Szacuje się, że z różnego rodzaju alergiami zmaga się już co trzecia osoba na świecie. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choć u części osób objawy mijają wraz z zakończeniem wieku dojrzewania, wiele z nich zmaga się z problemem przez całe życie. Alergicy nie mają łatwo niezależnie od pory roku. Nie tylko późną wiosną i latem, gdy najsilniej pylą trawy i drzewa, ale także jesienią i zimą po rozpoczęciu okresu grzewczego, gdy problemem stają się kurz, grzyby i roztocza. Objawy, takie jak świąd, pokrzywka, katar i kaszel utrudniają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia i komfortowy wypoczynek w nocy. Jak więc wybrać materac dla alergika? Podpowiadamy!
Materac dla alergika – dlaczego jego wybór jest tak istotny?
Całkowite pozbycie się kurzu z domu lub mieszkania jest praktycznie niemożliwe. Warto jednak zadbać o to, aby czynników alergizujących było w otoczeniu alergika jak najmniej. Trzeba więc pamiętać przede wszystkim o regularnym sprzątaniu i wietrzeniu mieszkania (zwłaszcza sypialni). Warto zrezygnować z grubych dywanów, ciężkich zasłon, puchowej pościeli, a nawet mebli tapicerowanych. Duże znaczenie dla alergika ma także dobór materaca. Każdego dnia w łóżku spędzamy bowiem koło 7-9 godzin. To czas, gdy w ciele zachodzi wiele procesów regeneracyjnych sprzyjających poceniu (zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest zbyt wysoka temperatura). Ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się mikroorganizmów, które powodują nasilenie reakcji alergicznych. Wybór odpowiedniego materaca może znacznie podnieść komfort snu alergika. A poprawa komfortu snu przekłada się na poprawę komfortu życia. Nieleczona i bagatelizowana alergia może powodować nawracające choroby układu oddechowego np. zapalenia gardła czy zatok przynosowych, a także inne schorzenia utrudniające normalne funkcjonowanie.
Jakie alergeny mogą występować w materacach?
- Roztocza
Choć nie można dostrzec ich gołym okiem, to właśnie one są odpowiedzialne za poranną chrypkę, przewlekły nieżyt nosa czy zmiany skórne powodujące uciążliwy świąd. Roztocza, bo o nich mowa, to mikroorganizmy należące do rodziny pajęczaków. Ich pożywieniem jest martwy naskórek, czyli zewnętrzna warstwa skóry, którą naturalnie „gubimy” (nawet 1,5g dziennie!), a odchody silnym alergenem. Mieszkają w pościeli, dywanach, zasłonach i materacach. Lubią wysokie temperatury i wilgoć. Osobom uczulonym są w stanie skutecznie uprzykrzyć życie.
- Bakterie
Pałeczki okrężnicy czy bakterie E. coli to tylko niektóre z drobnoustrojów znajdujących się na powierzchni materacy czy pościeli. Problem ten dotyczy przede wszystkim właścicieli czworonogów, choć nie tylko! Bakterie mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne o charakterze krótko- lub długotrwałym. Dlatego, nawet jeśli pies lub kot nie mają wstępu do łóżka, warto zadbać o regularną wymianę pościeli i pranie pokrowca na materac.
- Grzyby
Niewietrzone i nieregularnie czyszczone pomieszczenia o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze to idealne miejsca do rozwoju grzybów. Pleśń jest bardzo szkodliwa dla organizmu człowieka i może wywołać szereg reakcji alergicznych: od kaszlu i łzawienia po ataki duszności.
Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?
- Materace dla alergików piankowe wysokoelastyczne
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w materacach antyalergicznych jest pianka wysokoleastyczna (HR). Dzięki porowatej strukturze świetnie odprowadza nadmiar wilgoci. To nie koniec jej zalet! Dzięki wysokiej elastyczności świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Jest więc nie tylko hipoalergiczna, ale także komfortowa.
Materac wysokoelastyczny Vita Applause
- Materace antyalergiczne piankowe termoelastyczne
Drugim rodzajem materacy polecanych alergikom są materace piankowe termoelastyczne. Do ich produkcji wykorzystuje się składniki pochodzenia syntetycznego, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Pianka termoelastyczna bywa nazywana także leniwą lub pianką memory, dlatego że ugina się pod wpływem nacisku i temperatury ciała, a następnie powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu.
Materac termoelastyczny Memo Dynamic Standard
Materace piankowe, zarówno wysoko-, jak i termoelastyczne, doskonale przepuszczają powietrze, minimalizując ryzyko namnażania się wewnątrz materaca drobnoustrojów i grzybów pleśniowych. Jakie materace dla alergików będą najlepsze? Materace termoelastyczne są droższe ze względu na wykorzystanie w nich innowacyjnych technologii, ale oba rozwiązania będą tak samo dobre, jeśli kryterium jest wyłącznie antyalergiczność. Jeżeli dodatkowym kryterium wyboru jest wygoda, to warto sięgnąć po materace z pamięcią kształtu.
Duże znaczenie ma także rodzaj materiału, z którego wykonano pokrowiec. Dobrym rozwiązaniem dla alergików jest pokrowiec membranowy, który wyróżnia się dużą elastycznością, oddychalnością i wodoodpornością.
Jak wybrać materac dla alergika?
Materace antyalergiczne są polecane osobom, które mają stwierdzoną alergię na pyłki roślin wiatropylnych, roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów pleśniowych. Przy wyborze produktu do spania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji wkładu;
- rodzaj materiałów, z których uszyto pokrowiec;
- atesty medyczne i certyfikaty;
- możliwość użytkowania dwustronnego, która znacznie zwiększa żywotność produktu.
Jakich materacy powinni unikać alergicy?
Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie wziewne czy kontaktowe powinny unikać materacy wykonanych z naturalnych materiałów takich jak końskie włosie, owcza wełna, gryka, kokos czy trawa morska. To właśnie tam gromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Choć tego typu materace mają swoje zalety, to bardzo trudno utrzymać je w czystości. Wybierając materac dla alergika, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, z jakich materiałów powstało wnętrze materaca, ale także pokrowiec. Najlepszym rozwiązaniem będzie bawełna (najlepiej organiczna), która jest jednym z najlepiej tolerowanych przez alergików materiałem.
Choć nowoczesne materace sprężynowe kieszeniowe zdecydowanie różnią się budową od swoich poprzedników, czyli materacy bonellowych, to alergicy z nich również powinni zrezygnować. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na przestrzenie pomiędzy sprężynami, które mogą sprzyjać namnażaniu się drobnoustrojów.
Jaki materac dla alergika, czyli o czym warto pamiętać przy urządzaniu sypialni
Sypialnia bez łóżka? Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z tego elementu wyposażenia wnętrza, wybierając materace do spania na podłodze. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla alergików. Przy ziemi gromadzi się najwięcej kurzu i innych alergenów, w tym także pyłków roślin, które wpadają do środka przez otwarte lub nieszczelne okna. Brak stelaża uniemożliwia właściwą wentylację, a nadmierna wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii. Dlatego alergicy zdecydowanie powinni zrezygnować ze spania na materacu położonym bezpośrednio na podłodze.
Alergicy powinni szczególnie dbać o czystość w sypialni. To oznacza:
- częste pranie pokrowca w wysokiej temperaturze pozwalającej pozbyć się większości drobnoustrojów chorobotwórczych i alergenów;
- odkurzanie materaca;
- odkurzanie podłogi w sypialni i jej dezynfekcja (np. za pomocą urządzenia emitującego parę wodną);
- codziennie wietrzenie sypialni.
Jakie materac dla alergików – podsumowanie
Próba całkowitego wyeliminowania mikroorganizmów wywołujących reakcje alergiczne to syzyfowa praca. Wybierając materace antyalergiczne, należy szczególnie unikać produktów wykonanych z materiałów pochodzenia odzwierzęcego m.in. końskiego włosia czy owczej wełny. Objawy alergii mogą nasilać także maty kokosowe lub gryczane. Najlepszym rozwiązaniem będą materace piankowe (termo- lub wysokoelastyczne) wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.
Poranna chrypka i drapanie w gardle? Nocny atak kaszlu? Niekontrolowane ataki kichania? To już przeszłość. Dobrze dobrany materac dla alergika pozwala zminimalizować ryzyko namnażania się drobnoustrojów powodujących nasilenie reakcji alergicznych. To dobre rozwiązanie dla osób zmagających się nie tylko z alergiami wziewnymi, ale także kontaktowymi. Wysokiej jakości produkt zapewni komfortowy wypoczynek przez całą noc. Zakup dobrego materaca antyalergicznego to inwestycja w zdrowy i spokojny sen.