Choć dobrej jakości materac to inwestycja na wiele lat, przychodzi czas, gdy produkt przestaje spełniać swoje zadanie. Zwłaszcza gdy był użytkowany w niewłaściwy sposób lub został wykonany z niskiej jakości materiałów. Nad kupnem nowego modelu najczęściej zaczynamy zastanawiać się wtedy, gdy na powierzchni materaca pojawiają się trudne do usunięcia plamy lub odkształcenia. Co zrobić ze starem materacem? Czy można pozostawić go w wiacie śmietnikowej? A jeśli wciąż jest w dobrym stanie – dać mu drugie życie? Sprawdź!
Czego NIE robić ze starym materacem?
Nielegalne wysypiska śmieci to problem, z którym mierzy się wiele gmin na terenie całego kraju. Pozostawianie odpadów w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, negatywnie wpływa nie tylko na estetykę naszych miast i wsi, ale przede wszystkim środowisko naturalne. Takie zachowanie jest też niezgodne z prawem. Za wyrzucanie śmieci do lasu grożą wysokie mandaty nawet do 500 złotych. Coraz więcej miejsc jest objętym monitoringiem, co pozwala odpowiednim służbom szybko znaleźć i ukarać sprawców. Na szczęście fotopułapki oraz wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie sprawiają, że takich przypadków jest coraz mniej. Starych materacy oraz innych elementów wyposażenia wnętrz absolutnie nie należy zostawiać w miejscach, które nie są do tego przeznaczone!
Co zrobić ze starym materacem? Podpowiadamy!
1. Poczekaj na wywóz odpadów wielkogabarytowych
Starego materaca nie należy wrzucać do pojemnika na odpady (nawet zmieszane). Jeśli rzetelnie podchodzimy do segregacji, możemy zostawić go przy wiacie śmietnikowej tylko pod warunkiem, że zbliża się termin wywozu odpadów wielkogabarytowych. Jeżeli nie wiesz, kiedy będą odbierane, zwróć się o pomoc np. do administratora spółdzielni mieszkaniowej. Materac dla osoby dorosłej to przedmiot o sporej wadze. Wyniesienie go do śmietnika lub oddanie do punktu zajmującego się recyklingiem to spore wyzwanie, zwłaszcza gdy w budynku nie ma windy. Jeżeli nie możesz samodzielnie wynieść go z budynku, poproś o pomoc bliskie osoby lub skontaktuj się z firmą zajmującą się utylizacją tego typu odpadów.
2. Oddaj materac do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
PSZOK to miejsce, do którego za darmo możemy oddać kłopotliwe odpady. Nie tylko te wielkogabarytowe jak materace dywany, materiały budowlane (m.in. beton, gruz, ceramikę czy glazurę), meble czy zużyte opony samochodowe, ale także elektrośmieci, baterie, odpady z tworzyw sztucznych, leki czy detergenty. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można znaleźć w całej Polsce m.in. w:
• Gdańsku (ul. Jabłoniowa 55)
• Gorzów Wielkopolski (ul. Małaszyńska 180)
• Katowice (ul. Milowickiej 7A, Obroki 140, Zaopusta 70 oraz Bankowa 10)
• Kraków (ul. Nowohucka 1D)
• Lublin (ul. Głuska 6)
• Łódź (ul. Graniczna 2, Kasprowicza 10 oraz Zamiejska 1)
• Olsztyn (ul. Towarowa 20a) • Opole (ul. Podmiejska 69)
• Poznań (ul. 28 Czerwca 1956 r. oraz ul. Wrzesińska 12)
• Warszawa (ul. Zawodzie 1 oraz Płytowa 1) • Wrocław (ul. Kazimierza Michalczyka 9 oraz ul. Janowskiej 51)
• Zielona Góra (ul. Zjednoczenia 110 oraz ul. Wrocławska 73)
Materac Sunday
3. Oddaj materac do recyklingu
Recykling to jeden z najbardziej popularnych sposobów dbania o środowisko naturalne. Nie wszyscy wiedzą, że stare materace doskonale nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Choć firm zajmujących się tego typu usługami nie ma jeszcze wiele na rynku polskim, to można śmiało założyć, że w przyszłości będzie ich coraz więcej. Jakie materiały można odzyskać z materacy? W przypadku modeli sprężynowych są to m.in. stalowe sprężyny. Do przetworzenia świetnie nadaje się także pianka wykonana z tworzywa sztucznego oraz lateks. Z uzyskanych w ten sposób surowców powstają różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.
4. Oddaj materac do organizacji charytatywnej
Co zrobić ze starym materacem? W Polsce działa wiele organizacji charytatywnych, które zbierają przedmioty codziennego użytku dla swoich podopiecznych. Oprócz ubrań, butów i środków czystości często zbierane są także koce, poduszki, pościel i materace. Zanim jednak zawieziesz materac do wybranej organizacji charytatywnej, dowiedz się, czy rzeczywiście w tej konkretnej placówce jest zapotrzebowanie na tego typu przedmioty.
5. Oddaj materac na lokalnych grupach np. „Uratuj przed śmieciarką”
Nie zawsze wymiana materaca jest związana z tym, że przedmiot nie nadaje się do użytku. Czasem zachodzi taka konieczność przy wymianie łóżka na większe (np. gdy w rodzinie pojawiają się dzieci). Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić ze starym materacem, który wciąż jest w dobrym stanie, to możesz wystawić go na jednej z lokalnych grup pomocowych. Daj niepotrzebnym przedmiotom drugie życie! Ktoś z pewnością się z nich ucieszy.
6. Zrób z materaca nowy przedmiot!
Coraz większą popularnością także w Polsce cieszy się upcykling. To filozofia, która zakłada, że nawet z przedmiotu, który na pierwszy rzut oka nie nadaje się już do użytku, można stworzyć rzecz o większej wartości. Nawet jeśli materac już nie nadaje się do spania, może posłużyć Ci w inny sposób np. do siedzenia w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Wyciągniętą z niego piankę można obszyć wybranym materiałem i wykorzystać do ozdoby salonu lub sypialni. Taką poduszkę można także „podarować” swojemu zwierzakowi.
Materac Sealy One - przeczytaj jego opis
7. Zamów bezpłatny odbiór materaca w swoim mieście
Nie wiesz, kiedy w Twojej okolicy jest odbiór odpadów wielkogabarytowych lub nie możesz czekać z wyrzuceniem śmieci do momentu zbiórki? W wielu miastach w Polsce (np. w Gdyni) możesz zgłosić potrzebę odbioru odpadów wielkogabarytowych za pomocą specjalnego formularza dostępnego na oficjalnej stronie internetowej miasta. Wystarczy podać podstawowe dane kontaktowe oraz miejsce wystawienia odpadu (jeśli jest inne niż adres zamieszkania). Sprawdź, czy w Twoim mieście również możesz zamówić podobną usługę.