Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Sprężynowy, lateksowy, wysokoelastyczny czy termoelastyczny - który materac wybrać?

22.12.2020
#PORADY

Świadomość klientów co do wagi wyboru materaca, jest coraz większa. Spędzają więcej czasu w salonach, testując różne modele na ekspozycji. Podejmują bardziej przemyślane decyzje i chętnie słuchają naszych rad. Wybór jest ogromny.

Różne typy, twardości, kombinacje surowców. W zależności od naszych upodobań możemy znaleźć dla siebie materac idealny. Oto podział materaców ze względu na ich wkład

Materace sprężynowe

W Polsce występują głównie sprężyny kieszeniowe lub bonellowe, jednak te drugie są coraz mocniej wypierane z rynku. Materace kieszonkowe dają bardziej precyzyjne dopasowanie niż te bonellowe, dzięki temu lepiej podpierają nasze ciało. Największymi zaletami takich materacy to oddychalność i sprężystość.

Materace lateksowe

Ich wkład wykonany jest z piany o bardzo wysokiej sprężystości punktowej. Przenosi się to na precyzję dopasowania. Często używana jako warstwa komfortowa w materacach sprężynowych i hybrydowych.

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne z wkładem z pianki o sprężystości zbliżonej do lateksu, lecz o lepszej oddychalności. Świetnie sprawdzi się dla osób z alergiami i dla osób ceniących klasyczną sprężystość przy precyzji piany.

Wyżej wymienione typy wypełnień powinniśmy dopasowywać twardością do naszej budowy ciała i wagi.  Materace mają oznaczenia twardości H1, H2, lub H3 gdzie najtwardszym będzie H3. Kolejny surowiec dopasowuje się za pomocą wagi i temperatury naszego ciała, więc wybór twardości to tylko kwestia upodobań.

Materce termoelastyczne

Materace termoelastyczne to zdecydowanie najczęściej wybierany typ materacy w Selene. Gwarantują rewelacyjne podparcie ciała i zdrowy, komfortowy sen. Dzięki swojej uniwersalności w dopasowaniu do osób o różnych kształtach i wadze sprawiają, że możemy wybrać twardość i odczucia, które nam się podobają. Nie musimy też godzić się na kompromis w przypadku par o różnej wadze. Redukcja nacisku na nasze ciało daje nam spokojny sen, lepszy wypoczynek a co za tym idzie lepszą regenerację organizmu. Dni od razu stają się lepsze, gdy wstajemy z energią i dobrym samopoczuciem.

Materace hybrydowe

Drugim najczęściej wybieranym typem materaców w Selene są materace hybrydowe. Jest to połączenie różnych surowców, zwykle na podstawie sprężynowej. Budowa warstwowa sprawia, że osoby o różnej wadze będą czuć podparcie w różny sposób, więc zwykle świetnie nadają się dla par.

Co wpływa na cenę materaca?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego mają wydać na materac kilka tysięcy złotych, jeżeli dostępne są też materace nawet za 200 zł. Nie wiedzą, czym różnią się droższe modele, od tanich. Bardzo łatwo uzmysłowić sobie tę różnicę porównując materace do samochodów. Tani samochód wprawdzie dojedzie z punktu A, do punktu B, ale komfort tej podróży jest niewspółmiernie niski, w porównaniu do luksusowej limuzyny. Podobnie jest z materacami. Na modelu słabej jakości da się spać, ale sen będzie bardziej "wyboisty".

Droższe modele wyróżniają się jakością wykonania, trwałością użytych komponentów, ale przede wszystkim ergonomią snu. Wykonywane są z materiałów certyfikowanych o najwyższych parametrach. W luksusowych materacach używane są też drogie surowce, które bardzo często nie mają tanich odpowiedników o podobnym działaniu. W wielu przypadkach opracowywane i projektowane są przez naukowców w laboratoriach, jest to kosztowny etap produkcji. Oznacza to, że wysoka cena przenosi się na zdrowy, niezakłócony sen.

Czy opłaca się kupić bardzo tani materac?

Tanie materace są zwykle słabszej jakości, materiały w nich zastosowane szybciej się zużywają i tracą swoje właściwości (też sporo słabsze, niż w lepszych modelach). W czasie gdy wysokiej jakości materac użytkujemy w niezmiennym stanie przez kilkanaście lat, tańsze modele wymienimy kilka razy. Warto wydać pieniądze raz, a dobrze. Zamiast marnować swój czas na wycieczki do sklepów co dwa lata, możemy cieszyć się zdrowym i spokojnym snem. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Przy wyborze materaca powinniśmy zawsze kierować się własnymi odczuciami i potrzebami, ale jeśli nasze przyzwyczajenia nie są dla nas zdrowe, należałoby zastanowić się nad ich zmianą. Zaufajmy sprzedawcom z dobrego sklepu z materacami lub fizjoterapeutom. Doradzając codziennie wielu klientom mamy odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. Tak jak we wszystkich dziedzinach życia, również w materacach postępuje ciągły rozwój technologiczny. Warto otworzyć się na najnowsze odkrycia specjalistów od ergonomii snu.

Izabela - Doradca ds. Snu z salonu Selene Materace w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 56

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Od 4 do 10 marca 2024 trwa u nas promocja -15% na Domowe SPA, koce i narzuty. To zdecydowanie świetna okazja, aby spr...
image
Przez cały marzec macie okazję zakupić wszystkie materace Sealy z doskonałym rabatem 20%, obejmującym wszystkie model...
image
Kolekcja Premium, to komfort i wygoda, które zostały stworzone z wiedzy, doświadczenia i pasji do zdrowego snu. Mater...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki