Lista wpisów
Lista wpisów

Wysokość materaca i łóżka – jaka jest zalecana?

07.12.2021
Autor: Selene
#PORADY

Urządzanie sypialni zazwyczaj zaczynamy od wyboru łóżka. To mebel, którego nie może zabraknąć w miejscu przeznaczonym do odpoczynku i relaksu. Wybierając łóżko, warto wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj materiałów, z których zostało wykonane, ale także jego długość, szerokość i wysokość. O tym ostatnim parametrze często zapominamy, choć ma duże znaczenie dla komfortu snu. Jaka powinna być idealna wysokość łóżka? Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka? Podpowiadamy!

Dlaczego wybór wysokości łóżka ma tak duże znaczenie?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów w sypialni. Przy wyborze zazwyczaj kierujemy się względami estetycznymi, szukając mebli, które będą pasować do stylu panującego we wnętrzu. Skupiając się na materiałach, kolorach i wzorach, nie można zapomnieć o tym, że łóżko powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Dopasowane do metrażu pomieszczenia oraz potrzeb użytkowników.

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się sypialnie… bez łóżek. Głównym elementem wyposażenia w takim wnętrzu staje się materac umieszczony bezpośrednio na podłodze. To rozwiązanie aranżacyjne, które dotarło do Europy z Dalekiego Wschodu. Choć nie sposób odmówić mu pewnych zalet, ma także wady, o których warto pamiętać, szukając idealnego rozwiązania do swojej sypialni.

Piasek, pyłki roślin, drobne kamyczki, resztki jedzenia, włosy, kurz, sierść (jeśli w domu mieszkają czworonożni przyjaciele)… To naturalne, że na podłodze gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Choć nie sposób całkowicie wyeliminować brudu z naszych domów, szczególnie w sypialni warto zadbać o regularne porządki. Dlaczego? Część zanieczyszczeń, które przynosimy do domu na butach lub wpuszczamy do środka przez uchylone okna to silne alergeny, które u osób uczulonych mogą powodować zmiany skórne, a nawet problemy oddechowe. Spanie na odpowiedniej wysokości może pomóc zminimalizować ten problem. Dlatego osoby, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami wziewnymi, powinny zrezygnować ze spania bezpośrednio na podłodze i zastanowić się nad tym, jaka wysokość łóżka pozwoli uniknąć bliskiego kontaktu z alergenami. Warto także pamiętać, że materac pozbawiony wzmocnienia w postaci stelaża może szybciej ulegać odkształceniom.

Bukowe łóżko Were

Bukowe łóżko Were

Nie możemy zapominać, że łóżko pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Choć dla osób młodych i zdrowych siadanie na nim, kładzenie się i wstawanie, zazwyczaj nie stanowi problemu, to w przypadku seniorów lub osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, dobór mebla do spania ma ogromne znaczenie. Na wysokość łóżka w sypialni szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które cierpią na schorzenia kręgosłupa oraz inne choroby utrudniające samodzielne wstawanie.

Optymalna wysokość łóżka – jaka jest?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Idealna wysokość łóżka dla każdego będzie bowiem nieco inna. Wpływa na to kilka różnych czynników. Łóżko powinno być dopasowane do wzrostu użytkowników. Jeśli mebel będzie zbyt niski, poranne wstawanie stanie się jeszcze bardziej uciążliwe. A przecież wszyscy dążymy do tego, aby było jak najprzyjemniejsze. Do podobnej sytuacji dojdzie, gdy mebel będzie zbyt wysoki.

Duże znaczenie ma nie tylko budowa ciała, ale także indywidualne preferencje. Na podstawie najczęstszych wyborów naszych klientów możemy jednak stwierdzić, że optymalna wysokość łóżka to około 40-50 cm. To mniej więcej tyle, ile odległość od stopy do kolana. Taka wysokość ułatwia wstawanie i siadanie bez nadmiernego obciążania kręgosłupa. Jeśli chcesz sprawdzić, czy łóżko, na którym śpisz, ma odpowiednią wysokość, usiądź na krawędzi i połóż nogi na podłodze, opierając całe stopy o ziemię. Jeśli udo i łydka tworzą kąt prosty, to wysokość łóżka jest właściwa. Łóżko o standardowej wysokości będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku par mocno różniących się wzrostem.

Łóźko Wood & Chrome

Łóżko Wood & Chrome

Jaka będzie odpowiednia wysokość łóżka z materacem?

Szukając łóżka o odpowiedniej wysokości, warto pamiętać o tym, że pojawi się na nim jeszcze materac. Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka? Przyjmuje się, że w przypadku tradycyjnych łóżek będzie to około 10 cm, a dla łóżek kontynentalnych nawet 30 cm.

Wybierając idealny materac, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego długość i szerokość, ale także wysokość. Grubość produktu będzie się różnić w zależności od modelu i rodzaju wykorzystanych materiałów. Zazwyczaj jest to około 20 centymetrów w materacach piankowych i sprężynowych i nawet do 30 centymetrów w materacach hybrydowych, które mają wielowarstwową konstrukcję. Dlatego przy wyborze łóżka warto od razu zastanowić się nad rodzajem materaca. To produkty, które powinny być ze sobą kompatybilne. Jeśli zostaną odpowiednio dobrane, zapewnią komfortowy wypoczynek przez całą noc.

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pomóż nam napełnić e-skarbonkę Selene Materace na rzecz tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Li...
image
Obniżka ceny w 2022 roku to dość nietypowy kierunek, jeśli obserwujemy rosnące koszty dookoła. W styczniu cena podusz...
image
Mamy kilka materaców, które cieszą się ogromną popularnością wśród naszych klientów. Mają kilka cech wspólnych: znako...