Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jaka twardość materaca dla dziecka? Pomagamy wybrać odpowiednią!

06.07.2021
#PORADY

Urządzasz sypialnię dla mającego przyjść na świat niemowlaka? Planujesz remont w pokoju starszaka, który wyrósł z pierwszego dziecięcego łóżeczka? A może szukasz najlepszego produktu do spania dla rosnącego jak na drożdżach nastolatka? Odpowiednio dobrany materac to gwarancja komfortowego wypoczynku, tak potrzebnego w wieku rozwojowym. Jaka twardość materaca będzie odpowiednia dla noworodka, dziecka w wieku przedszkolnym i „młodego dorosłego”? Podpowiadamy!

Dobór materaca dla dziecka a wpływ na zdrowie

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz w życiu usłyszał, że podczas snu dzieci rosną. To prawda! To właśnie wtedy przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, czyli somatotropinę. Zaburzenia w rytmie dnia i problemy ze snem mogą być jedną z przyczyn nieprawidłowego przyrostu masy ciała. Co zrobić, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do snu? Przede wszystkim zadbać o prawidłowe podparcie dla całego ciała (głowy, barków, kręgosłupa ud, łydek i stóp), czyli wybrać materac o odpowiedniej długości, szerokości i twardości.

Twardość materaca dla dziecka – czy jest istotna?

Twardość materaca to jeden z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego produktu do spania – zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Warto pamiętać, że materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Dlaczego? Zbyt miękki materac może powodować m.in.:

  • dyskomfort w odcinku szyjnym,
  • ból w odcinku lędźwiowym,
  • zaburzenia w prawidłowym torze oddechowym,
  • problemy ze zmianą pozycji w trakcie snu i samodzielnym podniesieniem się do pozycji siedzącej.

Z kolei zbyt twardy materac może powodować m.in.:

  • nadmierny ucisk na kończyny objawiający się np. drętwieniem rąk i nóg,
  • ból w odcinku szyjnym i lędźwiowym spowodowany zbyt mocnym napięciem mięśni w trakcie snu.

W obu przypadkach dziecko może mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania. Źle dobrane podłoże może być przyczyną częstych nocnych pobudek. Dziecko po przebudzeniu może być bardziej rozdrażnione i nerwowe. Dlatego warto zadbać o prawidłowy komfort snu, który przełoży się lepsze samopoczucie dziecka w ciągu dnia.

Materac dziecięcy Babys Best

Materac dziecięcy Babys Best

Twardość materaca a wiek dziecka

Wiek dziecka to jedno z kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze twardości materaca. Ale nie tylko! Trzeba pamiętać, że każdy maluch jest inny – nie zawsze waży tyle samo co rówieśnicy. Może mieć też nieco inną budowę ciała (jeżeli jednak przyrost wagi jest prawidłowy i nie budzi wątpliwości lekarza, nie ma powodu do obaw!). Dlatego przy wyborze idealnego produktu do spania dla swojej pociechy warto wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale także masę ciała i wzrost dziecka.

Jaka twardość materaca dla niemowlaka?

Szukając odpowiedniego materaca dla niemowlaka, zwróć uwagę na to, z jakich materiałów zostało wykonane wypełnienie. Pamiętaj, że zbyt miękki materac może w pierwszych miesiącach życia utrudniać dziecku samodzielne przekręcenie się z brzuszka na plecy, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci łóżeczkowej. Zbyt twardy produkt może jednak powodować problemy z kręgosłupem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nowo narodzonego dziecka będzie średnio twardy materac piankowy ze zdejmowalnym pokrowcem. Tego typu produkt zapewni odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa, który w pierwszym roku życia rozwija się najintensywniej! Dlatego warto pamiętać, że wybierając materac do spania dla swojego dziecka, przyczyniasz się do zapobiegania rozwojowi wad postawy takich jak lordoza i kifoza, które bywają nazywane chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Materac dziecięcy Babys Best znajdziesz w dwóch najpopularniejszych rozmiarach pasujących do większości łóżeczek: 60x120 oraz 70x140.

Przekrój materaca Babys Best

Przekrój materaca dziecięcego Babys Best

Jaka twardość materaca dla przedszkolaka?

Co zrobić, gdy dziecko wyrośnie ze swojego pierwszego łóżeczka? Najlepszym rozwiązaniem dla przedszkolaka będzie materac wykonany z pianki termoelastycznej, która reaguje na temperaturę i nacisk, dopasowując się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a następnie wraca do pozycji początkowej. Delikatnie otula, ale zapewnia odpowiednie podparcie. To dobre rozwiązanie dla dzieci w wieku rozwojowym.

Twardość materaca dla dziecka – H1, H2 czy H3?

Materace o twardości H1 są przeznaczone dla dzieci oraz osób o niewielkiej wadze nieprzekraczającej 60 kilogramów. Tego typu produkty sprawdzą się w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Materac o twardości H2 został stworzony z myślą o osobach ważących od 50 do 80 kilogramów. To dobry wybór zarówno dla dorosłych, jak i szybko rosnących nastolatków. Materac o twardości H3 sprawdzi się dla użytkowników o wadze od 80 do 100 kilogramów. To produkt przeznaczony przede wszystkim dla dorosłych, ale także wchodzącej w dorosłość młodzieży. Materace o twardości H4 i H5 przeznaczone są dla użytkowników o masie ciała powyżej 100 kilogramów i z tego względu są przeznaczone przede wszystkim dla osób dorosłych.

 

Jaka twardość materaca dla dziecka? Krótkie podsumowanie

Na rynku można znaleźć materace dla dzieci o różnym stopniu twardości. To bardzo ważny parametr! Dobierając odpowiedni model dopasowany do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka, możesz w realny sposób wpłynąć na poprawę komfortu snu swojej pociechy, a nawet w pewnym stopniu zapobiec powstawaniu i rozwojowi wad postawy.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Pod koniec maja, jak co roku, w fabryce Fey w Chojnicach, produkującej nasze materace, trwać będzie inwentaryzacja. W...
image
Chcesz się dobrze wyspać, ale to nienajlepszy moment dla Twojego portfela na większy wydatek? Skorzystaj z prawdziwyc...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki