Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Najlepsza kołdra na zimę - jak ją wybrać?

03.10.2022
#PORADY

Kiedy zimą w nocy temperatury spadają poniżej zera, a ogrzewanie w naszym domu czy mieszkaniu nie zapewnia komfortu, potrzebujemy kołdry, która nas dobrze ogrzeje. Odczuwanie ciepła i zimna jest sprawą bardzo indywidualną, zależy od wielu czynników. Często domownicy w tym samym domu, a nawet sypialni, odczuwają je inaczej.

Znalezienie idealnej kołdry na zimę jest  sprawą indywidualną.

Co warto wiedzieć? Podczas snu temperatura naszego ciała ulega zmianom, co sprawia, że się pocimy lub jest nam zimno, co bardzo zakłóca sen. Wynika to ze spowolnienia funkcji fizjologicznych. Temperatura naszego ciała (zazwyczaj 36.6°C) spada w nocy o około 1°C i najniższą wartość osiąga około 5 rano. Jeśli jest nam zbyt gorąco to faza REM, w której śnimy, staje się bardzo krótka. Żeby poprawić jakość snu, powinniśmy wydłużyć fazę snu głębokiego, w trakcie którego najlepiej odpoczywamy, a nasz organizm ulega regeneracji. Bardzo istotne jest też, że kiedy my śpimy, nasz układ odpornościowy się wzmacnia.

Dlatego tak istotna jest termoregulacja podczas snu, czyli nie przegrzewanie, ale też nie wychładzanie nadmiernie organizmu.

 

No to jaką wybrać kołdrę na zimę? Oczywiście naturalną.

KOŁDRA PUCHOWA 

Istnieje wiele rodzajów kołder puchowych. Dzielimy je zarówno ze względu na rodzaj i pochodzenie samego wypełnienia (puch gęsi syberyjskich, węgierskich, polskich mazurskich, skandynawskich aż po najdroższy islandzki puch kaczek edredon (eider duck), jak i wagę wypełnienia i poziom ciepła.

Aby określić poziom ciepła kołder puchowych, przyjęło się kilka rodzajów określeń. Nie ma jednej uniwersalnej skali, więc w zależności od kraju czy producenta możemy spotkać różne oznaczenia klasy ciepła. Najbardziej precyzyjna jest skala TOG – to naukowe określenie właściwości cieplnych kołder, stosowane głównie w Wielkiej Brytanii i Europie zachodniej. Jednostka 1 TOG czyli 0,1 m²K/W. Skala TOG rozpoczyna się od wartości 3 TOG dla kołder ultralekkich i kończy się na 16,5 TOG dla bardzo ciepłych kołder zimowych.

Zalety: Puch jest lekki, ma właściwości izolacyjne i świetnie ogrzewa.

Wady: Będąc świetnym izolatorem, puch nie przepuszcza łatwo powietrza. Pod kołdrą puchową szybko się zagrzejemy, kiedy jest nam zimno, ale kiedy temperatura naszego ciała w nocy nieco się podniesie, często zaczynamy się pocić. Niektóre kołdry puchowe mają teraz wszywane wstawki czy okienka, z tej samej tkaniny co ich poszycia lub z siateczki, które pomagają w termoregulacji.

Alergia na puch – coraz więcej słyszymy o alergiach na puch. Zdaniem producentów kołder puchowych, dzieje się to wtedy, kiedy pierze i puch nie są właściwie oczyszczone. Kolejnym problemem są roztocza, które lubią cieple I wilgotne warunki. Jeżeli pod kołdrą puchową pocimy się, zatrzymujcie ona wilgoć z ciała I tworzy klimat przyjazny dla roztoczy, a na nie właśnie wiele osób ma alergie.

Zimowa kołdra puchowa Tree & Goose

Puchowa, zimowa kołdra Tree & Goose - sprawdź cenę w naszym e-sklepie.

 

KOŁDRA WYPEŁNIONA WŁÓKNEM ALPAKI

To kołdra idealna na zimę, bo oddycha, dostosowuje się do zmieniającej się w nocy temperatury naszego ciała, nie zatrzymuje wilgoci, pochłaniając ją z ciała od razu wysycha, dzięki czemu nie pocimy się i ale też nie marzniemy.

Włókno alpaki jest termoregulacyjne.
Alpaki pochodzą z andyjskich wyżyn, gdzie na przemian znoszą silny mróz i upał, więc ich runo jest cudem natury i jego właściwości zmieniają się zależnie od temperatury. Wypełnienie kołdry w 100% z włókna alpaki dostosowuje się do temperatury naszego ciała podczas snu, jak nam jest zimno to nas szybo rozgrzeje, a jak gorąco, to odda nadmiar ciepła i nas ochłodzi.

Włókno alpaki nie zatrzymuje wilgoci.
Mogąc absorbować od 15 do 20% wilgoci, pochłania ją z ciała od razu wysycha, dzięki czemu nie pocimy się i mamy uczucie suchości. Jest więc idealne dla wszystkich cierpiących na tzw. nocne poty.

Włókno alpaki  jest hipoalergiczne.
Włókno alpaki jest przyjazne dla alergików i astmatyków, bo nie zawiera żadnych chemicznych dodatków ani lanoliny. Rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Posiadamy certyfikat PRODUKT PRZYJAZNY DLA ALERGIKA przyznany przez magazyn Hipoalergiczni.

 

Pamiętajmy jednak, że odczuwanie ciepła i zimna jest bardzo indywidualne. Zależy od temperatury domu, doboru bielizny do spania i naszych osobistych preferencji.

CAŁOROCZNA KOŁDRA WYPEŁNIONA WŁÓKNEM ALPAKI
Zawiera 400g włókna alpaki na m2 i w warunkach klimatycznych Europy może być używana przez cały rok. Oczywiście w mroźne noce niektórzy zechcą przykryć się dodatkowym kocem, a w upalne letnie zastąpić ją prześcieradłem.

Całoroczna kołdra MyAlapca

Całoroczna kołdra MyAlpaca - kup w naszym sklepie.

 

ZIMOWA KOŁDRA WYPEŁNIONA WŁÓKNEM ALPAKI
Idealna dla zmarzluchów i osób, które lubią spać w chłodniejszych temperaturach lub przy uchylonym oknie. Zawiera 600g włókna alpaki na m2. Jest średnio o 50% cięższa niż kołdra całoroczna, ale niektórym osobom może się wydawać jednak dość cienka. Włókno alpaki jest sześć razy cieplejsze od wełny owczej, ale wyjątkowo lekkie, dlatego pod zimową kołdrą z alpaki nie marzniemy.

Zimowa kołdra MyAlpaca

Zimowa kołdra MyAlpaca - dostępna w naszym e-sklepie.


„4 PORY ROKU” TO ZESTAW 2 KOŁDRER WYPEŁNIONYCH WŁÓKNEM ALPAKI.

Kołdry MyAlpaca mają „uszka” wszyte w lamówkę – w każdym rogu i na środku każdego z boków. Dzięki temu dwie kołdry całoroczna i letnia mogą być ze sobą połączone troczkami, tworząc jedną kołdrę zimową. Można zamówić dwie kołdry razem jako komplet, albo kupić całoroczną, dokupić kołdrę letnią o tych samych wymiarach i obie połączyć ze sobą w najchłodniejsze noce.

Kołdra 4 pory roku My Alpaca

Łączenie kołdry MyAlpaca 4 pory roku - kup ją w sklepie Selene!

***Dla super zmarzluchów istnieje możliwość połączenia dwóch kołder całorocznych.

Przeczytaj również:

 

Nowości na blogu
Aktualności
Aktualności
image
Do 21.04.2024 możecie zakupić wszystkie koce, pledy i narzuty z rabatem 15%. Zbliża się majówka - to dobry moment na ...
image
Do końca kwietnia poduszkę Tempur ONE możecie mieć aż 25% taniej - zarówno tę w standardowym, jak i w chłodzącym pokr...
image
Marka MyAlpaca zakochała się w alpakach i ich cudownej, magicznej wełnie od pierwszego wejrzenia. Wełna alpaki jest w...
Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki