Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak dobrać materac do wagi? Praktyczny poradnik.

19.04.2022
#PORADY

Twój materac nie spełnia Twoich oczekiwań? Masz wrażenie, że jest źle dobrany? A może dopiero stoisz przed wyborem produktu do spania? Sprawdź, dlaczego dobór materaca do wagi jest tak istotny dla jakości wypoczynku.

Waga a wybór materaca — dlaczego trzeba ją brać pod uwagę?

Dobór materaca do wagi człowieka jest o tyle ważny, że warunkuje komfort snu i pomaga zregenerować siły na następny dzień. Z tego powodu na ten aspekt warto poświęcić więcej czasu i mieć gwarancję optymalnego wyboru produktu, z którego każdego dnia będzie się korzystać przez kilka godzin.

Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie konkretnego materaca, powinno się sprawdzić, czy wybrany model spełnia oczekiwania nie tylko w aspekcie samej wygody i komfortu, ale przede wszystkim, czy zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Tym samym, dobór twardości do wagi to sprawa indywidualna, ale niezwykle ważna. Warto kierować się zasadą wzrostową — im dana osoba jest cięższa, tym powinna sięgać po twardsze rodzaje materacy. Aczkolwiek nie jest to nie jedyny parametr, jaki należy uwzględnić.

Niemniej, warto sięgnąć po porady doradców klienta w sklepie lub udać się do fizjoterapeuty, którzy z pewnością poradzą, które rozwiązania w danym przypadku będą optymalne.

Materac Selene Applause Duo dla par z wkładami o twardościach H2 oraz H3

Materac Selene Applause Duo dla par z wkładami o twardościach H2 oraz H3

Materac a waga — jakie są rodzaje materaców?

Zastanawiając się, jak dobrać materac do wagi, warto zapoznać się z oznaczeniami materaców, jakie stosują producenci. Twardość oznaczana jest symbolem litery „H” oraz cyfrą od 1 do 4 (klasa 5 jest bardzo rzadko spotykana). Tym samym:

  • Materace oznaczone jako H1 dedykowane są osobom, których waga nie przekracza 60 kg. Są przeznaczone także dla dzieci. H1 określa się mianem materaca miękkiego.
  • Klasa H2 to materac średnio miękki, polecany osobom o wadze między 60, a 80 kg.
  • Grupa produktów oznaczona jako H3 to materace średnio twarde. Jest to najczęstszy wybór osób o wadze od 80 do 110 kg.
  • Materac H4 to materace twarde, dedykowane użytkownikom, których waga przekracza ciężar ciała 110 kg.
  • Rzadka klasa materaców H5 charakteryzują się wysokim poziomem twardości. Produkowane z myślą o osobach cięższych, których waga przekracza 120 kg.

Sama waga użytkownika to nie wszystko. Warto zestawić ją również ze wzrostem danej osoby, ponieważ u osób z tą samą wagą, ale o różnym wzroście, ciężar ciała może rozkładać się inaczej.

Materac Monday określany jest jako średnio twardy

Materac Monday określany jest jako średnio twardy

Jak dobrać materac do wagi?

Dobrze dobrany materac do wagi poprawia jakość snu i warunkuje zdrowie. Optymalny wybór zapewnia odciążenie kręgosłupa. Leżąc na wznak, powinien on mieć możliwość przybrania naturalnej krzywizny kształtem przypominającej literę „S”. Z kolei w pozycji bocznej, użytkownik powinien czuć odprężenie. Tym samym produkt dostosowuje się do kształtu ciała.

Zastanawiając się jak dobrać materac do wagi, oprócz samego oznaczenia producentów, można wykonać prosty test, kładąc się na wybranym modelu. Zbyt miękki materac powoduje, że kręgosłup wygina się w kształt litery „C”, a przestrzenie między kręgami nie mogą się zregenerować.

Z kolei zbyt twarde miejsce do spania można rozpoznać po tym, że może pojawić się drętwienie palców u nóg ze względu na podpór jedynie w niektórych miejscach oraz zbyt mocne uciskanie, które utrudnia krążenie krwi. Co więcej, w ten sposób źle dobrany materac może przysporzyć trwałe skrzywienia kręgosłupa.

Przykładowa waga i dobór odpowiednich twardości materaców

Komfort przebywania na materacu z określoną twardością jest subiektywnym odczuciem. Oprócz dedykowanej symbolami wagi, istotne są osobiste preferencje oraz wzrost.

Jeżeli waga użytkownika znajduje się na pograniczu kolejnych klas twardości, np. ważąc 80 kg, warto przetestować, czy lepszym wyborem będzie materac H2, czy też H3.

Mimo iż zaleca się wybór twardszych produktów, to jednak ważny jest tzw. nacisk miejscowy, ponieważ w inny sposób rozkłada się masa ciała osoby dwumetrowej z wagą 100 kg, a tej, która waży tyle samo, ale jest 30 cm niższa.

Materac Natural Sliver o twardości H4

Materac Natural Sliver o twardości H4

Dobór materaca do wagi powinien iść w parze razem z uwzględnieniem przyzwyczajeń danej osoby i jej indywidualnych preferencji. W praktyce twardy materac subiektywnie może być odczuwany jako średnio twardy. Przykładowo, osoba o wadze 60 kg może materac H3 uznać jako twardy. Z kolei człowiek o wadze około 110 kg przy wzroście 170 cm, materac H4 będzie zbyt miękki.

Materac a waga dziecka — jak wybrać odpowiedni?

U dzieci dużo ważniejsze od symboli i oznaczeń twardości są ich indywidualne potrzeby. Z reguły materace dziecięce wykonywane są z pianki wysokoelastycznej, która charakteryzuje się reagowaniem na kształt ciała i jego ciepłotę.

W przypadku dzieci poleca się materace miękkie lub średnio miękkie (H1 lub H2), aczkolwiek istnieje możliwość dokupienia maty kokosowej, jeżeli dobór materaca do wagi był nietrafiony. Warto zadbać o jakość wykonania i materiału produktu, na którym dziecko śpi. Przede wszystkim powinien on być dopasowany do użytkownika.

Przekrój materaca dziecięcego Baby's Best

Przekrój materaca dziecięcego Baby's Best

Podsumowując, dla własnego komfortu, wysokiej jakości snu, ale przede wszystkim dla zdrowia kręgosłupa, przed zmianą materaca warto zadać sobie pytanie jak dobrać materac do wagi — bo fakt, iż miejsce, na którym człowiek śpi, powinno być dostosowane całkowicie pod jego indywidualne potrzeby, jest oczywiste.

Kluczem odpowiedniego doboru materaca do wagi jest klasa twardości, którą producenci określają za pomocą litery „H” oraz cyfry. Aby wybrać optymalną twardość, warto zapoznać się z w teorii optymalnym stopniem utwardzenia, ponieważ główną zasadą, jaką można się kierować, jest fakt, iż im ciężar ciała użytkownika jest większy, tym materac powinien być twardszy.

Nie jest to jednak jedyne kryterium. Subiektywne odczucia oraz wzrost są równie ważne.

Tym samym, decydując się na zakup materaca, zaleca się konsultację z fachowcem w tej dziedzinie, np. konsultantem w sklepie lub z fizjoterapeutą. W ten sposób można uniknąć trwałych wad postawy, krzywizn kręgosłupa. Dobry materac zapewni wypoczynek i jakość snu.

 

* Zdjęcie główne zostało wykonane podczas wspólnej sesji Selene Materace oraz Thorn Fit.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki