze nigdy klienci nie mieli tak dużych możliwości wyboru jak teraz. Producenci biorą pod uwagę zalecenia medyczne oraz komfort i indywidualne upodobania użytkowników. Tradycyjne poduszki mają kształt kwadratu lub prostokąta. Największą popularnością cieszą się rozmiary 50x60 oraz 70x80, do których z łatwością dobierzesz odpowiednią poszewkę. To dobry wybór dla osób, które są przyzwyczajone do tradycyjnego kształtu i nie skarżą się na nadmierne napięcie mięśni w odcinku szyjnym. Jednak na rynku oprócz klasycznych poduszek znajdziesz także wygodne poduszki profilowane w kształcie pagórka. Tego typu produkty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać jak najlepsze podparcie dla głowy, szyi i barków. Najczęściej sięgają po nie osoby, które mają stwierdzone różnego rodzaju dysfunkcje kręgosłupa lub chcą zminimalizować ryzyko ich powstawania w przyszłości. Warto jednak mieć na uwadze, że do spania na profilowanej poduszce trzeba się przyzwyczaić, co może zająć kilka-kilkanaście dni.

Twarda czy miękka poduszka?

Każdy z nas ma własne preferencje dotyczące twardości poduszki. Niektórzy wolą spać na nieco twardszym podłożu, a inni preferują produkty, które zapewniają przyjemną miękkość. Pamiętaj jednak, że dobra poduszka do spania, podobnie jak materac, nie powinna być ani zbyt miękka, ani zbyt twarda. Rozwiązaniem tego problemu będzie poduszka wykonana z termoelastycznej pianki dopasowującej się do ciała danego użytkownika.

Poduszka Tulip the Pillow

Poduszka Tulip the Pillow

Wysoka czy niska?

Czy są tu miłośnicy spania na kilku poduszkach? Jeśli tak, to chcielibyśmy przekazać im dwie wiadomości: dobrą i złą. Zacznijmy od złej: spanie na kilku poduszkach jest zdecydowanie odradzane zarówno przez lekarzy, jak i specjalistów ds. snu. Kilkupoziomowa wieża z pierza i puchu powoduje złe ułożenie kręgosłupa i w negatywny sposób wpływa na układ oddechowy. Głowa znajduje się dużo wyżej niż reszta ciała, co może powodować dyskomfort w odcinku szyjnym. Jaka więc jest ta dobra wiadomość? Nie potrzebujesz kilku poduszek, żeby komfortowo spać. Wystarczy jedna poduszka do spania, ale w odpowiednim rozmiarze!

Budowa ciała a wybór idealnej poduszki

Budowa ciała to jedno z podstawowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej poduszki do spania. Pamiętaj, że kręgosłup w trakcie odpoczynku nocnego powinien być prosty. Głowa nie powinna być za bardzo odchylona ani do tyłu, ani do przodu. Czy wiesz, że poduszki profilowane Pillowise, które znajdziesz w sklepie stacjonarnym oraz w salonach Selene, występują w aż sześciu rozmiarach? Dzięki temu z pewnością znajdziesz produkt odpowiadający swoim potrzebom. Aby dopasować poduszkę do budowy ciała, musisz zmierzyć szerokość ramion, a także obwód i wysokość szyi.

Poduszki Pillowise

Poduszki Pillowise w 6 rozmiarach

Jakie poduszki do spania dla alergików? Rodzaje wypełnienia

Niegdyś najczęściej stosowane wypełnienie do poduszek, które stanowiło świetną izolację cieplną, był puch. Choć tradycyjne poduszki puchowe wciąż należą do najchętniej wybieranych produktów, coraz więcej osób sięga po produkty wykonane z pianki termoelastycznej, tej samej, którą wykorzystuje się do produkcji materacy. Choć wysokiej jakości puch zapewnia komfortowy wypoczynek, nie jest polecany w przypadku alergików. Osoby uczulone na kurz i odchody roztoczy powinny wybierać poduszki z hipoalergicznej pianki, która minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. To poduszki, które się nie odkształcają, lecz powoli wracają do stanu pierwotnego. Dzięki temu będą świetnie służyć przez wiele lat.

Pozycja spania a wybór poduszki

1. Poduszka do spania na boku

To najczęściej wybierana pozycja do spania. Najlepsze poduszki dla osób śpiących na lewym lub prawym boku? Profilowane w kształcie pagórka, odpowiednio wysokie (wypełniające przestrzeń między policzkiem a materacem), zapewniające odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i ramion.

2. Poduszka do spania na brzuchu

Choć specjaliści są zgodni, że to najgorsza pozycja do spania, wielu osobom trudno z niej zrezygnować. Sposobem na zminimalizowanie dyskomfortu spowodowanego spaniem na brzuchu mogą być poduszki w kształcie czteroramiennej gwiazdy. Taką poduszkę można w dowolny sposób kształtować, co pozwala znaleźć najbardziej komfortową pozycję.

3. Poduszka do spania na plecach

Osobom najczęściej śpiącym na plecach możemy polecić poduszki tradycyjne wypełnione puchem i pierzem lub poduszki profilowane wypełnione pianką termoelastyczną reagującą na temperaturę ciała. Uwaga: spanie na plecach może być niezdrowe dla osób, które często chrapią lub cierpią na bezdech senny!

Poduszka Tempur Ombracio Cool Touch

Poduszka Tempur Ombracio Cool Touch

 

Jak materac wpływa na wybór poduszki?

Miękki materac i twarda poduszka to złe połączenie. Podobnie jak zbyt twardy materac i miękka poduszka. Dlaczego? Wyobraź sobie, że Twoje ciało zapada się w miękkim podłożu, ale głowa zostaje u góry. A teraz spróbujmy odwrócić tę sytuację: materac podpiera barki i ramiona, ale miękka poduszka powoduje, że głowa zapada się do środka. Obie sytuacje mogą powodować dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym. Dlatego najpierw warto zadbać o dobór właściwego podłoża do spania, a następnie do materaca dobrać poduszkę o odpowiedniej twardości.

Poduszka Green Med +

Wybór najlepszej poduszki do spania – podsumowanie

Szukając wygodnej poduszki do spania, warto zwrócić uwagę na kilka czynników takich jak wysokość, twardość, kształt czy sposób wypełnienia. Pamiętaj, że nie istnieje jedna poduszka odpowiednia dla każdego. To produkt, który, tak jak materac, należy dopasować do potrzeb konkretnego użytkownika: jego wzrostu, budowy ciała oraz indywidualnych preferencji. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem wybór idealnego produktu stanie się dużo prostszy.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki