Narzuta na łóżko pełni dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Chroni pościel przed zakurzeniem i zabrudzeniem, wpływając na klimat pomieszczenia. Jak dobrać narzutę na łóżko, aby sprawić, żeby wnętrze stało się bardziej przytulne? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze.
Dlaczego warto przykrywać łóżko w ciągu dnia?
Przede wszystkim ze względów higienicznych. Narzuta na łóżko to obowiązkowy element w sypialni osób, które nie chowają pościeli po spaniu. Na pozostawionych bez przykrycia koł
ach i poduszkach gromadzą się bowiem liczne zanieczyszczenia, w tym kurz i pyłki (co bywa szczególnie uciążliwe dla alergików). Brak narzuty wiąże się więc z koniecznością częstszego prania poszewek i prześcieradeł.
Łóżko warto przykrywać także ze względów praktycznych. Jak błyskawicznie doprowadzić sypialnię do ładu? Wystarczy przykryć pościel kocem lub pledem aby w pomieszczeniu zapanował porządek. Mając pod ręką elegancką narzutę, można bez skrępowania oprowadzić gości po całym domu.
Narzuta na łóżko to także jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych w sypialni. Stylowa tkanina w ulubionym kolorze pozwala wyrazić swoją osobowość i zamiłowanie do konkretnego stylu. Dzięki dobrze dobranej narzucie wnętrze stanie się dużo bardziej przytulne.
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?
Narzuty na łóżko są dostępne w wielu rozmiarach. Dzięki temu z łatwością można znaleźć produkt, który spełni wszystkie oczekiwania – zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na co musisz zwrócić uwagę przy doborze rozmiaru narzuty na łóżko?
- Rozmiar materaca;
- Wysokość łóżka;
- Sposób ułożenia tkaniny.
Do ziemi
Chcesz, żeby narzuta sięgała do podłogi, dając efekt „królewskiego łoża”?
- Zmierz wysokość materaca od górnej krawędzi do podłogi i pomnóż przez 2.
- Do wyniku dodaj szerokość materaca. Oto minimalna szerokość „królewskiej” narzuty.
- A co z długością narzuty? Do długości materaca dodaj wysokość łóżka (liczoną jak wyżej).
W przypadku łóżka dwuosobowego o wymiarach materaca 160x200 i standardowej wysokości łóżka, czyli 50 cm, narzuta powinna mieć co najmniej 260 cm szerokości i 250 cm długości. Zaprezentowany wyżej model obliczeń możesz wykorzystać do obliczenia minimalnych wymiarów narzuty zarówno dla łóżek jedno-, jak i dwuosobowych, np. w rozmiarach 90x200, 140x200 czy 180x200.
Jak w hotelu
W większości hoteli narzuta nie przykrywa całej pościeli, lecz znajduje się wyłącznie w dolnej części łóżka. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, możesz wybrać narzutę o nieco mniejszym rozmiarze. Jak dokonać obliczeń?
- Zmierz szerokość materaca.
- Dodaj wysokość materaca pomnożoną przez 2 (pamiętaj, że w tym przypadku mierzysz grubość samego materaca).
- W przypadku materaca dwuosobowego o wymiarach 180x200x30 szerokość narzuty powinna wynosić co najmniej 260 cm.
- Długość narzuty zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli materac ma 180 cm długości, wybierz narzutę, która zakryje co najmniej jego połowę, czyli będzie mieć 90 cm długości.
Sprytnie zawinięta
Jeśli nie chcesz, aby narzuta zwisała po obu stronach łóżka i przez to szybciej się brudziła, możesz schować ją pod materacem. To rozwiązanie do sypialni urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Jak to zrobić?
- Zmierz długość, szerokość i wysokość materaca (tak jak w przykładzie „hotelowym”).
- Wysokość pomnóż przez 3 (żeby mieć wystarczającą ilość materiału do zawinięcia).
- Do uzyskanego wyniku dodaj szerokość materaca, aby uzyskać minimalną szerokość narzuty.
- Jak obliczyć długość tkaniny? Do długości materaca dodaj wysokość materaca pomnożoną przez 1,5.
W przypadku łóżka pojedynczego o wymiarach 90x200x22 będziesz potrzebować narzuty o szerokości co najmniej 156 cm i długości co najmniej 233. Narzuta może być odrobinę szersza i dłuższa. Ewentualny nadmiar ukryjesz pod materacem.
- Ważne! Jeśli nie chowasz pościeli do szuflady, przy mierzeniu łóżka zostaw kilka centymetrów „zapasu”. Kołdry i poduszki delikatnie uniosą narzutę.
Narzuta na łóżko – z jakich materiałów?
Narzuta na łóżko powinna być wykonana z wytrzymałych i przyjemnych w dotyku materiałów. W sklepie Selene znajdziesz produkty uszyte z:
- łatwej w utrzymaniu czystości i oddychającej bawełny;
- miękkiej, eleganckiej, doskonale pochłaniającej wilgoć i termoizolacyjnej wełny;
- łatwego w pielęgnacji, odpornego na uszkodzenia i przyjaznego dla skóry tworzywa sztucznego.
Dużą popularnością cieszą się narzuty wykonane z dwóch rodzajów materiałów, np. bawełny z domieszką elastanu lub wełny z domieszką nylonu, które łączą zalety tworzyw sztucznych i naturalnych.
Jak dobrać narzutę na łóżko do stylu panującego w sypialni?
Narzuta na łóżko może stać się eleganckim dodatkiem, który odmieni wystrój Twojej sypialni. Jeśli stawiasz na neutralne barwy, lubisz styl skandynawski i minimalistyczny, wybierz model z surowo wykończonymi szwami lub o wełnianym splocie w neutralnym kolorze (np. szarym lub kremowym).
Narzuta wykonana z takich materiałów jak wełna lub bawełna, będzie doskonale współgrać z drewnianą podłogą oraz naturalnymi dekoracjami.
Lubisz klasyczne dodatki, które nigdy nie wyjdą z mody? Postaw na przyjemny w dotyku pled o klasycznym designie. Prosta narzuta z dużą zawartością wełny w ciepłym kolorze to uniwersalne rozwiązanie do wnętrz urządzonych w wielu stylach: skandynawskim, glamour, a także loftowym czy industrialnym.
Masz duszę artysty? Lubisz otaczać się kolorami? W sklepie Selene znajdziesz nowoczesne narzuty z motywami roślinnymi, zwierzęcymi i geometrycznymi w wielu, także mniej oczywistych, kolorach.
Alternatywą dla tradycyjnej narzuty na łóżko może być większy i grubszy koc, w który można się wtulić w chłodniejsze dni. Jednym z najmodniejszych dodatków do wnętrz są żakardowe koce w kratę wykończone ściegiem dzierganym.
Marzy Ci się sypialnia w stylu glamour? Nie musisz przeprowadzać kosztownego remontu. Wystarczy kilka eleganckich dodatków, aby nadać wnętrzu odpowiedni charakter. Zamiast narzuty możesz wybrać ekskluzywny, dwustronny koc futrzany, którym nakryjesz łóżko w stylu hotelowym.
Jak prać narzutę na łóżko?
Narzuty na łóżko w zdecydowanej większości można prać w pralce. Dotyczy to zarówno produktów wykonanych z bawełny, jak i tworzywa sztucznego lub mieszanki obu materiałów. Przed pierwszym praniem należy jednak zapoznać się z zaleceniami producenta, aby mieć pewność, że produkt nie ulegnie zniszczeniu. Większość producentów zaleca pranie w niskich temperaturach (30-40 stopniach Celsjusza) na niskich obrotach (poniżej 1000).
Wyjątkiem są narzuty wykonane z wełny. To produkty, które podczas prania w pralce automatycznej mogą stracić swój pierwotny wygląd, dlatego w przypadku narzut wełnianych rekomendujemy czyszczenie chemiczne. Zabrudzenia punktowe można usunąć wilgotną ściereczką.