Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Za twardy materac – co zrobić? Objawy i rozwiązania.

15.02.2022
#PORADY

Cierpisz na chroniczne bóle kręgosłupa? Przed snem nie możesz znaleźć wygodnej pozycji, a gdy wreszcie uda Ci zapaść w sen wybudzasz się bez wyraźnego powodu? Powodem może być za twardy materac. Jak sprawdzić, czy śpisz na odpowiednio dobranym podłożu? Czy zawsze jedynym rozwiązaniem będzie wymiana materaca? Podpowiadamy!

 

Za twardy materac – objawy

  • Ból kręgosłupa

„Łamanie w kościach” to najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się osoby, które mają zbyt twardy materac. Dotyczy to przede wszystkim osób o niskiej wadze.

  • Drętwienia kończyn

Budzisz się i czujesz charakterystyczne mrówki w nogach? To może oznaczać, że masz za twardy materac, który powoduje nadmierny ucisk w okolicy bioder i słabszy przepływ krwi do kończyn dolnych.

  • Problemy z zaśnięciem

Każdy wieczór wygląda tak samo: kładziesz się do łóżka i nie możesz znaleźć idealnej pozycji do snu. Przewracasz się z boku na bok, ale ani na wznak, ani na boku, ani na brzuchu nie jest komfortowo. Efekt? Zaśnięcie zajmuje Ci nie kilka lub kilkanaście minut, a kilkadziesiąt.

  • Nocne pobudki bez wyraźnego powodu

Nie wiesz, co to znaczy przespana noc? Jeżeli często budzisz się w nocy i nie możesz ułożyć się tak, żeby znowu szybko zasnąć, prawdopodobnie winny jest za twardy materac.

bestsellerowe materace w sklepie internetowym

Co zrobić ze zbyt twardym materacem?

Jeżeli tuż po zakupie okazało się, że wybrany produkt jest zbyt twardy, możesz skontaktować się z biurem obsługi klienta. Nie zawsze zwrot jest jednak możliwy (sklep internetowy ma prawo odmówić przyjęcia zwrotu produktu, gdy od momentu dostarczenia go do klienta minęło 14 dni lub gdy materac został wyprodukowany na specjalne życzenie klienta). Zdarza się jednak, że produkt po pierwszych dniach lub nawet tygodniach wydaje się spełniać wszystkie oczekiwania, a objawów wymienionych w poprzednim akapicie nie łączymy ze źle dobranym podłożem do spania. Jeśli materac jest w dobrym stanie, nie musimy go wyrzucać. Alternatywą są specjalne produkty redukujące twardość materaca i poprawiające komfort snu.

Sposoby na zwiększenie komfortu snu na zbyt twardym materacu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę komfortu snu jest nakładka na twardy materac, czyli tzw. topper. To cienki materac o grubości kilku centymetrów stworzony z syntetycznej pianki wysoko- lub termoelastycznej. Można go stosować nie tylko na tradycyjne materace, ale też na inne powierzchnie wymagające regulacji twardości jak wersalki, kanapy czy sofy.

Topper Selene Bubble

Topper Selene Bubble Visco

 

Twardość materaca można też delikatnie regulować za pomocą stelaża. To element łóżka, który jest bardzo często bagatelizowany. Przy wyposażaniu sypialni warto jednak o nim pomyśleć, aby cieszyć się wysokim komfortem snu. Najlepszym wyborem są stelaże elektryczne, które umożliwiają regulację twardości części środkowej za pomocą pilota. Do tego typu stelaży sprawdzą się głównie materace piankowe.

Jeśli wymiana materaca i stelaża lub zastosowanie nakładki na zbyt twardy materac, nie przyniosło spodziewanych efektów, warto skontaktować się z lekarzem, który znajdzie inną przyczynę chronicznych bólów głowy czy drętwienia kończyn.

 

Stelaż elektryczny Konsul Plus

Stelaż elektryczny Konsul Plus

 

Skutki spania na za twardym materacu

Zbyt twardy materac może być szczególnie niebezpieczny dla osób, które mają problemy z samodzielnym podnoszeniem się z łóżka i poruszaniem się. Źle dobrana powierzchnia może zwiększyć ryzyko powstawania odleżyn. Twardy materac nie jest polecany posiadaczom cienkiej, delikatnej skóry, czyli przede wszystkim dzieciom, osobom starszym i schorowanym.

Spanie na zbyt twardym materacu może pogłębiać schorzenia kręgosłupa i negatywnie wpływać na komfort snu.

Jak uniknąć kupienia zbyt twardego materaca?

Jeśli kupujesz produkt online, np. w sklepie Selene, zwróć uwagę na oznaczenia twardości.

Przypomnijmy:

  • H1 – materac o dużej miękkości przeznaczony dla osób, które ważą do 60 kilogramów.
  • H2 – materac o średniej miękkości przeznaczony dla osób ważących od 50 do 80 kilogramów.
  • H3 – materac o średniej twardości przeznaczony dla osób, które mieszczą się w przedziale wagowym od 80 do 100 kilogramów.
  • H4 i H5 – materace o dużej twardości przeznaczone dla osób o masie ciała przekraczającej 100 kilogramów.

Oczywiście masa ciała to nie wszystko. Przy wyborze podłoża do spania warto kierować się także stanem zdrowia. Osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, nie powinny spać na zbyt twardym materacu, ponieważ może to negatywnie wpływać na przepływ krwi. Pamiętaj, że, kupując produkt przez internet, masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Jeżeli więc materac okaże się zbyt twardy, a objawy nie ustąpiły, możesz wymienić go na inny model.

Jeżeli kupujesz produkt w sklepie stacjonarnym, możesz wykonać tzw. test płaskiej dłoni. Jak to zrobić? Połóż się na plecach i wsuń rękę pomiędzy plecy a materac tuż powyżej bioder. Jeśli dłoń gładko przechodzi na drugą stronę, materac jest zbyt twardy. Jeśli masz wątpliwości, czy wybrany produkt jest odpowiedni do Twojej wagi, wzrostu czy stanu zdrowia, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami ds. snu, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania i rozwieją wątpliwości związane z zakupem materaca.

Przeczytaj również:

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Czujecie jesień? My taaak... Sypialnie z pewnością będą teraz częściej w centrum naszego zainteresowania! Do 20.10.20...
image
Teraz przy zakupie jednej z poduszek Selene (Soft, Cool, Smart, Balance lub Contour) możesz otrzymać drugą poduszkę S...
image
Nasze materace o statusie medycznym - Monday, Friday, Sunday - tylko teraz możecie mieć aż o 25% taniej! Ich cena zaw...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki