Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Materac piankowy czy kieszeniowy – jaki wybrać? Różnice i podobieństwa.

13.05.2022
#PORADY

Planujesz zakup nowego materaca do sypialni, ale nie wiesz, który model wybrać: piankowy czy kieszeniowy? Zastanawiasz się, czy różnice w budowie wkładu rzeczywiście mają tak duży wpływ na komfort snu? Aby ułatwić Ci wybór, porównaliśmy oba modele, uwzględniając różnice w budowie wkładu oraz inne charakterystyczne cechy. Sprawdź, który będzie odpowiedni dla Ciebie!

Materace sprężynowe – bonellowe czy kieszeniowe?

Myślisz: materac sprężynowy i czujesz druty boleśnie uciskające każdą część ciała? Słyszysz uciążliwe skrzypienie spowodowane ruchami leżącego obok partnera? Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się spać na klasycznym materacu sprężynowym typu bonell, doskonale rozumiemy Twoje obawy! Modele te charakteryzowały się prostą budową. Sprężyny umieszczone wewnątrz wkładu były połączone ze sobą za pomocą sztywnego drutu. Mechanizm ten był szczególnie uciążliwy dla użytkowników łóżek podwójnych. Każdy ruch partnera był bowiem odczuwalny po drugiej stronie (to tzw. efekt fali).

Większość materacy starego typu nie posiadała także dodatkowej warstwy piankowej, po wielu latach użytkowania można było więc odnieść wrażenie, że sprężyny wżynają się w ciało. Choć materace bonellowe cechuje bardzo duża wytrzymałość, to ciężko powiedzieć, żeby modele te zapewniały właściwy komfort snu. Nowoczesne materace sprężynowe niwelują te problemy. Choć wewnątrz wkładów również można znaleźć sprężyny, to oba rodzaje różnią się budową.

Materace kieszeniowe – charakterystyka

 • Materace kieszeniowe bazują na systemie kieszonek. Dzięki temu, że każda sprężyna znajduje się w osobnym woreczku, pracuje niezależnie od innych. Zastosowanie tego mechanizmu znacząco poprawia komfort snu.
 • Zmianę odczują przede wszystkim te osoby, które korzystają z materacy podwójnych. W przypadku materacy kieszeniowych ruchy partnera nie mają już takiego wpływu na komfort snu drugiej osoby, ponieważ nacisk jest odczuwalny tylko po jednej stronie. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy często zmieniają pozycję w trakcie snu.
 • Zamknięcie sprężyn w osobnych kieszonkach pozwoliło także wyeliminować uciążliwe skrzypienie. Nowoczesne materace sprężynowe pracują tak cicho, że trudno uwierzyć, że w środku znajduje się kilkaset, a w niektórych modelach nawet kilka tysięcy sprężyn. Im więcej sprężyn, tym wyższa cena materaca, ale także lepsze dopasowanie do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a co za tym idzie – jeszcze bardziej komfortowy wypoczynek.
 • Materace kieszeniowe różnią się twardością. Na rynku można znaleźć modele od H1 do H5. Są przeznaczone dla użytkowników o różnej masie ciała, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych o dużej masie ciała.
 • Materac piankowy czy kieszeniowy – jaki model lepiej dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa? Na rynku można znaleźć modele ze strefami nacisku lub bez (modele bez stref twardości są polecane przede wszystkim najmłodszym użytkownikom, którzy dynamicznie rosną). Dzięki strefom twardości materac zapewnia mocniejsze podparcie tam, gdzie nacisk jest największy (m.in. w okolicy bioder) i mniejsze tam, gdzie nacisk jest mniejszy (m.in. w okolicy łydek i stóp).
 • W nowoczesnych modelach kieszeniowych można znaleźć także piankę wysoko- lub termoelastyczną oddzieloną od warstwy sprężynowej przekładką filcową. Syntetyczna pianka zapewnia jeszcze lepszy komfort snu i zbliża ten model do materacy w całości wypełnionych pianką.
 • Materac piankowy czy kieszeniowy – który jest bardziej elastyczny? Materace sprężynowe cechują się elastycznością punktową. Są przeznaczone dla osób, które lubią spać na twardym lub średnio twardym podłożu.
 • Na rynku można znaleźć materace kieszeniowe jedno- lub dwustronne. W modelach dwustronnych warstwa piankowa znajduje się po obu stronach warstwy sprężynowej. Dzięki temu materac można swobodnie obracać w płaszczyźnie góra-dół, uzyskując taki sam komfort snu. W modelach jednostronnych warstwę piankową znajdziemy tylko po jednej stronie.
 • Materace sprężynowe kieszeniowe są odporne na uszkodzenia oraz duży ciężar. W związku z tym są przeznaczone dla użytkowników o dużej masie ciała.

Przekrój materaca Selene Multi 2.0

Przekrój materaca Selene Multi 2.0

Materace piankowe – charakterystyka

 • Materace piankowe są w całości wypełnione syntetyczną pianką wysoko- lub termoelastyczną. Pierwsza charakteryzuje się dużą elastycznością punktową porównywalną do snu na materacu sprężynowym kieszeniowym. Druga „otula” ciało, reagując na jego ciężar oraz temperaturę, a następnie powoli wraca do pierwotnego kształtu (dlatego czasem bywa nazywana pianką leniwą). W wielu modelach można spotkać oba rodzaje pianek.
 • Materace piankowe zapewniają świetne podparcie dla kręgosłupa na całej długości, zapewniając wysoki komfort snu.
 • Wysokiej jakości syntetyczna pianka zamknięta w pokrowcu charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jest odporna na odkształcenia spowodowane ciężarem ciała użytkowników i kruszenie się. Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na gęstość pianki. Im gęstsza, tym bardziej wytrzymała.
 • Pianka zapewniająca równomierne podparcie dla całego kręgosłupa przynosi ulgę osobom zmagającym się ze schorzeniami kręgosłupa.
 • Materace piankowe, ze względu na swoją budowę, ograniczają ryzyko namnażania się wewnątrz wkładu roztoczy. Dlatego są szczególnie polecane alergikom i małym dzieciom.

Przekrój materaca Selene Dynamic Standard

Przekrój materaca Selene Dynamic Standard

Różnice między materacami kieszeniowymi a piankowymi

Materace piankowe nie posiadają warstwy sprężynowej. Wewnątrz wkładu znajdziemy wyłącznie syntetyczną piankę. Choć w materacach kieszeniowych znajdziemy warstwę piankową, to nie odgrywa ona głównej roli. Podstawową różnicą jest więc budowa wkładu. Mimo różnej budowy materace kieszeniowe i piankowe zapewniają równie wysoki komfort snu. Gęsta pianka może być równie ciężka jak sprężyny, wiec rodzaj wkładu materaca nie musi świadczyć o jego ciężarze. To istotna informacja przy zakupie materaca dwustronnego, który wymaga regularnego odwracania. Warto jednak pamiętać, że każdy materac – zarówno piankowy, jak i kieszeniowy – wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Kieszeniowy czy piankowy – jaki materac wybrać?

Materac kieszeniowy czy piankowy – jaki model wybrać? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez naszych klientów. Doskonale to rozumiemy! Zakup materaca to spora inwestycja, zwłaszcza jeśli zależy nam na modelu wykonanym z wysokiej jakości materiałów. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego podłoża do spania to inwestycja w zdrowy sen i dobre samopoczucie. Wiele dolegliwości, takich jak przewlekłe bóle głowy czy chroniczne bóle kręgosłupa, wynika ze spania na źle dobranym materacu. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę m.in. na budowę wkładu i wziąć pod uwagę indywidualne preferencje. Ta z pozoru niewielka zmiana może w znaczący sposób wpłynąć na komfort życia. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony przede wszystkim od masy ciała użytkownika, jego stanu zdrowia oraz indywidualnych preferencji.

Warto także mieć na uwadze to, że nawet najlepszy materac po około 8-10 latach użytkowania warto wymienić na nowy model (przede wszystkim ze względów higienicznych). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zakupu materaca zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami ds. snu.

 

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki