Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak wyczyścić materac? 3 skuteczne sposoby

22.01.2021
#PORADY

Jeżeli przyjmiemy, że w ciągu doby przeznaczamy średnio 7 godzin na sen, to w ciągu roku przesypiamy ponad 2500 godzin! To całkowicie normalne, że materac w tym czasie ulega zabrudzeniom. Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu, co pozwala nie tylko poprawić komfort snu, ale także znacznie przedłużyć jego żywotność. Chcesz szybko usunąć plamę z materaca? Znamy 3 skuteczne sposoby!

Skuteczne sposoby na wyczyszczenie materaca

Specjaliści zalecają, aby materac czyścić przynajmniej dwa raz w roku lub częściej, jeżeli w domu są małe dzieci, zwierzęta, które śpią w łóżku, lub alergicy (na temat doboru materaca dla alergika stworzyliśmy osobny wpis). Regularne wietrzenie, odkurzanie i usuwanie plam minimalizuje ryzyko rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii czy grzybów.

1. Czyszczenie materaca na mokro

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się plam z materaca jest para wodna. Jeśli korzystasz z myjki, najpierw usuń z materaca kurz oraz pozostałe zabrudzenia za pomocą tradycyjnego odkurzacza. Następnie załóż na końcówkę myjki specjalną ściereczkę i włącz urządzenie. Potraktuj parą całą powierzchnię materaca. Jeśli korzystasz z odkurzacza parowego, możesz pominąć pierwszy etap czyszczenia. Dzięki wysokiej temperaturze z łatwością pozbędziesz się nie tylko plam i zabrudzeń, ale także niedostrzegalnych gołym okiem mikroorganizmów (m.in. wywołujących alergie roztoczy).

sklep z materacami

 

2. Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Czy wiesz, że soda oczyszczona ma zastosowanie nie tylko w kuchni? Wsyp dwie łyżeczki sody do szklanki i zalej odrobiną wody. Dokładnie wymieszaj i nanieś na plamę. Odczekaj około 20-30 minut i po tym czasie delikatnie usuń resztki preparatu.

Czyszczenie materaca wodą i cytryną

Woda z cytryną nie tylko świetnie smakuje, ale może się przydać także do czyszczenia materaca! Wyciśnij sok z cytryny i połącz go z zimną wodą. Nałóż na zabrudzoną powierzchnię, odczekaj około 5 minut i przetrzyj wilgotną szmatką.

Ochraniacz materaca Bamboo

Ochraniacz materaca Bamboo dostępny w naszym e-sklepie

Jak oczyścić materac z moczu?

To pytanie, które zadają sobie szczególnie rodzice niemowlaków i przedszkolaków. Plamy po moczu możesz spróbować usunąć samodzielnie, wykorzystując jedną z wyżej wymienionych metod lub oddać materac do czyszczenia w profesjonalnym zakładzie. Warto także zainwestować w specjalny ochraniacz na materace dla dzieci (który znajdziesz w naszym sklepie). Dzięki temu po każdej „awarii” wystarczy jedynie zdjąć pokrowiec i wyprać go w pralce w temperaturze wskazanej przez producenta.

Ochraniacz materaca Tempur Fit

Na zdjęciu ochraniacz materaca Tempur Fit

Oczyszczanie materaca z krwi – jak to zrobić?

Równie problematyczne mogą być plamy z krwi na materacu. Jeśli nie chcemy, żeby pozostawiły nieestetyczne ślady, należy zareagować jak najszybciej. To także możemy zrobić domowymi sposobami. Czasem świeże plamy wystarczy usunąć za pomocą szmatki nasączonej zimną wodą. Jeśli to nie pomoże, można sięgnąć po zwykłą sól kuchenną, sodę oczyszczoną lub wykorzystać odplamiacz. Jeżeli chcesz, żeby Twój materac służył jak najdłużej, warto raz na jakiś czas oddać go do profesjonalnej pralni lub zamówić usługę czyszczenia w domu.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki