Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jaki materac wybrać? Wybieramy najlepszy materac dla Ciebie!

22.06.2021
#PORADY

Lóżko to najważniejszy element wyposażenia sypialni, ale dopiero w połączeniu z wygodnym materacem i przyjemną w dotyku pościelą staje się miejscem odpoczynku i relaksu. Warto jednak pamiętać, że tylko dobrze dobrany produkt jest w stanie zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i naprawdę komfortowy wypoczynek przez całą noc. Choć na rynku jest wiele produktów różniących się m.in. rodzajem wypełnienia i poszycia oraz stopniem twardości, to nie każdy będzie tak samo dobry dla wszystkich. Jaki materac wybrać do spania, aby zadbać o właściwą higienę snu? Oto kompleksowy poradnik, w którym odpowiadamy na pytania, które najczęściej nurtują naszych klientów!

Znaczenie snu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Sen „zabiera” nam aż 1/3 życia. Ale czy na pewno „zabiera”? Lekarze i eksperci ds. snu podkreślają, że nie jest to w żadnym stopniu czas zmarnowany! Bez snu nasze ciało nie mogłoby prawidłowo funkcjonować. To właśnie wtedy wydziela się hormon wzrostu (sematotropina), która stymuluje produkcję kolagenu, białka odpowiedzialnego m.in. za budowę kości i chrząstek, a także piękny wygląd skóry. Zbyt mała liczba godzin przeznaczonych na wypoczynek lub złej jakości sen negatywnie wpływają m.in. na:

  • układ nerwowy (osoby niewyspane mają problemy z koncentracją i podejmowaniem racjonalnych decyzji),
  • układ pokarmowy (brak snu może być jedną z przyczyn nadwagi i otyłości),
  • układ krwionośny (osoby, które śpią zbyt krótko, mają wyższe ciśnienie i są bardziej narażone na rozwój takich chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca),
  • układ odpornościowy (długotrwały brak snu może powodować słabszą reakcję ze strony układu immunologicznego),
  • długotrwała bezsenność może przyczyniać się do rozwoju lub pogłębienia chorób psychicznych takich jak depresja.

materace

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak istotny?

Długi i zdrowy sen nie jest jednak możliwy bez odpowiedniego podłoża. Brak właściwego podparcia dla całego ciała może skutkować chronicznymi bólami głowy i kręgosłupa. Osoby, które śpią na źle dobranym materacu często skarżą się na drętwienie kończyn i sztywność karku. A to powoduje rozdrażnienie i nerwowość. Dlatego dobór materaca ma bezpośredni wpływ na poprawę komfortu snu i komfortu życia.

Materac czy wersalka?

Jedna noc na wersalce nie spowoduje poważnego uszczerbku na zdrowiu. Ale regularne spanie na niewygodnym podłożu już tak! Wersalka to mebel, który świetnie sprawdzi się w salonie, ale niestety nie w sypialni. Nawet po rozłożeniu nie jest w stanie zastąpić materaca, który został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić komfortowy wypoczynek przez całą noc.

Najlepszy materac: twardy czy miękki?

Podłoże do spania powinno być dopasowane do wzrostu, wagi oraz budowy ciała osób, które z niego korzystają. Jak kupić materac przez internet, jeśli nie mamy możliwości przetestowania produktu? Dostępne na rynku modele posiadają oznaczenia twardości, dzięki którym łatwiej dopasować materac do potrzeb:

  • H1 – przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza 60 kilogramów.
  • H2 – odpowiednie dla użytkowników o wadze od 50 do 80 kilogramów.
  • H3 – stworzone dla osób, których masa ciała jest większa niż 80, ale mniejsza niż 100 kilogramów.
  • H4 i H5 – idealne dla użytkowników, którzy ważą więcej niż 100 kilogramów.

 

Materac Selene Applause

Materac Selene Applause występuje  w twardościach H2 oraz H3

Zarówno zbyt twarde, jak i zbyt miękkie podłoże może przyczyniać się do problemów w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Twardy materac nie jest polecany osobom, które mają problemy z układem krwionośnym. Z kolei wybór zbyt miękkiego modelu może skutkować drętwieniem kończyn. Niewygodny materac oznacza problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu i może być przyczyną nadmiernego rozdrażnienia po przebudzeniu.

Strefy twardości – czy warto się na nich skupić?

Na rynku dostępnych jest wiele materacy różniących się m.in. rodzajem wypełnienia i sposobem budowy. Najczęściej można spotkać modele z trzema, pięcioma lub siedmioma strefami twardości. Najlepsze podparcie dla całego ciała zapewniają produkty, w których występuje aż siedem specjalnie zaprojektowanych stref o różnej twardości: w okolicy głowy, ramion, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Najtwardsza część materaca znajduje się w okolicy bioder. Taka budowa pozwala dopasować się do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Wspiera prawidłowe krążenie krwi i rozluźnienie mięśni w trakcie odpoczynku nocnego. Zarówno materace kieszeniowe i piankowe posiadają strefy twardości. Warto jednak pamiętać, że tego typu produkty zostały zaprojektowane w sposób ustandaryzowany. Świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które mają typową budowę ciała i zazwyczaj śpią w jednej pozycji.

Łóżko dla dwojga – jeden czy dwa materace?

Jaki materac będzie najlepszy dla pary? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają nam klienci. Masa ciała to jedno z podstawowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Osoby o filigranowej sylwetce mogą odczuwać dyskomfort, leżąc na zbyt twardym podłożu. Z kolei osoby o większej masie ciała na zbyt miękkim materacu będą się zbyt mocno „zapadać”, co może skutkować nadmiernym napięciem mięśni i szybszym zużyciem produktu. Co zrobić, gdy z jednego łóżka korzystają osoby, między którymi występuje duża różnica wagowa? Dobrym rozwiązaniem będzie jeden materac hybrydowy zbudowany z kilku warstw: lateksowej, pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej oraz sprężyn kieszeniowych. Tego typu produkty nie posiadają oznaczenia twardości. Sprawdzą się dla dwóch osób niezależnie od ich masy ciała. Materace hybrydowe mają swoją alternatywę, którą mogą być dwa materace o różnych stopniach twardości w jednym pokrowcu. W takim przypadku każdy użytkownik dobiera twardość do swoich potrzeb (biorąc pod uwagę m.in. masę i budowę ciała, a także stan zdrowia oraz indywidualne preferencje).

Przekrój materaca Selene Duet

Hybrydowy Selene Duet to najlepsze rozwiązanie dla par

Materac piankowy, lateksowy, sprężynowy czy hybrydowy? Porównujemy

Choć jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się tradycyjne materace sprężynowe, na rynku dostępnych jest coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, których celem jest poprawa jakości snu. Który produkt najlepiej sprawdzi się w przypadku alergików, a który materac będzie najlepszy dla osób mających problemy z kręgosłupem? Sprawdziliśmy!

Materac piankowy

Do produkcji materacy najczęściej stosowana jest pianka wysokoelastyczna (HR) oraz termoelastyczna.

• Pianka wysokoelastyczna (HR)

To produkt wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (poliuretanu) o dużej gęstości i porowatej strukturze. Dzięki odpowiedniej budowie zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i nie pochłania kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Ten typ materaca jest polecany m.in. dla alergików.

Pianka wysokoelastyczna, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się dużą sprężystością. Wysokiej jakości materace wykonane z tego materiału posiadają nawet siedem stref twardości i specjalnie zaprojektowany system nacięć poprzecznych.

• Pianka termoelastyczna (Visco)

To materiał, który dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem wydzielanego przez organizm ciepła. Dzięki temu zapewnia odpowiednie podparcie dokładnie w tych miejscach, w których jest ono najbardziej potrzebne (m.in. w okolicach bioder i ramion), podtrzymując nieco wyżej talię. Pianka termoelastyczna nazywana bywa także leniwą, ponieważ po utracie kontaktu z użytkownikiem powoli powraca do stanu pierwotnego. Materac termoelastyczny również jest polecany dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Materac Selene Blue

Materac z pianką termoelastyczną Selene Blue

Materac lateksowy

Materac lateksowy charakteryzuje się wysoką elastycznością. W dostępnych na rynku produktach najczęściej można spotkać mieszankę lateksu naturalnego i syntetycznego. To materiał, który dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, zapewniając odpowiednie podparcie w najbardziej newralgicznych punktach takich jak biodra i ramiona. Lateks ma też jedną, bardzo ważną dla alergików, właściwość. Zapewnia świetną cyrkulację powietrza, minimalizując ryzyko namnażania się drobnoustrojów. To produkt, który sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Po to rozwiązanie szczególnie chętnie sięgają osoby, które cierpią na nadpotliwość.

Materac sprężynowy

To obok materacy piankowych najbardziej popularny produkt. Na rynku można spotkać materace sprężynowe typu bonell i kieszonkowe (pocket lub multipocket). Pierwszy typ jest powoli wypierany przez nowoczesne materace kieszonkowe, w których każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce wykonanej z wysokiej jakości tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, że każda sprężyna pracuje indywidualnie i dzięki temu pozwala zminimalizować przenoszenie drgań. Eliminuje także problem skrzypienia często występujący w tradycyjnych materacach bonell (które są połączone za pomocą stalowego drutu). Najlepsze materace sprężynowe zapewniają odpowiednie podparcie dla całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc najbardziej narażonych na obciążenia (m.in. w okolicy bioder). W materacach sprężynowych kieszonkowych często stosuje się z dwóch stron warstwę pianki, która zapewnia odpowiednią miękkość. Dostępne na rynku modele mogą posiadać strefy twardości.

Materac sprężynowy Vita Light

Materac sprężynowy Vita Light

Materac piankowy a lateksowy

Lateks podobnie jak pianka szybko dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Oba materiały zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i są rekomendowane dla osób uczulonych m.in. na kurz i odchody roztoczy. Zarówno lateks, jak i pianka charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu będą służyć przez wiele lat.

Materac piankowy a sprężynowy

Materac piankowy będzie dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie miękkie podłoże i lubią, jak materac delikatnie „otula” ich ciało w trakcie snu. To rozwiązanie polecane szczególnie dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa oraz problemy z układem krwionośnym, a także dla dzieci oraz osób starszych. Z kolei materace sprężynowe są przeznaczone dla osób, które lubią nieco twardsze, bardziej sprężyste podłoże, są przyzwyczajone do tradycyjnych materacy i najczęściej śpią na plecach. Dlatego na pytanie, jaki materac wybrać: piankowy czy sprężynowy, nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. To dwa produkty, które posiadają wiele zalet, ale są przeznaczone dla osób o nieco innych potrzebach.

Materac lateksowy a sprężynowy

Wiele osób zastanawia się także nad wyborem pomiędzy materacem lateksowym a sprężynowym. Różnica będzie podobna, jak w przypadku materacy piankowych i sprężynowych. Materace lateksowe będą odpowiednie dla osób, które preferują nieco bardziej miękkie podłoże, a sprężynowe: odrobinę twardsze i bardziej elastyczne. Na rynku dostępne są także produkty, które łączą oba rozwiązania: nad warstwą sprężynową znajduje się warstwa lateksu o właściwościach antyalergicznych.

Materace hybrydowe

To najnowocześniejsze produkty dostępne na rynku, które łączą zalety materacy sprężynowych, piankowych i lateksowych. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i wysoki komfort snu. Dzięki unikalnej konstrukcji są elastyczne, przewiewne, hipoalergiczne i bardzo wytrzymałe. Wkład w materacach hybrydowych składa się z kilku, specjalnie dobranych warstw: lateksowej, piankowej (wysokoelastycznej i termoelastycznej) oraz sprężynowej kieszonkowej. To najbardziej uniwersalne produkty dostępne na rynku, które dzięki swojej budowie sprawdzą się dla każdego użytkownika niezależnie od wagi i budowy ciała. Materace hybrydowe są dostępne w wielu rozmiarach. Dzięki temu nadają się zarówno do łóżek pojedynczych, jak i podwójnych (także w przypadku, kiedy między partnerami jest duża różnica wagowa).

Materac hybrydowy Tempur Pro Plus Hybrid

Materac hybrydowy Tempur Pro Plus Hybrid

Stelaż do materaca – czy jest potrzebny?

Dobór materaca to nie wszystko! Aby zapewnić sobie naprawdę komfortowy wypoczynek, nie można zapomnieć o podtrzymującym go stelażu. To element łóżka, który odpowiada za właściwe podparcie dla kręgosłupa. Nowoczesne stelaże do łóżka, podobnie jak materace, posiadają wzmocnienia w najbardziej newralgicznych punktach, czyli w części barkowej i biodrowej (z możliwością regulacji twardości). Na rynku można znaleźć stelaże nieregulowane i regulowane elektrycznie za pomocą pilota. Możliwość regulacji wysokości podgłówka i podnóżka umożliwia komfortowy wypoczynek i relaks przy książce lub telewizji. To rozwiązanie stosowane także w łóżkach osób obłożnie chorych i mających problemy z poruszaniem się. Stelaż wraz z odpowiednio dobranym materacem pozwalają stworzyć w sypialni miejsce do wypoczynku dopasowane do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są stelaże pojedyncze i podwójne, które sprawdzą się w przypadku łóżek dwuosobowych.

Stelaż regulowany elektrycznie Lignum El 2

Pokrowiec na materac – jaki warto kupić?

Kurz, zarodniki grzybów, złuszczony naskórek, roztocza, bakterie – choć zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni materaca, są niewidoczne gołym okiem, mogą powodować silną reakcję alergiczną i pogorszyć komfort snu. Ochraniacze na materac pozwalają przedłużyć żywotność materaca. Wybrany produkt powinien być łatwo zdejmowalny tak, aby bez problemu można było go wyprać w pralce w odpowiedniej temperaturze pozwalającej na usunięcie większości drobnoustrojów chorobotwórczych. Pokrowiec chroni materac przed osiadaniem kurzu, a jeśli jest wodoodporny, także przed wnikaniem wilgoci. Pokrowiec na materac powinien być wykonany z naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałów takich jak bambus czy bawełna. Ochraniacz na materac jest zalecany szczególnie w przypadku stelaży regulowanych. Pokrowiec należy dobrać do długości, szerokości oraz wysokości materaca.

Ochraniacz materaca Tempur Cooling Tencel

Wodoodporny i przepuszczający powietrze ochraniacz materaca Tempur Cooling Tencel

Drogi czy tani materac? Stosunek ceny do jakości

Na cenę materaca wpływa wiele czynników m.in. rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji poszycia i wypełnienia, zastosowane technologie, sposób pikowania, rozmiar, ilość warstw czy rodzaj pokrowca. Czy dobry materac do spania musi być drogi? Cena jest jednym z wyznaczników jakości produktu. Im lepsze materiały, tym wyższy koszt produkcji. Warto jednak pamiętać, że zakup materaca to inwestycja na wiele lat. Tani materac wykonany z niskiej jakości materiałów nie zapewni tak komfortowego wypoczynku jak droższy model stworzony z bezpiecznych, certyfikowanych materiałów.

Jak dobrać materac do potrzeb – krótkie podsumowanie

Jak wśród tak wielu produktów dostępnych na rynku wybrać najlepszy materac do spania? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ dobór materaca to kwestia indywidualna. Szukając idealnego produktu, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na:

  •  rodzaj wypełnienia,
  •  strefy twardości,
  •  materiał, z którego zostało wykonane poszycie,
  •  stopień twardości,
  •  rozmiar,
  •  rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji pokrowca,
  •  hipoalergiczność,
  •  możliwość dopasowania do stelaża,
  •  wzrost, wagę, budowę ciała oraz stan zdrowia użytkownika,
  •  indywidualne preferencje.

Wiemy, jak ważny jest komfort snu! Dobre materace do spania znajdziesz w sklepie internetowym Selene oraz w salonach stacjonarnych. Masz pytania lub wątpliwości dotyczące konkretnego produktu? Nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Przeczytaj również:

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
-15% na produkty dziecięce od Mikołaja! Użyj kod KIDS
image
Raty 0% to najlepsza okazja na zakupy rozłożone w czasie! Skorzystaj z nieoprocentowanych rat i zapłać w 10 częściach.
image
Kolekcja Premium, to komfort i wygoda, które zostały stworzone z wiedzy, doświadczenia i pasji do zdrowego snu. Mater...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki