Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4 i H5? Rodzaje twardości materaca

10.03.2021
#PORADY

Materac to inwestycja: w lepszy sen, zdrowy kręgosłup i poprawę komfortu życia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które różnią się nie tylko rodzajem wypełnienia i poszycia, ale także odpornością na nacisk. Klienci często pytają nas o stopnie twardości materaca i ich znaczenie dla jakości snu. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik wyboru materaca ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń twardości. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrać twardość materaca?

Prawdopodobnie choć raz w życiu zdarzyło Ci się spać w ekstremalnie nieprzyjemnych warunkach: na karimacie podczas obozu harcerskiego na Mazurach lub szczególnie popularnej w latach 80. i 90. rozkładanej wersalce. Być może, choć minęło już wiele lat, wciąż pamiętasz uczucia, jakie towarzyszyły Ci tuż po przebudzeniu: złość, ból, irytacja. Jednorazowy sen na niewygodnej kanapie może skończyć się najwyżej kilkugodzinnym bólem głowy i pleców. Ale regularne spanie na zbyt twardym lub zbyt miękkim podłożu może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Materac wraz ze stelażem stanowią podparcie dla całego ciała. Nieodpowiednio dobrane mogą przyczynić się do rozwoju lub pogłębienia chorób kręgosłupa. Zbyt twardy materac może utrudniać przepływ krwi i prowadzić do dolegliwości bólowych w odcinku piersiowym, krzyżowym i lędźwiowym. Z kolei zbyt miękki materac może powodować „zapadanie się” i nadmierne napięcie mięśni skutkujące chronicznymi bólami szyi, pleców i ramion. Aby uświadomić sobie, jak ważny jest dobór odpowiedniego produktu do spania, wystarczy policzyć, ile godzin dziennie spędzamy w łóżku. Najczęściej 7-8. To aż 1/3 doby! Trudno się dziwić, że kręgosłup po wielu latach spania na nieodpowiednim podłożu zaczyna się w końcu buntować.

Twardość materaca a waga ciała

Gdy klienci pytają nas, jaka twardość materaca będzie dla nich najlepsza, odpowiadamy: to zależy. Przy doborze odpowiedniego produktu trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy i najważniejszy to waga. Im większa masa ciała, tym większy nacisk na podłoże. Zbyt miękki materac (np. H1 lub H2) użytkowany przez osobę o masie ciała przekraczającej 80 lub 100 kilogramów może nie tylko powodować dyskomfort, ale być jedną z przyczyn trwałego uszkodzenia materaca. Ale to nie wszystko! Istotny jest także wzrost (który wpływa na rozkład masy ciała), stan zdrowia oraz osobiste preferencje. Twardy materac nie będzie dobrym wyborem dla osób, które mają problemy z układem krążeniowo-naczyniowym. Największą popularnością cieszą się materace średnio miękkie i średnio twarde oznaczane kolejno jako H2 oraz H3.

Ręka naciskająca na materac badająca jego twardość

Jak sprawdzić twardość materaca?

Jeżeli planujesz zakup materaca w sklepie stacjonarnym, możesz wykonać tzw. test dłoni. Na czym on polega? Połóż się na materacu, a następnie wsuń płasko ułożoną dłoń pod plecy na wysokości odcinka krzyżowego. Nie rób tego zbyt szybko! Zwróć uwagę, w jaki sposób dłoń wsuwa się pod plecy. Nie czujesz żadnego oporu? Prawdopodobnie wybrany materac jest zbyt twardy. A może wsunięcie dłoni wymaga nadmiernego wysiłku nieproporcjonalnego do wykonywanej czynności? To może oznaczać, że produkt jest zbyt miękki. Jeśli masz wątpliwość, czy materac będzie odpowiedni, poproś o pomoc obecnego w sklepie doradcę ds. snu. Jeden z naszych ekspertów sprawdzi, w jaki sposób układa się Twój kręgosłup i oceni, czy wybrany model zapewni Ci maksymalny komfort. Chcesz sprawdzić twardość materaca na własnej skórze? Potrzebujesz profesjonalnej porady w cztery oczy? Zapraszamy do jednego z 19 salonów Selene w całej Polsce. Coraz więcej osób decyduje się jednak na kupno materaca przez internet. W przypadku zakupów online należy kierować się przede wszystkim oznaczeniami na stronie. Dodatkowe informacje znajdują się także w opisie produktów. Pamiętaj, że nawet jeśli nie widzimy się „face to face”, cały czas jesteśmy dla Ciebie dostępni po drugiej stronie monitora. Możesz do nas zadzwonić, napisać maila lub zainicjować rozmowę za pomocą komunikatora internetowego. Podpowiemy, jaki materac będzie odpowiedni do Twojego wzrostu, wagi oraz preferencji.

Twardość materaca H1

Zanim opiszemy klasy twardości materacy, rozszyfrujmy pierwszy człon symbolu. „H” to skrót pochodzący z języka angielskiego, czyli hardness, a po polsku „twardość”. H1 to miękki materac przeznaczony dla osób, których waga nie przekracza 60 kilogramów. To dobry wybór dla małych dzieci, nastolatków lub osób dorosłych o filigranowej sylwetce. Użytkowanie materaca przez osobę z wyższą wagą będzie niewygodne i może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia produktu.

Twardość materaca H2

H2 to materac o średniej miękkości. Przeznaczony jest dla osób ważących od 50 do 80 kilogramów. Chętnie wybierany zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Po produkty należące do tej klasy twardości często sięgają pary o różnej wadze mieszczącej się w zaprezentowanych widełkach.

Biały materac Vita Light z pomarańczową obwódką

Materac kieszonkowy Vita Light o twardości H2 lub H3

Twardość materaca H3

H3 to materac opisywany jako średnio twardy. Najbardziej komfortowo będą się na nim czuć osoby o wadze od 80 do około 100 kilogramów. Nie jest przeznaczony dla osób o niewielkiej masie ciała, ponieważ może powodować dyskomfort w trakcie snu oraz problemy z układem krążeniowo-naczyniowym.

oferta materacy

 

Twardość materaca H4 i H5

To najtwardsze modele dostępne na rynku przeznaczone dla osób ważących powyżej 100 kilogramów. Są wybierane głównie przez osoby, które preferują twarde podłoże w trakcie snu. Materace o twardości H4 i H5 zazwyczaj posiadają dodatkowe wzmocnienia, które przedłużają żywotność produktu.

Biało-szary materac Tempur Firm Elite

Materac Tempur Firm Elite dla osób lubiących twardsze podparcie

Jak dobrać twardość materaca w przypadku partnerów o dużej różnicy wagowej?

To jedne z najczęstszych pytań, które słyszymy od naszych klientów. Dla par z dużą różnicą wagową polecamy dwa oddzielne materace połączone za pomocą specjalnego łącznika. Osoby, które decydują się na zakup dwóch produktów, powinny pamiętać, że materace muszą mieć tę samą wysokość. W naszym sklepie znajdziesz także materace bez oznaczenia stref twardości wykonane z elastycznej pianki lub z dwóch rodzajów materiałów (tzw. materace hybrydowe): pianki oraz mikrosprężyn, które zapewnią odpowiedni komfort partnerom o różnej wadze korzystającym z tego samego łóżka.

Biały materac termoelastyczny Memo Dynamic z czerwonym pasem dookoła

Materac termoelastyczny Memo Dynamic Premium Duo z dwoma wkładami o różnych twardościach

Wybór twardości materaca – krótkie podsumowanie

Dobrze dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Choć wysokiej jakości produkty wykonane z bezpiecznych i atestowanych materiałów, mają swoją cenę, warto potraktować zakup materaca jako wieloletnią inwestycję. Na „zwrot” nie trzeba będzie jednak długo czekać. Wielu klientów twierdzi, że już po pierwszej nocy czuje zdecydowaną różnicę. Jeśli główną przyczyną chronicznych bólów głowy i pleców jest zła pozycja w trakcie snu, to dobór odpowiedniego modelu może skutecznie wyeliminować poranną sztywność karku i ucisk w odcinku krzyżowym czy lędźwiowym. Dobór właściwego produktu wpływa nie tylko na poprawę komfortu snu, ale także jakości życia.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki