Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Materac lateksowy czy sprężynowy – który wybrać i czym się kierować?

08.06.2022
#PORADY

Dostępne na rynku materace różnią się przede wszystkim rodzajem wypełnienia. Klienci często zastanawiają się, jaki materac będzie najlepiej odpowiadał na ich potrzeby: sprężynowy czy lateksowy? Przed wyborem podłoża do spania stają także osoby, które właśnie powitały w domu nowego członka rodziny. Jaki model będzie wspierał harmonijny rozwój małego człowieka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca do łóżka pojedynczego i podwójnego.

Materace lateksowe – charakterystyka

Na rynku można znaleźć materace wykonane z jednolitego bloku lateksowego ze specjalnymi kanalikami, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Dużą popularnością cieszą się także materace piankowe z cienką warstwą lateksową znajdującą się u góry. Do wyrobu materacy lateksowych wykorzystuje się lateks naturalny i syntetyczny. Lateks naturalny to surowiec pozyskiwany z mleczka kauczukowego pochodzącego z drzew kauczukowych. Kiedy możemy powiedzieć, że materac jest wykonany z naturalnego lateksu? Jeśli zawartość mleczka kauczukowego wynosi minimum 80%. Lateks syntetyczny to materiał otrzymywany w wyniku procesów laboratoryjnych m.in. polimeryzacji. Materace, które zawierają mniej niż 30% mleczka kauczukowego, są klasyfikowane jako materace lateksowe syntetyczne. Warto jednak pamiętać, że na rynku nie ma produktów wykonanych w 100% z naturalnego lateksu. Aby przedłużyć żywotność materacy lateksowych, we wszystkich stosuje się domieszkę lateksu syntetycznego. Czy materace wykonane z naturalnego lateksu zapewniają większy komfort snu niż produkty wykonane z materiału syntetycznego? Choć lateks naturalny charakteryzuje się większą gęstością, to osobom niezwiązanym z branżą, trudno wskazać różnice między lateksem naturalnym a syntetycznym. W niektórych modelach materacy lateksowych można znaleźć także matę kokosową, która zapewnia pożądaną twardość.

  • Lateks to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji materacy. Jest hipoalergiczny i antybakteryjny. Dzięki swoim właściwościom minimalizuje ryzyko namnażania się wewnątrz mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych (m.in. roztoczy). Z tego względu materace lateksowe są polecane małym dzieciom i osobom zmagającym się z różnego rodzaju alergiami wziewnymi lub kontaktowymi. Kanalikowa budowa sprawia, że materac nie zatrzymuje nadmiaru wilgoci.
  • Lateks dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, zapewniając odpowiednie podparcie w newralgicznych miejscach. Dlatego materace lateksowe bywają nazywane ortopedycznymi i są polecane osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu kostno-stawowego.
  • Materace lateksowe charakteryzują się także dużą wytrzymałością.

Materac hybrydowy z warstwą lateksu Selene Duet

Materac hybrydowy z warstwą lateksu Selene Duet

 

Materace sprężynowe – charakterystyka

Materace sprężynowe możemy podzielić na tradycyjne (bonellowe) i nowoczesne (kieszeniowe). W starszych modelach, powoli wypieranych z rynku, znajdują się sprężyny o klepsydrowym kształcie połączone ze sobą za pomocą wytrzymałego drutu. Nacisk w jednym miejscu powoduje „efekt fali”, to znaczy, że jest odczuwalny także po drugiej stronie materaca. To zjawisko znają wszystkie osoby, którym kiedykolwiek zdarzyło się spać na materacu sprężynowym starego typu. Choć modele te wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością, trudno mówić o optymalnym komforcie snu.

  • W nowoczesnych materacach sprężynowych każda sprężyna znajduje się w oddzielnej kieszonce wykonanej z trwałej, ale przewiewnej tkaniny. Zastosowanie tego mechanizmu pozwoliło wyeliminować „efekt fali”.
  • Na komfort snu wpływa także sposób ułożenia sprężyn. Materace kieszeniowe posiadają od 3 do nawet 9 stref twardości (w zależności od modelu). Dopasowanie twardości sprężyn do naturalnych krzywizn kręgosłupa zapewnia odpowiednie podparcie dla całego ciała: od głowy po stopy.
  • Wewnątrz wkładu oprócz warstwy sprężynowej znajduje się także warstwa z pianki wysoko- lub termoelastycznej. W wybranych modelach (hybrydowych) można znaleźć warstwę sprężynową, warstwę piankową i warstwę lateksową. To produkty przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, którym szczególnie zależy na wysokim komforcie snu.

Materac kieszonkowy z warstwą lateksu Selene Multi 2.0

Materac kieszonkowy z warstwą lateksu Selene Multi 2.0

 

Materac lateksowy czy sprężynowy – jaki model wybrać dla dziecka?

Materace dla najmłodszych użytkowników nie powinny posiadać stref twardości. Z tego względu dzieciom do 6. roku życia nie polecamy spania na materacach sprężynowych (zarówno bonellowych, jak i kieszeniowych) z wydzielonymi strefami komfortu. Wybierając materac dla dziecka, należy dopasować twardość podłoża do masy ciała użytkownika. Należy pamiętać, że podłoże do spania nie powinno być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Wybór złej twardości może w negatywny sposób wpływać na komfort snu i rozwój układu kostnego dziecka. Nieodpowiednie podłoże do spania może być jedną z przyczyn bezsenności i nocnych pobudek.

Materac lateksowy czy sprężynowy będzie więc najlepszy dla dziecka? Najlepszym wyborem dla najmłodszych użytkowników będzie materac lateksowy lub piankowy. Na rynku można znaleźć także materace piankowo-lateksowe. Oferujemy również materace sprężynowe dwustronne uzupełnione o piankę komfort, które nie posiadają stref twardości.

sklep z materacami

Różnice między materacami lateksowymi a sprężynowymi

Materace lateksowe i sprężynowe różnią się przede wszystkim budową. W pierwszym przypadku wewnątrz wkładu można znaleźć elastyczną piankę lateksową lub lateksowo-piankową. W drugim warstwę sprężynową uzupełnioną o warstwę piankową.

Kolejną istotną różnicą jest sposób podparcia. Materace lateksowe, podobnie jak piankowe, zapewniają takie samo podparcie na całej powierzchni. Z kolei materace sprężynowe zapewniają podparcie punktowe. Materace sprężynowe wyróżniają się także większą twardością. Są więc przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie lubią, gdy materac delikatnie „otula” ciało. Ze względu na znajdujące się wewnątrz sprężyny są także cięższe od modeli wykonanych z pianki lateksowej.

Jaki materac wybrać – lateksowy czy sprężynowy?

Oba rodzaje materacy są w stanie zapewnić komfortowy wypoczynek, jeśli będą dopasowane do masy ciała, stanu zdrowia oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Jeśli chodzi o materace sprężynowe, polecamy przede wszystkim nowoczesne modele kieszeniowe, które eliminują uporczywe skrzypienie oraz „efekt fali”, szczególnie odczuwalny w łóżkach podwójnych. Ze względu na to, że każdy człowiek ma nieco inną budowę ciała, wybór materaca zawsze jest sprawą indywidualną. Jeżeli z tego samego łóżka korzystają osoby o mocno zróżnicowanej masie ciała, warto rozważyć zakup dwóch materacy o różnej twardości połączonych jednym pokrowcem.

Materac piankowy lateksowy czy sprężynowy – jaki wybrać? Jeśli masz wątpliwości, jaki materac będzie najlepszy dla Ciebie lub dla Twojego dziecka, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami ds. snu, którzy są dostępni w sklepach stacjonarnych Selene oraz online.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki