Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Łóżko dla seniora – czym się kierować podczas wyboru?

02.06.2023
#PORADY

Łóżko to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. Odpowiednio dobrany mebel powinien pasować do wystroju pomieszczenia i zapewniać wygodny wypoczynek. Wybór łóżka nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli chodzi o seniorów, którzy nierzadko borykają się z różnymi dolegliwościami. Dowiedz się, na jakie kwestie zwracać uwagę, podczas wyboru łóżka dla osób starszych.

Łóżko dla osoby starszej – odpowiednie wsparcie snu

Jakie łóżko dla seniora będzie odpowiednie? Takie pytanie zadają sobie zarówno osoby starsze, jak i ich opiekunowie, którzy chcą zapewnić swoim podopiecznym najlepsze warunki do odpoczynku i regeneracji. W podeszłym wieku wybór łóżka ma szczególnie ważne znaczenie. Dlaczego? Ten element wyposażenia odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu dobrej kondycji układu kostnego i układu krążenia. Co więcej, warto mieć na uwadze fakt, że osoby starsze śpią krócej niż dorośli, zwykle ok. 5–6 godzin, dlatego nocny odpoczynek powinien pozwolić na pełną regenerację. Seniorzy ponadto często wybierają się na drzemki w ciągu dnia, więc komfortowe i dopasowane posłanie jest niezwykle istotne w ich przypadku.

Łóżko dla starszej osoby powinno być dobrane pod względem sprawności użytkownika. Inne łóżka będą odpowiednie dla seniorów w pełni aktywnych, inne dla osób z lekkimi dolegliwościami typowymi dla ich wieku, a jeszcze inne dla użytkowników z ograniczoną sprawnością.

Wygodne łóżko dla starszej osoby – jakie powinno być?

Poszukując odpowiedniego mebla dla osoby starszej, warto zdecydować się na łóżko wysokie, którego rama będzie znajdowała się mniej więcej na poziomie kolan użytkownika. Dla seniora takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne pod wieloma względami. Przede wszystkim umieszczona wyżej powierzchnia spania ułatwi wchodzenie i schodzenie z łóżka. Jeśli chodzi o seniorów w pełni aktywnych, taka konstrukcja łóżka wraz z odpowiednio dopasowanym materacem będzie wystarczająca, aby zapewnić im komfortowy sen.

Łóżko tapicerowane Maxi 2000

Łóżko tapicerowane Maxi 2000 - ŁÓŻKA TAPICEROWANE - Sklep internetowy Selene

Co więcej, kluczowa dla seniorów jest stabilność mebla. Najlepsze łóżko dla starszych osób to takie, którego konstrukcja nie przesuwa się podczas opierania się o nie. Masywny mebel przekłada się nie tylko na wygodę, lecz także na bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego warto stawiać na łóżka drewniane dla seniorów, wykonane z trwałego drewna dębowego, które są dodatkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Dobrym wyborem są również modele kontynentalne lub tapicerowane, które również składają się z trwałych komponentów, a do tego wyposażone są w miękki zagłówek.

Jakie łóżko dla seniora borykającego się z dolegliwościami ze strony układu kostnego, mięśniowego lub krążenia?

Im człowiek jest starszy, tym mierzy się z coraz większą liczbą dolegliwości. Najczęściej są to bóle stawów i mięśni. W przypadku takich osób, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup łóżka pojedynczego dla seniora, nawet jeśli do tej pory spali ze swoją drugą połówką. Modele o wymiarach 90 × 200 cm czy 100 × 190 cm zapewnią wystarczająco dużo miejsca do spania, a dodatkowo będzie można dopasować je do potrzeb konkretnych użytkowników. Mowa tutaj przede wszystkim o materacu i jego twardości. Po drugie, niezwykle istotnym elementem łóżek są stelaże.

Łóżko drewniane Wood Buk

Łóżko Wood Buk Natura - ŁÓŻKA DREWNIANE - Sklep internetowy Selene

Seniorzy zmagający się z dolegliwościami układu kostnego lub krążenia, powinni zdecydować się na stelaże regulowane manualnie lub elektrycznie. Charakteryzują się one tym, że górną bądź ich dolną część można unieść na wybraną wysokość i tym samym poprawić krążenie np. w kończynach dolnych. Podniesienie górnej części przydaje się natomiast w trakcie wieczornego czytania książek czy oglądania telewizji. Stelaż chroni ponadto materac przed przetarciami oraz zwiększa przewiewność, która jest ważna dla zachowania najwyższego stopnia higieny.

Przydatnymi akcesoriami do łóżek dla seniorów z lekkimi dolegliwościami są również barierki i podpórki wmontowane w ramę łóżka oraz poręcze przymocowane do ściany obok mebla. Dzięki tym elementom można o wiele łatwiej podciągnąć się i zejść z łóżka o poranku. Z kolei seniorzy zmagający się z problemem nietrzymania moczu powinni zainwestować w ochraniacze na materace, które w razie wycieku moczu, zatrzymają ciecz na powierzchni, nie dopuszczając do zamoczenia materaca. Takie osoby ponadto powinny zainwestować w łóżko drewniane, które można łatwo wyczyścić bez obaw o powstanie trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Stelaż elektryczny Lignum EL2

Stelaż Lignum El2 - REGULOWANE ELEKTRYCZNIE - Sklep internetowy Selene

Jakie łóżko dla seniorów schorowanych o ograniczonej sprawności?

Jeśli chodzi o seniorów z ograniczoną sprawnością, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać, najlepszym wyborem będą specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne lub medyczne. To meble wyposażone w koła jezdne, a także wiele dodatkowych akcesoriów, które umożliwiają komfortowe, codzienne funkcjonowanie zarówno osobom starszym, jak i ich opiekunom. Charakteryzują się one obecnością stelaża sterowanego manualnie lub elektrycznie.

Łóżka te są ponadto obudowane regulowanymi barierkami dla bezpieczeństwa seniora. Mają zwartą i ergonomiczną konstrukcję, dzięki której wykonywanie czynności pielęgnacyjnych jest łatwiejsze dla opiekuna. Przydatny jest również wysięgnik z uchwytem trójkątnym, za którego pomocą osoba starsza może łatwiej zmieniać swoją pozycję. Taki element znajduje się często w podstawowym wyposażeniu łóżek medycznych. Co więcej, łóżka medyczne wyposażone są często w materace przeciwodleżynowe, które zapewniają dobrą wentylację, dzięki czemu zapobiegają odleżynom. Dobrą inwestycją jest także stolik do łóżka dla seniora na kółkach z regulacją nachylenia blatu. Opcja ta jest bardzo przydatna np. podczas posiłków.

Jaki materac dla seniora? Który model zagwarantuje najlepsze podparcie ciała?

Wybierając łóżko dla seniora, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby było wysokie, solidne, stabilne, a najlepiej wyposażone w regulowany stelaż. Sama rama łóżka jest ważna, jednak to jej wypełnienie przesądza o poziomie komfortu snu. Mowa tutaj o materacu. Jaki model będzie odpowiedni dla seniorów? Przede wszystkim materac dla seniora powinien być dopasowany do wagi użytkownika.

Przed zakupem dokładnie warto zapoznać się z jego twardością. Ponadto istotne są także materiały, z jakich materace są wykonane. Polecane dla seniorów są przede wszystkim modele z pianki termoelastycznej oraz z dodatkiem lateksu, które znakomicie dopasowują się do krzywizn kręgosłupa. Aby zapewnić odpowiednie podparcie ciału seniora, warto postawić na materace łączące cechy modeli sprężynowych i piankowych. Dzięki nim można osiągnąć równowagę pomiędzy odpowiednim podparciem a komfortem wypoczynku.

Materac Selene Duet

Materac Selene Duet - SELENE DUET - Sklep internetowy Selene

Niezwykle ważna jest również higiena materaca. Czysty i odpowiednio wentylowany materac jest zdrowy i odpowiedni dla osób uczulonych na roztocza i kurz. Dlatego dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne. Wyposażone w dwie powierzchnie spania modele powinno się regularnie odwracać. Co więcej, duże znaczenie ma również zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. Cecha ta jest niezwykle istotna w przypadku seniorów, którzy zmagają się z nietrzymaniem moczu.

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Do 21.04.2024 możecie zakupić wszystkie koce, pledy i narzuty z rabatem 15%. Zbliża się majówka - to dobry moment na ...
image
Do końca kwietnia poduszkę Tempur ONE możecie mieć aż 25% taniej - zarówno tę w standardowym, jak i w chłodzącym pokr...
image
Marka MyAlpaca zakochała się w alpakach i ich cudownej, magicznej wełnie od pierwszego wejrzenia. Wełna alpaki jest w...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki