Codziennie rano skarżysz się na bóle głowy lub kręgosłupa? Powodem może być nieodpowiednia pozycja snu. Dziś wieczorem, zanim zaśniesz, wykonaj prosty test: zwróć uwagę na to, w jakiej pozycji zasypiasz i wstajesz. Jeśli każdego ranka budzi Cię sztywność karku, to może oznaczać, że czas na zmianę nawyków! Choć wszystkie pozycje do spania mają wady i zalety, jedna z nich jest zdecydowanie odradzana przez specjalistów. Przekonaj się, jaka!
Podstawowe zasady higieny snu
Higiena snu to stosunkowo młody termin, który powstał w latach 70. ubiegłego wieku jako sposób na walkę z bezsennością. Lekarze udowodnili, że sen ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu (szczególnie układu nerwowego). Dlatego zaburzenia snu wpływają na wiele aspektów życia. Jego niedobór może prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią, spadku libido, zaburzeń równowagi hormonalnej, a także rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych związanych m.in. z układem krążeniowo-naczyniowym. Liczy się jednak nie tylko ilość, ale także jakość! Na komfort snu mogą mieć wpływ: stelaże do łóżka, materace, kołdry czy nawet poduszki. Przy wyborze wyposażenia sypialni szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnienie materaca i klasę twardości. Materac zawsze należy dopasować do wzrostu, wagi oraz stanu zdrowia osób, które będą z niego korzystały. Największą popularnością cieszą się materace sprężynowe (pocket lub multipocket), piankowe i materace hybrydowe. Wybór odpowiedniego podłoża do spania to nie wszystko! Specjaliści zalecają, aby przed pójściem spać, dokładnie wywietrzyć sypialnię (nawet zimą!) i unikać używek takich jak papierosy, kawa, ciemna herbata i alkohol. Dla niektórych dużym zaskoczeniem jest informacja, że na komfort snu wpływa także wybór pozycji do spania.
Spanie na brzuchu – czy jest niezdrowe?
Na pytanie, jak powinno się spać, odpowiemy nieco przekornie: na pewno nie na brzuchu. To pozycja, którą odradzają zarówno lekarze, jak i eksperci ds. snu. Dlaczego? Powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa, co sprzyja powstawaniu niepotrzebnego napięcia mięśniowego, a także rozwojowi i pogłębieniu dotychczasowych schorzeń. Nienaturalnie wygięta twarz dociśnięta do poduszki nie wpływa dobrze na odcinek szyjny i stawy skroniowo-żuchwowe. Leżąc na brzuchu, uciskamy wszystkie organy wewnętrzne, w tym płuca odpowiedzialne za wymianę gazową. Efekt? Utrudnione oddychanie i niedostateczne dotlenienie organizmu. Regularne spanie na brzuchu przez wiele lat może powodować różnego rodzaju problemy, nie tylko z kręgosłupem. Choć wydawałoby się, że to najmniej wygodna pozycja do spania, wiele osób nie wyobraża sobie zasnąć w inny sposób. Eksperci zalecają jednak zmianę nawyków lub zakup odpowiednio wyprofilowanej poduszki, która może zminimalizować (choć nie zupełnie wyeliminować) dolegliwości związane ze spaniem na brzuchu.
Poduszka do spania na brzuchu Tempur Ombracio Cool Touch
Spanie na boku – czy to najlepsza pozycja do spania?
Jeśli zastanawiasz się, w jakiej pozycji spać, żeby budzić się wypoczętym, warto wypróbować sen na lewym boku. To pozycja, która ma wiele zalet. Przede wszystkim jest neutralna dla kręgosłupa i nie powoduje nadmiernego obciążenia odcinka szyjnego, krzyżowego czy lędźwiowego. Nie uciska także organów wewnętrznych (m.in. płuc, serca czy żołądka). Pozycja ta jest szczególnie polecana osobom, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy. Dlaczego? Leżenie na lewym boku minimalizuje nacisk na dolny zwieracz przełyku. Czy spanie na boku ma więc jakieś wady? Może powodować nacisk na barki, ramiona i kolana. Osoby zmagające się z dolegliwościami układu kostnego mogą włożyć poduszkę między kolana. Spanie na lewym boku jest też zalecane kobietom w ciąży, które skarżą się na mdłości i zgagę spowodowaną cofaniem się kwasów żołądkowych do przełyku.
Poduszka Thermofit Symbio Ergonomic dla osób śpiących na boku lub na wznak
Spanie na wznak (na plecach) – czy to dobry pomysł?
A co z leżeniem na wznak? Czy to równie zdrowa pozycja do spania? Tak, choć nie dla każdego! Zacznijmy jednak od zalet: spanie na plecach jest neutralne dla kręgosłupa. Pozwala się zrelaksować i daje odpocząć nadmiernie napiętym mięśniom bez nadmiernego nacisku na organy wewnętrzne. Ta pozycja nie jest jednak zalecana osobom, które często chrapią i zmagają się z bezdechem sennym. Może także potęgować dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym.
Pozycje snu a wybór poduszki
Choć tradycyjne poduszki wciąż cieszą się dużą popularnością, coraz więcej osób sięga po poduszki profilowane. Wzrost zainteresowania tego typu produktami jest związany m.in. ze zmianą stylu życia. Coraz więcej osób zmaga się z chronicznymi bólami pleców, zwyrodnieniami stawów, przepukliną krążków międzykręgowych (popularnie nazywaną wypadaniem dysków) i osteoporozą. Problemy te dotyczą nie tylko osób w podeszłym wieku. Na schorzenia układu kostno-stawowego skarżą się coraz młodsi pacjenci. Zmiana szkodliwych nawyków i zadbanie o prawidłową postawę ciała nie tylko w ciągu dnia, ale także w trakcie snu, może zminimalizować dolegliwości bólowe i zahamować rozwój wielu chorób. Na rynku istnieje bogaty wybór profilowanych poduszek zapewniających odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i barków o charakterystycznym, „pagórkowatym” kształcie. Producenci poduszek nie zapomnieli także o osobach, które najczęściej śpią na brzuchu. To z myślą o nich powstały modele w kształcie czteroramiennej gwiazdy. Niezależnie od pozycji przyjmowanej w trakcie snu nie polecamy dokładania pod głowę kolejnych poduszek, lecz wybrać jedną, która zapewni komfort przez całą noc. Warto także przypomnieć, że poduszki ozdobne w żadnym wypadku nie nadają się do spania! Mogą potęgować dyskomfort w odcinku szyjnym, pogłębiając dotychczasowe dolegliwości.
Poduszki Pillowise do spania na boku i na wznak występują w 6 rozmiarach
Wybór najlepszej pozycji do spania – podsumowanie
Pozycja do snu ma duży wpływ na jakość wypoczynku. Odzwyczajenie się od spania na brzuchu może w znaczący sposób zminimalizować dolegliwości bólowe w obrębie szyi, karku i odcinka lędźwiowego. Eksperci ds. snu są zgodni, że najlepsza pozycja do spania to pozycja na boku lub na plecach. W przypadku różnego rodzaju dolegliwości, takich jak choroby kręgosłupa, bezdech senny czy refluks, warto skonsultować się z lekarzem. Prawidłowa pozycja do spania, a także wybór odpowiedniej poduszki i materaca pozwalają na lepszą regenerację i poprawę komfortu życia. Nie wiesz, jaką poduszkę wybrać? Zachęcamy do wizyty w jednym z 19 salonów w całej Polsce lub kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.