Na komfort snu wpływa wiele czynników: twardość materaca i rodzaj materiałów wykorzystanych do jego wypełnienia, dobór pościeli, dieta, aktywność fizyczna, a także temperatura w sypialni. Czym grozi spanie w zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze? Jaki błąd często popełniają świeżo upieczeni rodzice podczas usypiania swoich pociech? Sprawdź!
Jak temperatura w sypialni wpływa na nasz sen?
Temperatura ciała u zdrowego człowieka wynosi około 36,6 stopni Celsjusza (u jednych może to być jednak 36,4, a u innych 36,8, zarówno jedna, jak i druga wartość mieści się w normie). Rośnie lub spada m.in. pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy jest nam za gorąco, aktywują się gruczoły potowe. Organizm w ten sposób próbuje się schłodzić, żeby nie dopuścić m.in. do wystąpienia udaru cieplnego. Z kolei gdy jest nam zbyt zimno, organizm przekierowuje ciepło z kończyn do najważniejszych narządów takich jak mózg. Po pewnym czasie zaczynamy także dygotać (skurcze mięśni wytwarzają ciepło). Latem, gdy nawet w nocy temperatury nierzadko przekraczają 20 stopni Celsjusza, dużo trudniej przychodzi nam zaśnięcie. Jeżeli temperatura w sypialni jest zbyt wysoka, budzimy się „zlani potem”, a to niekorzystnie wpływa na nasz organizm i zaburza naturalny rytm snu. Z kolei zimą z łatwością możemy zaobserwować, że gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, niewiele nam trzeba do zaśnięcia. Wystarczy wtulić się w ciepłą kołdrę i już! Dlaczego tak się dzieje? Gdy temperatura na dworze jest niższa, w domu także spada. Ale warto podkreślić, że zbyt niska temperatura w sypialni też nie jest dobra dla naszego ciała. Może skutkować wychłodzeniem i powodować większe ryzyko zakażenia infekcją wirusową (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).
Kołdra całoroczna Tree & Goose
Temperatura w sypialni – jaka jest odpowiednia?
Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Każdy z nas ma nieco inną „temperaturę wyjściową”, dla każdego więc komfort cieplny będzie oznaczał co innego. Jeżeli w sypialni śpią dwie osoby, warto poszukać takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obojga partnerów. Jaka jest najlepsza temperatura do spania? Specjaliści zalecają, aby nie spadała poniżej 16 i nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Wszystkie temperatury poniżej i powyżej mogą powodować problemy ze snem oraz inne, negatywne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, że niemożliwym jest wyznaczenie jednej optymalnej temperatury dla każdego człowieka. Dlatego warto słuchać przede wszystkim swojego organizmu, który zacznie nam dawać odpowiednie sygnały, gdy będzie mu zbyt gorąco lub zbyt zimno.
Spanie w niskiej i wysokiej temperaturze – jaki mają wpływ na organizm?
Skutki przegrzania organizmu podczas snu:
- Obniżenie poziomu melatoniny:
Melatonina bywa nazywana hormonem snu. Wydzielana jest przez szyszynkę, czyli gruczoł znajdujący się w mózgu. Zaczyna wydzielać się po zapadnięciu zmierzchu. Dzięki niej odczuwamy senność i udajemy się na zasłużony odpoczynek (choć gdy nasz umysł odpoczywa, organizm zaczyna intensywne procesy regeneracyjne). Zbyt niski poziom melatoniny powoduje problemy z zasypianiem. Na obniżenie poziomu tego hormonu we krwi ma wpływ m.in. zbyt wysoka temperatura. W jakiej temperaturze spać, żeby się wyspać? Warto zadbać, aby nie przekraczała 19-20 stopni Celsjusza.
- Wyższy poziom kortyzolu
Organizm to system naczyń połączonych. Niski poziom melatoniny wpływa na inny hormon, kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, który doskonale znamy. Choć bywa bardzo przydatny, szczególnie w sytuacjach zagrożenia, w nadmiarze może prowadzić do ryzyka rozwoju wielu groźnych chorób takich jak nerwica, depresja i bezsenność.
Dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom melatoniny i kortyzolu m.in. poprzez pilnowanie, aby temperatura w sypialni nie była zbyt wysoka.
Skutki wychłodzenia organizmu podczas snu:
- Większa podatność na infekcje wirusowe takie jak przeziębienie, zapalenie płuc i oskrzeli
Temperatura do spania nie powinna być także zbyt niska. Może prowadzić do wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji do spadku odporności, zwłaszcza u dzieci. Dużo łatwiej wówczas o zakażenie chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.
Jak zapewnić sobie komfortową temperaturę podczas snu?
To pytanie, które zadajemy sobie szczególnie latem, gdy upały dają się mocno we znaki nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Łatwiej jest założyć do snu cieplejsze ubranie lub przykryć się grubszą kołdrą, niż schłodzić powietrze w pomieszczeniu, które cały dzień było poddane silnemu oddziaływaniu promieni słonecznych. Warto więc pamiętać o wietrzeniu sypialni przed snem i to nie tylko latem, ale przez cały rok, także zimą (oczywiście pilnując, aby nie dopuścić do zbyt mocnego spadku temperatury). Gdy na dworze panują upały, warto zrezygnować z grubych, puchowych kołder na rzecz kołder wypełnionych np. włóknem alpaki lub wielbłąda, które posiadają właściwości termoregulacyjne. Dobrym rozwiązaniem może być też spanie pod samą poszewką. Warto pomyśleć także o przewiewnej odzieży do spania wykonanej z lekkich i oddychających materiałów takich jak len czy bawełna.
Kołdra Hefel z wełną wielbłąda
Najlepsza temperatura do spania dla dziecka - jaka jest?
Jaka temperatura do spania jest odpowiednia dla dzieci i niemowląt? To naturalne, że rodzice chcą zadbać o odpowiedni komfort termiczny swojego dziecka. Wydaje im się, że im cieplej, tym lepiej. To duży błąd! Szczególną czujność należy zachować w pierwszych miesiącach życia dziecka. Zbyt wysoka temperatura w sypialni może być przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Dziecka nie należy wychładzać ani przegrzewać. W pokoju maluszka powinna panować podobna temperatura, jaka panuje w sypialni rodziców, czyli w przedziale między 16 a 19 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i, tak jak każdy dorosły, może nieco inaczej reagować na temperaturę w sypialni. Warto więc bacznie obserwować maluszka, a w przypadku starszego dziecka, które potrafi już samo komunikować swoje potrzeby, zapytać, czy nie jest mu zbyt gorąco lub zbyt zimno.
Przeczytaj również:
-
Ile godzin powinien spać człowiek? Zapotrzebowanie na sen w zależności od wieku.
-
Spanie na brzuchu – czy może być szkodliwe dla naszego zdrowia?
-
Jaki materac do spania na chory kręgosłup? Kompendium wiedzy