Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Drzemka w ciągu dnia – ile powinna trwać i dlaczego warto ją uciąć?

12.04.2021
#PORADY

Uporczywe ziewanie, bóle głowy, problemy z koncentracją, spadek nastroju i produktywności. To sygnały świadczące o tym, że organizm potrzebuje natychmiastowej regeneracji! Zwolennicy popołudniowych drzemek twierdzą, że spanie w dzień dodaje energii i poprawia samopoczucie. Przeciwnicy, że zaburza prawidłowy rytm dobowy i może powodować problemy ze snem w nocy. Kto ma rację? Sprawdziliśmy, czy poobiednia drzemka jest zdrowa i ile powinna trwać, żeby była jak najbardziej efektywna.

Kto drzemie najwięcej? Spanie w dzień w Polsce i na świecie

Choć w Polsce w ciągu dnia drzemią głównie przedszkolaki, to już w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach azjatyckich czas na szybką regenerację w ciągu dnia należy się nie tylko maluchom, ale także nastolatkom, a nawet dorosłym. Popołudniowa drzemka doczekała się nawet swojego święta! Każdego roku w marcu obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Choć w naszej kulturze trudno wyobrazić sobie pracodawcę, który przychylnym okiem patrzyłby na odpoczywającego przy biurku pracownika, w Chinach takie zachowanie jest nie tylko społecznie akceptowalne, ale także gwarantowane przez konstytucję. W wielu firmach pracownicy idą na półtoragodzinną przerwę, podczas której jedzą obiad, a następnie drzemią: na przyniesionej z domu macie lub po prostu z głową na biurku. Popołudniowa sjesta jest także popularna w krajach śródziemnomorskich np. we Włoszech lub w Hiszpanii. W czasie największych upałów poobiednia drzemka trwa tam mniej więcej od 14:00 do 17:00.

oferta materacy

Drzemka – czy jest zdrowa? Zalety zdrowotne drzemania

Wiemy już, że popołudniowa drzemka jest popularna w wielu krajach na całym świecie. A czy jest w stanie w realny sposób wpłynąć na zmniejszenie uczucia senności w ciągu dnia? Power nap to termin stworzony przez Jamesa B. Maasa, jednego z najpopularniejszych na świecie badaczy snu i autora poczytnej książki pt. Power Sleep. Według jego koncepcji drzemka po obiedzie może w pozytywny sposób wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu: dodać energii, poprawić czujność, koncentrację i sprawność motoryczną. Inni badacze to potwierdzają, przekonując, że odpowiednia ilość snu może znacząco obniżyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia i zawału serca. Ponadto spanie w dzień (oczywiście w ograniczonym czasie) pozwala obniżyć poziom stresu i usprawnić pracę mózgu. Nie można także zapominać o innym, równie ważnym aspekcie: drzemka wpływa także na poprawę samopoczucia.

Grafitowa maseczka na oczy Tempur na białym prześcieradle

Maseczka na oczy Tempur do spania w dzień

Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia?

Choć drzemka ma wiele zalet i korzystnie wpływa na stan zdrowia oraz samopoczucie, rację mają także przeciwnicy spania w dzień. Drzemka nie powinna zacząć się zbyt późno i trwać zbyt długo, ponieważ może zaburzyć rytm dnia i powodować problem z wieczornym zaśnięciem. Zbyt krótka drzemka także nie spełni swojego zadania i zamiast podziałać pobudzająco, spotęguje frustrację i rozdrażnienie. Ile więc powinna trwać drzemka? To zależy od indywidualnych potrzeb, ale uznaje się, że nie krócej niż 10 minut i nie dłużej niż pół godziny. Optymalny czas to 20 minut. Sen dzieli się bowiem na dwie fazy: lekki i głęboki. Specjaliści ds. snu przekonują, że drzemka powinna się skończyć, zanim organizm wejdzie w drugą fazę. O fazach snu możecie więcej przeczytać w tym artykule - https://selene.pl/fazy-snu-jakie-sa-opis-faz-nrem-i-rem-a-takze-rola-snu,31,19.

Wpływ drzemki na ilość energii w ciągu dnia

Stres, nadmiar obowiązków, nieregularny tryb życia, spanie na źle dobranym podłożu, brak higieny snu – to wszystko może powodować chroniczne bóle głowy i kręgosłupa, problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju i spadek energii. Długotrwałe problemy ze snem mogą powodować bezsenność i przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążeniowo-naczyniowego, a nawet depresji. Szybki tryb życia i konieczność dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się świata sprawiła, że na problemy ze snem skarży się coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Drzemka trwająca około 20 minut działa jak zastrzyk kofeiny. Czy może być sposobem na zaburzenia snu? Choć krótki sen w ciągu dnia jest w stanie skutecznie poprawić nastrój i koncentrację, nie może być sposobem na bezsenność. Do poprawy higieny snu niezbędne jest uregulowanie trybu życia, czyli zasypianie i wstawanie o tych samych porach, a także wybór odpowiedniego podłoża do spania i ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych emitujących niebieskie światło zaburzające produkcję melatoniny.

Popołudniowa drzemka – kiedy najlepiej ją uciąć?

Kiedy jest najlepsza pora na drzemkę? Dwie, trzy godziny po wstaniu, a może zaraz po lunchu? Jeżeli czujesz rozkojarzenie, brak energii, nadmierną ospałość, czyli krótko mówiąc, Twój organizm daje Ci znać, że potrzebuje odpoczynku, nie musisz czekać do obiadu. Ważne, żeby pójść na drzemkę nie później niż cztery godziny przed spaniem nocnym, ponieważ power nap bezpośrednio przed snem może wpłynąć na zaburzenie rytmu dobowego.

Gdzie pójść na drzemkę?

Skoro już ustaliliśmy, że warto drzemać, warto się zastanowić, gdzie drzemać, aby popołudniowy sen był jak najbardziej efektywny. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o to, aby mieć ciszę i spokój. Jeżeli jesteś w domu, idź do sypialni, zasłoń okno, aby ograniczyć dostęp światła dziennego. Wycisz telefon i poproś domowników o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Jeżeli obawiasz się, że możesz przespać dłużej niż 20-30 minut, poproś kogoś o obudzenie lub ustaw budzik na odpowiednią godzinę. Co, jednak gdy nie masz możliwości udania się do sypialni? Choć drzemka, do której można się odpowiednio przygotować, będzie efektywniejsza, power nap na kanapie lub w fotelu również spełni swoją rolę. Coraz więcej polskich firm, wzorem azjatyckich partnerów biznesowych, umożliwia pracownikom regenerację w czasie pracy, tworząc np. specjalne pokoje do wypoczynku.

Para śpiąca na łóżku, na poduszce leży Szumiś dla Dorosłych

Kojące dźwięki Szumisów dla Dorosłych pomagają szybciej zasnąć w dzień

Spanie w dzień – dobre czy nie? Krótkie podsumowanie

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bezsenność trwająca miesiącami, a nawet latami może w negatywny sposób odbić się na pracy układu nerwowego, hormonalnego czy krążeniowo-naczyniowego. Power nap, czyli krótka drzemka w ciągu dnia trwająca około 20 minut, ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nie tylko zmniejsza uczucie senności, ale poprawia koncentrację, sprawność motoryczną, nastrój i dodaje energii do działania. Niektórzy badacze przekonują, że wspiera kreatywne myślenie. Może więc warto wspomnieć o jej zaletach w pracy? Mimo wielu zalet drzemania warto pilnować, by spanie w dzień za bardzo nie przeciągnęło się w czasie. Trzeba także pamiętać, że krótkie drzemki w ciągu dnia nie zastąpią wypoczynku nocnego, który jest niezbędny do pełnej regeneracji.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Czujecie jesień? My taaak... Sypialnie z pewnością będą teraz częściej w centrum naszego zainteresowania! Do 20.09.20...
image
Teraz przy zakupie jednej z poduszek Selene (Soft, Cool, Smart, Balance lub Contour) możesz otrzymać drugą poduszkę S...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki